dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Modyfikacja więźby

    Mam więźbę na poddaszu jak na foto.
    Chcę tam zrobić miejsce użytkowe, przestrzeń na biurko do home office, mini siłownię.
    Potrzebuję ocieplić, itd, zanim jednak to musze coś zmodyfikować w więźbie - najlepiej usunąć 4 widoczne słupy, a jętki skrócić i dać na maksa do góry - wtedy uzyskam wysokość pomieszczenia lekko ponad 2 metry.
    Jeszcze na etapie budowy gadałem z gościem od dachów mówił, że te jętki bez problemu można podnieść.
    Zastanawiam się jak pozbyć się słupów - w domu budowanym obok, takim samym z takim samym dachem robili antresolę nad salonem i nie dawali w ogóle jętek ani nawet płatwi kalenicowej.....
    Może pod płatew kalenicową podłożyć stalową belkę, którą podeprzeć słupami tylko przy ścianach i w ten sposób usuwam słupy?
    Jakie macie pomysły?

    https://iv.pl/image/GI1nmP1
    https://iv.pl/image/GI1n0za

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jakie są wymiary tego dachu, zwłaszcza rozpiętość?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Jakie macie pomysły?
    Projektant, konstruktor, obliczenia (w tym stropu), formalności (to zmiana parametrów obiektu budowlanego) - i dopiero do dzieła.

  4. #4

    Domyślnie

    Ratpaw szerokość niecałe 9 metrów.
    Kaizen wiem, co masz na myśli ale nie chce tej drogi, pytam bo może ktoś się zna, modyfikacja nieznaczna skrócenie jętek, ok słupy gorszy temat.
    Jak pisałem w domu następnym jest jak jest, u sąsiada też taki sam dom i on na poddaszu na antresolę i też słupów nie ma i na wysokość da się wejść ale nie widzę jak tam jest bo jest karton gips

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jest sąsiada


  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    9m? I sąsiad usunął słupy czy od razu konstrukcja była przewidziana pod takie poddasze?

    Ja tego bez przeprojektowania nie widzę, a przecież na forum nikt Ci tego nie policzy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Ratpaw szerokość niecałe 9 metrów.
    Kaizen wiem, co masz na myśli ale nie chce tej drogi, pytam bo może ktoś się zna, modyfikacja nieznaczna skrócenie jętek, ok słupy gorszy temat.
    Jak pisałem w domu następnym jest jak jest, u sąsiada też taki sam dom i on na poddaszu na antresolę i też słupów nie ma i na wysokość da się wejść ale nie widzę jak tam jest bo jest karton gips
    To raczej jedyna dostępna droga o ile chcesz się czuć bezpiecznym.
    Owszem sąsiad albo od początku ma inny typ więźby lub usuwając słupy dodał inne przez co zmienił się typ więźby.
    Jętek raczej nie podwyższysz zbliżając je go grzędy. Tak to jest liczone aby znajdowały się na określonym stosunku wysokości do rozpiętości i długości krokwii.
    Istnieją więźby tzw. storczykowe jak ta tylko zredukowane bez słupów, niestety pociąga to za sobą zmiany rozmiarów pozostałych elementów konstrukcyjnych lub dodanie innych elementów.

    Tak naprawdę to słupy wcale nie wspierają płatwii czy według Ciebie belki kalenicowej, gdyż ta według fotki 2 jest pod grzędą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    U sąsiada właśnie jętki zostały podniesione, a słupy usunięte, zostały tylko 3 na całej długości 15 metrów, tylko wszystko było robione na etapie budowy, więc kierbud musiał akceptować.
    Formalnie to projektant w oparciu o wyliczenia konstruktora pisze projekt przebudowy dachu? Ja występuje o pozwolenie i zatrudniam kierbuda?
    Co może wymyślić konstruktor? W sensie jak może wyglądać modyfikacja tej więźby?

  9. #9

    Domyślnie

    Udało mi się znaleźć foto z tego 3 domu, słup na końcu, a u góry w ogóle bez jętek, tylko grzęda...
    W porównaniu u mnie jest 3x więcej materiału. Te 3 domy są niemal identyczne, a dachy takie same 9x15 i 32 stopnie.


  10. #10

    Domyślnie

    Zrobiłem lepsze foto

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    W porównaniu do 3 domu i fotki u niego widać nowo dodane jętki natomiast u Ciebie jakoś wszystko nowe.


    Na przedstawionej fotce raczej usunięto część słupów dodając jętki, lub był tam tylko słup na środku kalenicy.
    W porównaniu do Twojego dachu u niego także belka i słupy spinają krokwie tak jak w kalenicy ale brak jest jętek także tych z grzędy

    Więźba rozwiązana z przedstawionej fotki według mnie podejrzana...... to jakaś samoróbka więc nie sugerował bym się tym.

    Wszystko jest jeszcze uzależnione od materiału z którego wykonano pokrycie, oraz od np. istniejącego deskowania.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-07-2022 o 23:13
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Więźba rozwiązana z przedstawionej fotki według mnie podejrzana...... to jakaś samoróbka więc nie sugerował bym się tym.
    ok, to trochę gasi emocje deskowania nie ma ani u mnie ani tam, jest tylko membrana i blacha na rąbek.

    Te nowo dodane jętki to po prostu jętki heblowane, przygotowane do tego, że będą widoczne.

    Aktualnie w środku czyli od podłogi poddasza do płatwi mam 220 cm, a do jętek jeszcze niżej ok 165, czyli mega nisko - poszukuję możliwości by wcisnąć tam biurko do home office i TV dla dzieci.
    Poszukam jakiegoś konstruktora ale zawsze warto popytać na forum by później mieć jakąś wiedzę przy rozmowach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony