dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Problemy z kanalizacja (do szamba)

    Witam
    Z gory przepraszam za przydlugawy post i – byc moze – problem „z czapy”,
    Od ponad 3 lat mieszkam w domu. Tydzien temu pojawil sie problem z kanalizacja – obnizylo sie „lustro” wody w kibelku na dole i jednoczesnie przy splukiwaniu wody zaczelo ja wybijac w prysznicu obok kibelka a nawet w umywalce. Dodatkowo jakis dziwny zapach ... w garazu (gdzie jest umywalka) Probowalem przepchac standardowa przepychaczka a nawet zainwestowalem w tzw Tornado (pompka – przepychanie pod cisnieniem), poszla tez dawka Kreta w zelu. Nic to nie dalo, wezwalem hydraulika, ten probowal sie dostac spirala przez kibel (ale walczyl z demontazem przez 2 godziny – bezskutecznie), potem probowal spirala i...nic. Nastepnego dnia pod wieczor zapodalem Kreta .... i nastepnego dnia rano bylo juz Ok!

    Tydzien pozniej (a wiec dzisiaj) oprozniono szambo – i chcialem po prostu sprawdzic jak woda schodzi do (oproznionego) szamba. Zapytacie pewnie – dlaczego taka moja schiza, bo przerabialem wczesniej problemy z przeciekajacym szambem, osiadajaca podloga w domu (niezalezne problemy), wiec wolalem sprawdzic. Najpierw splukalem kilka razy i nic - dopiero po dolaniu kilku wiader wody slynela na raz duza ilosc wody. Po poludniu powtorzylem zabieg. Wlalem ok. 130-150 litrow wody – i nic (w sensie – w szambie nie splynela zadna woda). Co prawda odleglosc miedzy kibelkiem a szambem to jakies 20 metrow FI 160 – niby to pojemnosc 400 litrow, ale przeciez przy takiej ilosci pewnie do 3 minut cos powinno splynac.
    Przechadzac do konsensusu – jaki moze byc problem? Czy kwestia uszkodzenia kanalizy (samoczynnie?, czy przepychaniu spirala) , czy po prostu jest zator bardzo nisko polozony, i woda zalega...
    Jakies pomysly, jak to dalej testowac? Moge mierzyc poziom w szambie, ale ono nie jest dalej 100 % szczelne, wiec to nie bedzie miarodajne. Moze kolejne dawki Kreta?
    Ostatnio edytowane przez Mader1 ; 29-07-2022 o 21:37

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Połączenie z szambem pewnie siadło i utworzył się syfon w którym osiadają nieczystości. Syfon pewnie jest także nieszczelny i woda którą wlewasz przesiąka do gruntu.
    Wspomniałeś o osiadającej podłodze w domu. Jeśli to dotyczy obecnego to nic dziwnego. W ogóle lub słabo zagęszczony grunt nawet przy prowadzeniu kanalizacji do szamba będzie skutkował takimi objawami.
    Dopowiedz jeszcze jakie jest napowietrzenie pionu kanalizacji.
    Podobne objawy mogą pojawiać się przy jego braku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje bardzo za odpowiedz!

    Mysle, ze polaczenie z szmbem jest szczelne.
    Mysle tez ze mimo wszystko rury raczej nie zostaly uszkodzone. Pierwsze zatkanie stalo sie tak po prostu (nie bylo np. zadnych dziwnych warunkow pogodowych), ew mogl uszkodzic hydrualik spirala jak czyscil - ale nie sadze, w koncu to byla sprawdzona firma...

    Jak testowalem "wlew" wody pierwszy raz - to nic nie lecialo przez 5 minut, ale nagle - woda jakby sie skumulowala i wlala cala sila do szamba. Jakby cos "przytrzymywalo" wode w instalacji...
    Dlatego watek "napowietrzenia" szamba jest tutaj ciekawy. Jak szambo przytkalo sie pierwszy raz, to w jednym z pokoju na gore (!) i w garazu pojawil sie nieprzyjemny zapach. Czesto tez bywalo w przeszlosci, ze w dolnej lazience byl nieprzyjemny zapach.
    Co w ogole rozumiesz przez pojecie "napowietrzenia" instalacji?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Tu chodzi o napowietrzanie pionów kanalizacyjnych. Woda zlatująca całą powierzchnią rury na górze tworzy podciśnienie a na dole nadciśnienie. W związku z tym mogą następować np. bulgotania w syfonach urządzeń podłączonych do kanalizacji.
    Pion kanalizacyjny powinien iść pionowo i być wypuszczony na dach i zakończony kominkiem lub też zakończony na poziomie mieszkania ale zakończony zaworem napowietrzającym instalację czyli takim który otwiera się podczas tworzącego się podciśnienia i zamyka zaraz potem nie dopuszczając do ulatniania się przykrych zapachów.
    Jeśli nie istnieje napowietrzanie lub uległo ono przytkaniu stąd efekt podobny do opóźnionego odpływu wody do szamba.

    Jeśli rura łącząca szambo to 160-tka to tak czy inaczej musi istnieć jakiś uskok tworzący syfon kolano 90* na rurze 110 itp. ponieważ trudno stworzyć sytuację aby woda spływała całą powierzchnią rury. Dlatego nie wypływa ona po chwili automatycznie wraz z napływem tylko gromadzi się w jakimś miejscu zatykając cały przekrój aby po napływie nowej ilości i przekroczeniu ciężaru nad podciśnieniem spływa ona nagle.

    Napowietrzanie szamba to inna istotna rzecz powodujący nieprzerwany odbiór ścieków oraz usuwanie gazów i wstępny rozkład.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Przypadek w domu w którym pomieszkiwałem pewien okres:

    - Objawy jak u Ciebie - musiałem wlać dużo wody żeby spłynęła. Wszystko zaczęło się od "zatkania".

    - Od budynku do szamba było jakieś 10 metrów

    - W piwnicy miałem rewizję. Wprowadziłem kamerę inspekcyjną , była niestety słabej jakości ale pozwoliła mi ustalić że nie ma drożności .

    - Próbowałem wężem ogrodowym wypłukać zator - nic nie pomogło. Sprężyna też gdzieś się blokowała.

    Rozkopałem całość i okazało się że :

    Rury na łączeniu się wypięły ( osiadły). Zrobiła się w ziemi taka nawijamy to grota ( otwór ) Woda wypływała z rury , przy małej ilości wsiąkała w grunt , przy dużej po napełnieniu tego otworu wlewała się do drugiej części rury biegnącej do szamba .

    Wymieniłem przy okazji rury na pomarańczowe ( były szare) na podsypce cementowej.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam

    Bardzo dziekuje za wyjasnienie tematu.
    Odpowietrzenie na dach posiadam.

    Pytanie teraz, co robic dalej - czy wystarczy po prostu monitorowac przyrost wody w szambie (on jest - ale teraz przez kilka dni padalo, szambo pewnie dalej nie jest 100 % szczelne, wiec wyniki moga nie byc 100 % miarodajne).
    Czy cos jeszcze mozna zrobic ?

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Dziekuje rowniez za odpowiedz.
    Ale ta dziura zrobila sie juz za budynkiem?
    Bo ja sie tez troche boje, ze moze byc w obrebie budynku.

    Tak czy inaczej wiekszosc rury przebiega pod kostka, wiec rozkopywanie to ostatecznosc raczej.

  8. #8

    Domyślnie

    Plus - u mnie woda splywa bez problemu - ale nie doplywa od razu do zbiornika.
    Przyrost w szambie jest - pewnie na razie bede mierzyc ze jest adekwatny do zuzycia wody. Jezeli +- 10-20% sie zgadza, to pewnie jest ok

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mader1 Zobacz post
    Plus - u mnie woda splywa bez problemu - ale nie doplywa od razu do zbiornika.
    Wiesz co to logika? Sam sobie zaprzeczasz. Jeśli nie spływa od razu, to oznacza że jest problem. Kamera inspekcyjna - wypożyczasz lub zamawiasz firmę z kamerą a na koniec i tak pewnie trzeba będzie rozkopać.

    A propos samba: jesli szambo było przepełnione tak, że koniec dopływu był zanurzony, to po wybraniu treści należy przepłukac rurę 160 puszczając trochę wody z wanny lub kilka wiader wlanych do porcelanowego telefonu. Najpierw chlupną osady a potem płynnie spływa woda i chwilę jeszcze kap,kap,kap. Wiem co piszę, używałem szamba przez prawie 40 lat. Dokładnie przez 36.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam

    Dzieki za odpowiedzi.

    Woda splywa (a raczej wplywa) bez problemu - wlewajac np. 3 wiadra z rzedu do muszli.
    Ale nie wplywa od razu do szamba.
    Patrzac po ilosci w zbiorniku, to wyglada chyba ok.

    Tak jak pisal kolega Mareks77: "Dlatego nie wypływa ona po chwili automatycznie wraz z napływem tylko gromadzi się w jakimś miejscu zatykając cały przekrój aby po napływie nowej ilości i przekroczeniu ciężaru nad podciśnieniem spływa ona nagle"

    Nie wiem, czy to normalne czy nie - ze woda sie nie pojawia np. do 3 minut w zbiorniku, po wlaniu 2-3 wiader wody.

    Zakladam po powyzszych postach, ze nie ma sie co sugerowac, ze ilosc scieku sie zgadza i trzeba wezwac firme do inspekcji.
    Tak jak napisalem wczesniej, kopania chcialbym jednak uniknac, bo to oznacza raczej kucie.

    Generalnie chodzi o to, zeby uniknac pochopnych krokow. Wyglada na to, ze moze chodzic o to napowietrzenie

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mader1 Zobacz post
    Tak jak pisal kolega Mareks77: "Dlatego nie wypływa ona po chwili automatycznie wraz z napływem tylko gromadzi się w jakimś miejscu zatykając cały przekrój aby po napływie nowej ilości i przekroczeniu ciężaru nad podciśnieniem spływa ona nagle"


    Generalnie chodzi o to, zeby uniknac pochopnych krokow. Wyglada na to, ze moze chodzic o to napowietrzenie
    Może będę brutalny i swoją wypowiedzią spowoduję ze spadniesz na ziemię, mam nadzieję że z nie za wysoka.

    Odroczone czasowo spływanie nieczystości do kanalizacji lub szamba dotyczy raczej przekrojów mniejszych niż 110mm

    Jeśli chodzi o przykanalik 160 to jest to w zasadzie niemożliwe, natomiast dla przekroju 110 muszą zaistnieć pewne warunki w postaci ostrych zakrętów kolanek 90* itp. w których to gromadzące się nieczystości czasowo zalegają dopóki nie nastąpi częściowy rozkład. lub duża ilość wody nie spowoduje przepchnięcia w inne dalsze miejsce.
    Jeżeli jednak wlewając wiadro czystej wody nie pojawia się ona w identycznej ilości na wylocie po okresie do 1 minuty to z instalacją dzieje się coś niepokojącego co wymaga inspekcji lub czyszczenia ciśnieniowego profesjonalnego wozu WUKO .

    To będzie moim zdaniem pierwszym niepochopnym krokiem który powinieneś wykonać jeśli sytuacja z zapychaniem przez zalegające w niecce ( syfonie ) nieczystości będzie się powtarzać
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-08-2022 o 21:02
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,

    Juz po wizycie WUKO - ktora nie wszystko wyjasnila (nie dalo sie skamerowac), ale w sumie to okazalo sie, ze zator byl przy wlocie do szamba (Pan z WUKO wszedl do srodka i tam przepchal) i ze rura w pierszym fragmencie ma ostry przeciwspadek. Decyzja - rozkopac przy wlocie i zrobic tez tam rewizje - na przyszlosc.

    Dzisiaj rozkopalem i potwierdzilo sie, to czego dowiedzialem sie przy WUKO. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rura_s.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	460237

    Poczatkowo myslalem, ze ogarne wymiane fragmentu rury z sasiadem, ale wykop jest na glebokosci ponod 1 m, dodatkowo na laczeniu (mufa!) wylewaja scieki. Wiec trzeba bedzie firme wezwac.

    Przy wymianie chcialbym tez uszczelnic wlot rury od zewnatrz, bo juz mialem z tym problemy (z przeciekaniem szamba przy wlocie). Czy macie jakis pomysl, jak to najlepiej uszczelnic? Jakis kolnierz?
    Jak potem sprawdzic najlepiej szczelnosc rury?
    Czy ta rewizja zaraz za szambem to dobry pomysl?
    Czym podsypac ta rure - zeby znowu nie siadla?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Mader1 ; 06-08-2022 o 20:19

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli grunt będzie świeży i nie zagęszczony to czymkolwiek będziesz robił to i tak siądzie.
    Odnośnie rewizji to jest jakiś sposób na późniejszą inspekcję ale nie rozwiązuje to problemów. Cy to z rewizją czy bez to spadek powinien być zachowany.
    Piszesz o przeciwspadku, przecież to nic innego jak syfon o którym wspomniałem utworzony przez osiadanie gruntu.
    Bez rozkopania większej ilości drogi rury tej z owym przeciwspadkiem raczej nic z tym nie zrobisz bo nie ruszysz rury której połowa tkwi w ziemi.
    Jeśli w ziemi jest glina to należało by odseparować ją geowłókniną a następnie podsypać pospółką, zagęścić i ułożyć rury z prawidłowym 2 - 3% spadkiem.
    Po ułożeniu rur odczekać kilka dni z odkrytym wykopem lejąc wodę w celu dokładnego zagęszczenia i oceny szczelności.

    Jeśli chodzi o uszczelnienie rury wchodzącej do szamba to jeśli otwór jest prawidłowo wykonany nawiertką to do tego jest specjalna uszczelka Insitu, natomiast jeśli otwór jest nierówny typu wykuwanego to po umyciu, wysuszeniu należy uzupełnić zaprawę do wielkości kielicha a następnie zastosować uszczelniacz pęczniejący SIKA SIKASWELL S2 podczas wsuwania rury.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony