dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wodomierz w studni wodomierzowej cały czas się obraca

    Właśnie kończę budowę domu i ostatnio otrzymałem rachunek z wodociągów. To co mnie zdziwiło, to że z rachunku wynika, że w 1,5 miesiąca zużyłem 8m3 wody przy czym w tym czasie nie była praktycznie w ogóle używana woda.

    To sprawiło, że zacząłem uważnie przyglądać się wskazaniom wodomierza. Na pierwszy rzut oka jest ok (nie kręci się jak wariat bez poboru wody) jednak gdy poczekać chwile to potrafi w godzinę naliczyć około 4 litry wody.

    Moja instalacja wygląda tak, że przy granicy działki jest studnia wodomierzowa, potem około 25 metrów rury fi 40 doprowadzającej wodę do domu.
    - oczywiście w pierwszej chwili pomyślałem, że mam wyciek pomiędzy studnią a domem (lub co gorsze w domu).
    - zakręciłem główny zawór w domu i dalej wodomierz nalicza.
    - w takim razie nieszczelność w rurze pod ziemią, na szczęście poprowadziłem dwie rury do domu (druga zapasowa jakby była kiedyś studnia)
    - rury przepięte i dalej wodomierz nalicza
    - poprowadziliśmy kolejną rurę tym razem już po powierzchni - dalej wodomierz nalicza
    - hydraulik stwierdził (trochę za późno ale lepiej tak niż wcale), że trzeba założyć manometr na róże od studni wodomierzowej do domu i sprawdzić czy gdy zakręci się zawór między studnią a domem to ciśnienie spadnie - 24 godziny czekania i wskazówka nie opadła nawet milimetr - czyli połączenia od studni do domu jest szczelne.

    No i teraz pytanie co dalej z tym robić?

    Jak dla mnie trzeba zacząć od wymiany wodomierza przy czym wodociągi upierają się, że to nie potrzebne bo skoro wodomierz się kręci to wyciek jest po mojej stronie. Zobaczyli, że manometr nawet nie drgnie więc stwierdzili, że jednak nie ma u mnie wycieku ale nie wiedzą gdzie jest problem i nie chcą nic z tym robić.

    Z góry dziękuję za jakieś sugestie co jeszcze tu można zrobić.
    Ja uważam w dalszym ciągu że skoro podstawą rozliczeń jest wodomierz który nie zachowuje sie prawidło to trzeba zacząć od jego wymiany.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.080

    Domyślnie

    Cytat Napisał espeen Zobacz post
    Ja uważam w dalszym ciągu że skoro podstawą rozliczeń jest wodomierz który nie zachowuje sie prawidło to trzeba zacząć od jego wymiany.
    Chyba już wykonałeś tyle sprawdzeń, że wymiana wodomierza będzie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem...

  3. #3

    Domyślnie

    No nic innego tylko wymiana wodomierza który ewidentnie jest trefny.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał espeen Zobacz post
    24 godziny czekania i wskazówka nie opadła nawet milimetr - czyli połączenia od studni do domu jest szczelne.
    Wodomierz ile w tym czasie nabił? Jeżeli 0 przy zamknięciu zaworu przy liczniku, a nabija przy zakręceniu zaworu w domu, to coś jest nie tak.

    Ale i tak musisz przenieść licznik do domu, więc sprawdź, co wtedy się stanie. Do kiedy licznik ma legalizację? Jak niedługo to i tak bym wymienił ale z ciekawości za wodomierzem "nowym zaplombowanym" dałbym ten stary. Jeżeli ich wskazania nie będą znacząco się różniły a przestanie nabijać przy braku poboru to znaczy, że jednak masz gdzieś wyciek przed domem. Jak stary będzie widział przepływ a nowy nie - będziesz miał pewność, że to wada wodmierza.

  5. #5

    Domyślnie

    W studni wodomierzowej wygląda to tak:

    rura od wodociągu - zawór odcinający (Z1) - wodomierz - zawór antyskażeniowy - zawór odcinający (Z2) - trójnik z manometrem - rura biegnąca do domu

    Jest tak jak piszesz czyli gdy zakreciłem Z2 to ciśnienie wi instalacji nie spadło przez cały weekend i licznik nic nie nabił.
    Poszedłem z ciekawości upuścić trochę wody żeby się upewnić, że manometr działa jak trzeba. Gdy upuściłem około 100ml to wskazówka znacząco spadła więc wszystko działa, jest szczelnie.

    To co udało mi sie znaleźć w internecie to, że ludzie mieli podobny problem co ja gdy nie mieli założonego zaworu zwrotnego za wodomierzem. Gdy go założyli to wszystko działało poprawnie. Ja mam założony zawór antyskażeniowy/zwrotny ale może nie działa?

    Wszystkiego dowiem się w środę. Wodociągi mają przyjechać. Powiedzieli ze najpierw wykonają po swojemu próbę szczelności między studnią a domem. Potem jak odkręcą wodomierz to dowiemy się czy zawór zwrotny działa czy nie.

    Odnośnie przenoszenia wodomierza do domu, to nie bede tego robił bo po to właśnie jest ta studnia wodomierzowa żeby był przy granicy działki (odległość od granicy do domu to ponad 20 metrów i wtedy wg przepisów musi być studnia. Nie wiem czemu ale wiem, że zawsze jest do dobra okazja żeby skasować 8 tyś za montaż studni).

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Problem znany od dawna.
    Nieszczelna jest przeciwskażeniówka.
    Naliczanie wynika z wahań ciśnienia w sieci.
    Wzrost - sprężenie za wodomierzem - naliczenie małego przepływu.
    Spadek - odpływ wsteczny (jest blokada w wodomierzu na naliczanie wstecz).
    Potem cykl się powtarza i wskazania się sumują.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Niestety okazuje się, że temat zostanie ze mną chwilę dłużej.

    - wodomierz wymieniony
    - zawór przeciwskażeniowy sprawdzony (tzn po odkręceniu licznika nic się nie cofało z instalacji)
    - połączenie pod ziemią odkopane nic a nic nie cieknie

    W studni wodomierzowej założony manometr i widać na nim, że na początku jest cisnienie 4,25 potem na chwile spada na 3,75 i gdy ponownie dobija cisnienie do 4,25 to wtedy nabija okolo 0,5 litra. Dzieje się tak kilka razy na godzinę więc wynik zbiera się niezły (grubo powyżej 100l na dobe).

    Czyli wygląda na to że chyba coś jednak ucieka ale tak dość nietypowo, przy ciśnienie okolo 3,75 nie ucieka, a przy 4,25 ucieka (wyglądałoby to jakby jakaś uszczelka na złączce puszczała no ale wszystkie złączki na wierzchu i suchutko (100l na dobe to chociaż ziemia byłaby wilgotna w koło).

    Kolejne kroki jakie zamierzam zrobić:
    - przy zakręconym zaworze głównym w budynku próba ciśnieniowa (10 bar) i wtedy powinno coś pokazać
    - jeśli nic nie wyjdzie to nowa rura przy czym na wstępie podepnę 40 metrów rury zaślepionej na końcu bezpośrednio do studni wodomierzowej.
    - jeśli dalej bedzie nabijać - to już czary. Poprzednio zrobiliśmy podobny test ale okazało się że nie byłem świadomy że jest jeszcze jedno połączenie po drodze więc test nie był do końca wiarygodny
    - jeśli nie będzie nabijać to wpinam do wyjścia ze studni wodomierzowej i znowu testy
    - potem rura po powierzchni puszczona do kotłowni (i znowu testy)


    Jeśli te kroki nie pomogą to już nie wiem co z tym zrobić.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał espeen Zobacz post
    Odnośnie przenoszenia wodomierza do domu, to nie bede tego robił bo po to właśnie jest ta studnia wodomierzowa żeby był przy granicy działki (odległość od granicy do domu to ponad 20 metrów i wtedy wg przepisów musi być studnia. Nie wiem czemu ale wiem, że zawsze jest do dobra okazja żeby skasować 8 tyś za montaż studni).
    Rozporządzenie w sprawie WT:
    § 116. 1. Zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.
    2. Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa w ust. 1.

  9. #9

    Domyślnie

    Przepisy ogólne to jedno a w tej konkretnej wiosce warunki przyłączenia do sieci są jakie są i nie przeskoczysz.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Problem znany od dawna.
    Nieszczelna jest przeciwskażeniówka.
    Naliczanie wynika z wahań ciśnienia w sieci.
    Wzrost - sprężenie za wodomierzem - naliczenie małego przepływu.
    Spadek - odpływ wsteczny (jest blokada w wodomierzu na naliczanie wstecz).
    Potem cykl się powtarza i wskazania się sumują.

    Adam M.

    Bingo. Po odkręceniu przeciwskażeniówki okazało się że jestem w stanie przedmuchać ją ustami więc nie trzymał ten zawór w ogóle.
    Po wymianie zaworu wszystko jest ok.

    Temat rozwiązany ale to co z niego najważniejsze to że liczniki mają blokadę nabijania wstecz (kierownik wodociągów upierał się że tak nie jest, pominę że wodociągi sprawdziły zawór zwrotny czyli nic nie sprawdzili tylko powiedzieli ze jest ok).

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Kierownik wodociągów nigdy nie rozebrał wodomierza!
    Tam jest zespół liczacy napędzany przekładnią ŚLIMAKOWĄ.
    W jedną stronę idzie bardzo lekko a w drugą - z bardzo wielkim oporem!
    Tu jest ta blokada naliczania wstecz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał espeen Zobacz post
    Przepisy ogólne to jedno a w tej konkretnej wiosce warunki przyłączenia do sieci są jakie są i nie przeskoczysz.
    Akt prawa niższego rzędu nie może być sprzeczny z aktem wyższego rzędu. Jak burmistrz wyda pisemko, że możesz być okradany to będzie to ważniejsze od ustawy zakazującej tego? To ten, co wydaje warunki łamie prawo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony