dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 136
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tylko potwierdzasz moje słowa. Za szkody płacić powinna kopalnia, np prostowanie domów. Za osiedlanie się nowych mieszkańców odpowiada mieszkaniec, chyba, ze zatajono przed nim plany wydobycia i możliwych szkód. I od tego są sądy.

    Trzeba było budować magazyny ciepła przy węzłach ciepłowniczych, co było możliwe od naprawdę dawna. Budownictwo mieszkaniowo powinno podlegać o wiele surowszym warunkom technicznym, np dopuszczać tylko domy max. "3 litrowe". Iluż inwestorów ma nowe domy na węgiel (przypominam: nowy dom to taki max 10-letni)???

    A co mamy teraz? Uzależnienie się od polityki państwa, które od przynamniej 20-tu lat ma w swojej doktrynie wojennej wpisaną Polskę jako głównego wroga w rejonie i dlatego ćwiczy co roku atak nuklearny na naszą stolicę No ale co się dziwić, skoro w listopadzie 2021 premier ogłasza, że będzie wojna z głównym dostawcą węgla, a miesiąc później przedstawia plan wygaszania krajowych kopalń tego węgla. Kraina absurdu
    Nadal w chmurach jesteś.
    Masz działkę, nagle się robi teren ze szkodami górniczymi.
    No i?
    Kopalnia nie zapłaci za wzmocnienie domu, bo stara się o koncesję 15 lat.
    Nie ma wydobycia, nie ma koncesji.
    W papierach nigdzie nie ma, że istnieje zagrożenie szkodami.
    Nie znasz realiów naszego regionu.
    Generalnie, to w d wszystko jest.
    Uważam, że Twoje wypowiedzi na temat naszego regionu, mocno odbiegają od realiów.
    To jest tak, jak z pinokiem. Gada bzdury, a jest premierem.
    Kiedy był prezesem banku powiedział, że mamy zarabiać na miskę ryżu.
    A nam premieruje.
    To z tych samych taśm, co PO nagrywali u sowy.
    Może trochę przesadziłem.
    Pzdrm
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 31-07-2022 o 12:48
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #42

    Domyślnie

    Ludzie mieszkający nad morzem:
    - codziennie spacerują po plaży
    - mają swoje domki na wydmach
    - dojeżdżają do szkoły promem
    - mają swoje łódki

    Ludzie mieszkający na Śląsku:
    - czekają aż przez szkody górnicze zacznie się zbierać w jednym miejscu woda i cieszą, że mają staw

    Potężna dziura odsłoniła stare wyrobisko górnicze

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dziura1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	460146

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dziura2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	460147

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dziura3.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	460148

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dziura4.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	460149
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 31-07-2022 o 12:57

  3. #43

    Domyślnie

    We Wrocławiu jest chyba jakieś polskie centrum finansowe bo tam bardzo dużo kasy. Kruk, Banki. Jest też taka akcja na Śląsku tzn. była koło 2014, że firmy z Wrocławia skupowały nieruchomości na Śląsku pod odszkodowania za szkody górnicze jak leci.
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 31-07-2022 o 16:15

  4. #44

    Domyślnie

    Te @ fotohobby a cóżę ty to masz za problem jakiś dla mnie dziwny, bo tak całkiem nie dawno jako przykład podawałeś : osobę która domek sprzedała i sobie mieszkanko kupiła z ogródkiem do tego.
    Wykazując tym, że nikt do chatki swojej nie jest przykuty kajdanem wiec może miast tu się użalać nad sobą i wypłakiwać - zrób tak jak innym w ten czas radziłeś i to już, bo jak Chińczycy z kopalnią ruszą, to nawet ze sprzedaży na zamknięcie kredytu ci nie starczy.

    W Krakowie powietrze świrze i z szefową też po robocie będziesz się mógł widywać - no bajka - po prostu bajka a ty tu kwilisz jak by ci kto co na to miał poradzić żeś się wybudował na małym placyku w zagłębiu kopcenia.
    Mnie za swe kłamstwa i manipulację do ortopedy wysyłałeś a skoro tak napisałeś - ot dla ciebie na ortopedę już nie czas - lepiej skorzystaj z posługi duszpasterskiej - ot tak, to jedyne co poradzić ci na twe jęki mogę.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Te @ fotohobby a cóżę ty to masz za problem jakiś dla mnie dziwny, bo tak całkiem nie dawno jako przykład podawałeś : osobę która domek sprzedała i sobie mieszkanko kupiła z ogródkiem do tego.
    Wykazując tym, że nikt do chatki swojej nie jest przykuty kajdanem wiec może miast tu się użalać nad sobą i wypłakiwać - zrób tak jak innym w ten czas radziłeś i to już, bo jak Chińczycy z kopalnią ruszą, to nawet ze sprzedaży na zamknięcie kredytu ci nie starczy.

    .
    Tylko, że, że ta osoba zrobiła to z uwagi na brak możliwości utrzymania domu, co jednak niekoniecznie uchroni ją przed ewentualnymi szkodami górniczymi, jeśli np kupi mieszkanie od dewelopera w dzielnicy Paruszowiec

    A ja mój domek lubię, więc nie mam zamiaru wynosić się z niego tylko dlatego ,że ktoś zwietrzył interes na nabicie sobie kasy.
    Wolę to zablokować, (co na chwilę obecną sie udało)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Coraz większe szkody górnicze i coraz bardziej uciążliwy smog - przywiązanie do węgla powoli kończy się nawet na Śląsku.
    No obaczym co ci powiedzą na twe główne źródło ogrzewania (PV z buforem) gdy zeznanie w CEEB przejrzą i się dopatrzą, żeś kotła bezklasowego w nim nie umieścił.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tylko, że, że ta osoba zrobiła to z uwagi na brak możliwości utrzymania domu, co jednak niekoniecznie uchroni ją przed ewentualnymi szkodami górniczymi, jeśli np kupi mieszkanie od dewelopera w dzielnicy Paruszowiec

    A ja mój domek lubię, więc nie mam zamiaru wynosić się z niego tylko dlatego ,że ktoś zwietrzył interes na nabicie sobie kasy.
    Wolę to zablokować, (co na chwilę obecną sie udało)
    Przykład podałeś i piszesz do mnie jak byś mnie o to pytał – ciekawe – zaś manipulacji przykład jakiś.
    Daj Ci Boże zrowie ale wątpię byście z Chińczykami wygrali. Znasz histoirę drewna naszego, które do Chin od nas wypływa – u nas fabryki z powodu braku drewna zamykać się będą a oni dostać muszą, to co potrzebują. Ciekawe ile płacą za to, że im od nas się brać opłaca a naszym nawet po cenie za którą im sprzedają – sprzedawać nie chcą.

    Taki wywrzeszczany byłeś z kwestii przechodzenia na PV, PC, Gaz i Pellet – no to msza – obacz co mają zrobić ze sobą ci których nie stać na wymianę źródła ogrzewania na paliwo dedykowane lub inne śmeco. Obacz co mają zrobić ze sobą co przeszli na źródła ogrzewania na paliwo dedykowane i pieniędzy nie mają by paliwo do tych kotłów kupić i tak bacz po kolei a w tedy obaczysz jak mało dzieli cię od innych z tą tylko różnicą, że ty możesz a oni są skazani na niemoc swoją.

    Coś słyszałem o tych miasteczkach na Śląsku – se porównaj ceny tych mieszkań i domków z cenami np. w Warszawie i co w nich też bić będziesz antysmogowymi czy w akcie łaski inny sposób na nich znajdziesz jakiś.

    Ja uważam, że skoro żyć nie dadzą, to powinni zacząć mordować a nie ciągle pierdzielą jacy to dobrzy są tylko, że im jakoś na odwrót wszystko wychodzi.

    Jeśli z Chińczykami wygracie, to Niemcom na pewno rady nie dacie - tak że porzuć sentymenty i ratuj się póki jeszcze możecie - w Krakowie powietrze czyste - ładnie - zieleni dużo też mają ale do płuc Europy jak pisałeś zaliczyć się ich nie da - no ale szkód górniczych nie mają, więc co - po robocie z szefową na plantach w czasie pikniku spotykać się nie chcesz.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak, samsu, oczywiście, oczywiście...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tak, samsu, oczywiście, oczywiście...
    Esz ty zaś swoje – że ty patriotyzmem lokalnym związany nie jesteś ale masz dar przekonywania i nie przecz mi temu, bo nawet tu w tym temacie przykładów jest na to masa – zarzuć domownikom, to co tu załączyłeś i pokaż co napisałeś a obaczysz kto za kim z Rybnika będzie się ewakuował.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Od góry lub w odpowiednim do tego kotle zgazowującym z buforem ciepła, co by nie kisić opału bo w domu gorąco.
    Od góry, tzn dmuchawa dmie z góry w dół na węgiel, który leży na ruszcie?
    Bufor ok, na kocioł węglowy to chyba sensowny sposób na uniknięcie dużych wahań temperatury wody i przegrzewania domu

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Coraz większe szkody górnicze i coraz bardziej uciążliwy smog - przywiązanie do węgla powoli kończy się nawet na Śląsku.
    Jak zarabiali najwięcej w Polsce to nie narzekali. Pamiętam czasy jak starsi koledzy jeździli na Śląsk na wakacje żeby zarobić kasę na kupno MZK-i 250.
    Regulamin forum

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Czyli jak? Jak należy palić?
    Tak (Link):

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Od góry, tzn dmuchawa dmie z góry w dół na węgiel, który leży na ruszcie?
    Bufor ok, na kocioł węglowy to chyba sensowny sposób na uniknięcie dużych wahań temperatury wody i przegrzewania domu
    Jaka dmuchawa, nie ma nic gorszego. Wszystko ładnie jest opisane w temacie do którego podałem link powyżej.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 31-07-2022 o 18:21
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Od góry, tzn dmuchawa dmie z góry w dół na węgiel, który leży na ruszcie?
    Bufor ok, na kocioł węglowy to chyba sensowny sposób na uniknięcie dużych wahań temperatury wody i przegrzewania domu
    Żadnej dmuchawy, powietrze dostarczone pod rusz (klapka w popielniku z miarkownikiem ciągu) lub przez drzwiczki zasypowe (kierownica powietrza). Od góry czyli rozpalając umieszczamy paliwo na ruszcie a ognisko robimy na tym paliwie.



    Bufor ok, na kocioł węglowy to chyba sensowny sposób na uniknięcie dużych wahań temperatury wody i przegrzewania domu
    Nie tylko węgla ale i drewna które nam daje ponad 50% oszczędności w porównaniu do tzw. śmieciuchów nie mówiąc o zmniejszeniu PPM z kilkudziesięciu tysięcy do poniżej 500.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozpalanie-od-gory-krok-po-kroku-v2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	18,7 KB
ID:	460154  
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 31-07-2022 o 18:31
    Regulamin forum

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Tak (Link): Wszystko ładnie jest opisane w temacie do którego podałem link powyżej.
    No a czemu o tym zapomniałeś : Ekonomiczne spalanie paliw stałych https://forum.muratordom.pl/showthre...w-sta%C5%82ych – w Gs-ie też palnik założyć można – z wentylatorem nie przesadzaj, bo jest to rzeczą względną i uwarunkowaną.
    To już dalej - kiedyś buforów nie było i świadomi spalanie czyste mieli - ot zmniejszali powierzchnię rusztu i dobierali dawkę paliwa.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Oboje Was i Wasze posty z du*y zgłaszam.
    Macie 5 lat? Dzięki Dunia i Tom. Poczytam.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nadal w chmurach jesteś.
    Masz działkę, nagle się robi teren ze szkodami górniczymi.
    No i?
    Kopalnia nie zapłaci za wzmocnienie domu, bo stara się o koncesję 15 lat.
    Nie ma wydobycia, nie ma koncesji.
    W papierach nigdzie nie ma, że istnieje zagrożenie szkodami.
    Nie znasz realiów naszego regionu.
    Generalnie, to w d wszystko jest.
    Uważam, że Twoje wypowiedzi na temat naszego regionu, mocno odbiegają od realiów.
    OK, rozumiem, walczycie z siłami strukturalnymi, sąd nic tu nie wskóra, nawet gdyby działał sprawnie (a nie działa).

    W takim razie pozostaje albo się wynieść albo blokować rozwój wydobycia węgla i ... liczyć się z tym, że będzie sprowadzany i po prostu drogi. Problem jest tylko taki, że szkody górnicze nie znikną z dnia na dzień. To z Wami pozostanie jeszcze wiele pokoleń. Nie ma sensu pytanie gdzie jest tani węgiel - tanio nie będzie, a dodatkowo trzeba naprawiać szkody.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Oboje Was i Wasze posty z du*y zgłaszam.
    Macie 5 lat? Dzięki Dunia i Tom. Poczytam.
    Na daty założenia tematów patrzyłeś - żarty sobie robisz, że będąc na FM-ie czasu tyle tak dziwne pytanie zadajesz - tu i tam na FM-ie się podziewasz i co - tajemnicę odkryłeś jakąś - dlaczego skończyło się o tym gadanie - co uważasz, że jak podajnikowcy na rusztach awaryjnych zaczną od dołu jarać, to co będzie a jeśli się zastanawiać nad tym zaczynasz, to do gazety rybnickiej odsyłam - se tam przeczytasz kto 5 a kto 50 lat ma.

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jak zarabiali najwięcej w Polsce to nie narzekali. Pamiętam czasy jak starsi koledzy jeździli na Śląsk na wakacje żeby zarobić kasę na kupno MZK-i 250.
    Powiem Ci tyle, mój ojciec wielkiej kasy na kopalni się nie dorobił , mieszkanie M4 47mkw , używany golf IV wypierdziany po Niemcu. Na tej słynnej górniczej emeryturze był całe 4 lata... Potem emeryturę po nim przez kilka lat brała mama ( 80% ) ale jak wiadomo musiała się zrzec swojej .

    Problem Śląska jest taki że korzysta z jego dobrodziejstwa cały kraj , ale z problemami zostajemy sami.... Ktoś w Warszawie czy innym mieście martwi się Śląskiem ? Nie , was tylko martwi żeby elektrownia prąd i ciepło z węgla dała . Ja sam jako wychowanek Śląska tez mam sporo do zarzucenia związkom, zarządom kopalń , całe te środowisko jest chore. To co wydajemy na kopalnie i wszystkie dodatki spokojnie mogliśmy mieć 20 lat temu atom. No ale górnicy jechali palić opony do stolicy i koło się zamykało .

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Powiem Ci tyle, mój ojciec wielkiej kasy na kopalni się nie dorobił , mieszkanie M4 47mkw , używany golf IV wypierdziany po Niemcu. Na tej słynnej górniczej emeryturze był całe 4 lata... Potem emeryturę po nim przez kilka lat brała mama ( 80% ) ale jak wiadomo musiała się zrzec swojej .

    Problem Śląska jest taki że korzysta z jego dobrodziejstwa cały kraj , ale z problemami zostajemy sami.... Ktoś w Warszawie czy innym mieście martwi się Śląskiem ? Nie , was tylko martwi żeby elektrownia prąd i ciepło z węgla dała . Ja sam jako wychowanek Śląska tez mam sporo do zarzucenia związkom, zarządom kopalń , całe te środowisko jest chore. To co wydajemy na kopalnie i wszystkie dodatki spokojnie mogliśmy mieć 20 lat temu atom. No ale górnicy jechali palić opony do stolicy i koło się zamykało .
    To nie to że górnicy jeździli palić opony tylko nieudaczniki skończone z PO-PIS-u są do dupy bo nie potrafili przez tyle lat postawić przynajmniej 3 elektrowni jądrowych , a dalej na to szambo chcą głosować raz na tych raz na tamtych i tak na zmianę a ci ludzie najnormalniej nie nadają się do rządzenia , nam potrzeba ludzi z głową i odwagą a nie jakichś lewaków czy tam innego popisu.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Tak (Link):



    Jaka dmuchawa, nie ma nic gorszego. Wszystko ładnie jest opisane w temacie do którego podałem link powyżej.
    Odwołanie z linka Kolegi:
    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    NOWY SPOSÓB:



    Proponuję użytkownikom takich kotłów zmianę sposobu obsługi. Proszę zasypać całą komorę
    zasypową węglem, a następnie zapalić go od góry.

    Teraz praca kotła zmieni się zasadniczo, u góry zasypu pali się niewielka ilość węgla, tlenu
    wystarcza do takiego spalania. Ważna zmiana polega na tym, że teraz płonący węgiel podgrzewa
    swoim ciepłem węgiel..... ale leżący POD NIM. Zatem powstające palne gazy MUSZĄ przejść
    przez strefę ognia gdzie ulegają spaleniu, czyli zostają obrócone w ciepło ( rośnie sprawność )
    Strefa ognia będzie się powoli samoczynnie obniżać aż do rusztu wypalając kolejne zasoby
    lotnych węglowodorów aromatycznych zawartych w paliwie. Kiedy to się skończy, w kotle
    pozostanie prawie cały zasyp skoksowanego węgla (czysty węgiel + popiół w nim zawarty).
    Teraz strefa ognia zacznie wędrówkę ku górze, na tej drodze nastąpi łączenie się węgla
    z tlenem co zapewni kotłowi dalszą wielogodzinną czystą pracę.
    Zafascynowany kliknąłem w link. Nie wiedziałem, że inaczej się rozpala Rozumiem, że są kozy etc., ale takie piece - z rusztem i wyczystką, którą można doprowadzić powietrze dołem są w sprzedaży co najmniej od wczesnych lat 90"...
    Tak czy inaczej dzięki.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony