dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Schemat rozprowadzenia wody ze studni głębinowej na dom i ogród

    Cześć, może będziecie w stanie pomóc mi w następującej kwestii na styku hydrauliki i elektryki. Nie znam się za bardzo na tych tematach i próbuję rozgryźć tą kwestię na czuja, więc możecie wyprowadzić mnie z błędu.

    Mam wodę ze studni głębinowej i na trójniku na końcu rury studziennej woda rozchodzi się na dom i na ogród. W domu mam sterownik pompy IBO IVR 10, który jest podłączony
    kablem poprowadzonym w ziemi bezpośrednio do pompy i przez ten sterownik idzie zasilanie prądem do pompy, natomiast do czasu zamieszkania pompa była regulowana włącznikiem ciśnieniowym BRIO SK13, który nadal jest zamontowany na trójniku, ale teraz jest odłączony od pompy i od prądu, więc nie bierze udziału w regulacji ciśnienia po żadnej ze stron. Czujnik ciśnienia do sterownika na części domowej jest zamontowany w domu, już za trójnikiem (zgodnie ze schematem). Od strony ogrodu nie mam na razie podłączonej żadnej regulacji ciśnienia, stąd kiedy odkręcam kran ogrodowy to woda nie leci. Zaczyna lecieć, kiedy odkręcę jednocześnie kran po stronie domowej, ale wtedy z powodu uderzenia ciśnienia puszczają filtry wody i jest mini powódź.

    Zastanawiam się jak najlepiej rozwiązać tę kwestię, tak aby woda z kranu ogrodowego leciała niezależnie od wody domowej i żeby w trakcie otwierania kranu ogrodowego ciśnienie nie rosło też po stronie domowej i żeby nie puszczały filtry.

    Rozwiązanie jakie na razie chodzi mi po głowie jest takie (ryzyko, że źle rozumiem hydraulikę i elektrykę) - zamontowany na trójniku włącznik ciśnieniowy podłączam do kabla zasilania pompy z jednej strony, a z drugiej strony podłączam do kabla zasilania idącego od sterownika umieszczonego w domu, który obecnie jest podłączony bezpośrednio do kabla pompy. Ciśnienie zadane na sterowniku pompy w domu mam na ok. 3 bar, więc teoretycznie powinien mieścić się w zakresie ciśnienia, jakie można zadać na włączniku ciśnieniowym i załączać się za każdym razem jak ciśnienie w instalacji domowej spada. Z kolei po stronie ogrodu, w przypadku otwarcia kranu ogrodowego ciśnienie POWINNO (wyprowadźcie mnie z błędu jeśli źle to czuję) spaść tylko w odejściu na ogród, pozostać to samo w domu i załącza się wtedy jedynie włącznik ciśnieniowy na trójniku, nie włącza się sterownik pompy po stronie domowej, więc ciśnienie po stronie domowej nie powinno wzrastać. Z kolei prąd i tak idzie poprzez sterownik do włącznika ciśnieniowego, który uruchamia pompę. I to jest mniej jasna dla mnie część - czy faktycznie z takiego sterownika prąd jest podawany cały czas, czy tylko w momencie spadku ciśnienia po stronie domowej? Wtedy to rozwiązanie nie miałoby sensu.

    Drugie rozwiązanie jest takie, że prowadzę z domu pod ziemią dodatkowy kabel zasilający do włącznika ciśnieniowego, a kabel zasilający pompę podłączam złączkami jednocześnie do kabla od sterownika i kabla od włącznika ciśnieniowego. Wolałbym tego rozwiązania uniknąć, bo robi trochę bałaganu, stąd próbuję obmyślić jakieś inne rozwiązanie w stylu powyższego, w którym mogę działać w obecnych warunkach. Czy macie jeszcze pomysł jak można rozwiązać taki temat?

    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	460123
    Ostatnio edytowane przez jjb313 ; 29-07-2022 o 11:37

  2. #2

    Domyślnie

    Za mocno kombinujesz.

    Ten BRIO SK13 jeżeli nie jest potrzebny, to go zdemontuj. Ewentualnie zostaw jeżeli pozwala swobodny przepływ we wszystkie strony przez trójnik.

    Woda ze studni powinna iść na trójnik. Z niego swobodnie do domu i na ogród. Sterownik IBO IVR 10, jeżeli wykryje spadek ciśnienia powinien uruchomić i wysterować odpowiednio pompą niezależnie gdzie woda została odkręcona.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.080

    Domyślnie

    Z opisu wynika, że muszą tam być jeszcze zawory zwrotne i stąd takie dziwne zachowanie układu.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za propozycje. Niestety pierwsza sugestia to było moje myślenie na samym początku, że gdziekolwiek będzie spadek ciśnienia, to sterownik załączy pompę. I faktycznie, zapomniałem dodać, że jest zawór zwrotny przed czujnikiem ciśnienia w domu, więc z tego powodu czujnik myśli, że nie ma potrzeby załączać pompy, bo ciśnienie w jego układzie jest bez zmian. Natomiast gdy otwieram kran w domu i ten jeden kran w ogrodzie odchodzący od pompy, to słyszę po rurach na wejściu wody do domu i po filtrach (taki delikatny dźwięk rozprężania rur i zbiornika filtra), że ciśnienie jeszcze bardziej wzrasta niż to, co jest zadane w sterowniku. Udało się uszczelnić filtry na tyle, że teraz nie puściły i nie zalały. Znalazłem na stronie sklepu Watermark taki poglądowy schemat układu z falownikiem i trochę go przerobiłem, bo wyjaśnia sytuację, a chcę pokazać, do czego szukam rozwiązania. Uprzedzając pytania, mam wyjście wody poza dom i mogę podlewać jak ten gość na obrazku, ale to jest istota problemu u mnie, że chcę od tego odejść, ponieważ woda domowa przechodzi przez stację zmiękczającą, która powinna mieć regenerowane złoże co tydzień, a przez podlewanie ogrodu regeneruje się co 2-3 dni i idzie na to multum soli. Stąd chcę zrobić odejście od pompy na ogród, żeby woda do podlewania nie szła całej drogi oczyszczania i zmiękczania, tylko od razu leciała z pompy na ogród.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	układ pompy.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	460236

    Zatem zmienię zapytanie na bardziej ogólne. Czy macie pomysł, co trzeba zrobić, żeby:
    1) woda leciała na ogród niezależnie od wody domowej? Mam sterownik na dom, mam wyłącznik ciśnieniowy możliwy do użycia na ogórd, ale jest jedna pompa, więc czy jest szansa, żeby to pożenić, np. rozdzielając kabel zasilania pompy na sterownik po stronie domowej i na wyłącznik ciśnieniowy, gdybym na górze pompy w studni zainstalował trójnik i wyłącznik ciśnieniowy przełożyłbym na stronę ogrodową + poprowadził osobne zasilanie do wyłącznika ciśnieniowego?
    2) lecąc na ogród woda nie zwiększała ciśnienia w układzie domowym, gdy wszystkie krany są w nim zamknięte? Czy jest dostępny jakiś zawór faktycznie blokujący dopływ wody po osiągnięciu zadanego ciśnienia w układzie?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.080

    Domyślnie

    Cytat Napisał jjb313 Zobacz post
    Zatem zmienię zapytanie na bardziej ogólne. Czy macie pomysł, co trzeba zrobić, żeby:
    1) woda leciała na ogród niezależnie od wody domowej? Mam sterownik na dom, mam wyłącznik ciśnieniowy możliwy do użycia na ogórd, ale jest jedna pompa, więc czy jest szansa, żeby to pożenić, np. rozdzielając kabel zasilania pompy na sterownik po stronie domowej i na wyłącznik ciśnieniowy, gdybym na górze pompy w studni zainstalował trójnik i wyłącznik ciśnieniowy przełożyłbym na stronę ogrodową + poprowadził osobne zasilanie do wyłącznika ciśnieniowego?
    A nie możesz po prostu dać czujnika ciśnienia od sterownika na trójniku (przed zaworem zwrotnym)?

    2) lecąc na ogród woda nie zwiększała ciśnienia w układzie domowym, gdy wszystkie krany są w nim zamknięte? Czy jest dostępny jakiś zawór faktycznie blokujący dopływ wody po osiągnięciu zadanego ciśnienia w układzie?
    To się nazywa reduktor ciśnienia.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mogę dać czujnika na trójniku w studni z powodu odległości od domu (ok. 40 m) + instalator stacji filtrującej umieścił go już za stacją, ponieważ woda surowa ma twardość ok. 35 stopni niemieckich i za jakiś czas by obrósł kamieniem.

    Dzięki za wskazanie reduktora, o to mi chodziło. Jak pisałem wcześniej, jestem kompletnie zielony w temacie i z wieloma zaworami czy rozwiązaniami jeszcze nie miałem doświadczeń. To by rozwiązywało kwestię uderzeń ciśnienia. Spróbuję w weekend z rozdzieleniem zasilania pompy na sterownik i wyłącznik ciśnieniowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Przenieś zawór zwrotny między trójnik a pompę. Nie ma innej (normalnej) możliwości aby sterownik wiedział o spadku ciśnienia przed zaworem zwrotnym. Jak ma być jeden sterownik, a tak powinno być, to układ woda w domu-woda na zewnątrz musi być wspólny bez odcinania zaworami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony