dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 149
  1. #1

    Question Pompa Ciepla - przy pradzie 2-3x drozszym niz teraz :( ?

    Hej,

    Pytanie do tych, co juz posiadaja i uzytkuja. Jakie macie zuzycie pradu przy pompie ciepla i metrazu ?

    Nie boicie sie troche planowanej podwyzki cen pradu na nastepny rok ?

    Mam niby wpisane w projekcie pompe ciepla jako glowne zrodlo ogrzewania, ale jak tak pacze na ceny i pompy i pradu, to wychodzi na to, ze ona sie nigdy nie zwroci. Juz chyba lepiej palic czymkolwiek. (chociaz kominek na 100% bedzie).

    Jak to u was wyglada - zastanawiacie sie nad sprzedaniem i zaopatrzeniem sie w cos innego ?
    Ostatnio edytowane przez pojzonbud ; 30-07-2022 o 17:49

  2. #2

    Domyślnie

    A wszystkie inne zrodla ciepla, to wg Ciebie darmowe sa? Budujesz nowy dom, to uwzglednij:
    1. Koszt wybudowania odpowiedniej wielkosci kotlowni/maszynowni
    2. Koszt budowy komina (jesli jest wymagany) i jego obrobki
    dachowej
    3. Koszt wybudowania miejsca do skladowania paliwa (jesli jest wymagane)
    4. Koszt samego paliwa
    5. Koszt Twojego czasu przeznaczonego na obsługę kazdego zrodla ciepla
    6. Koszt leczenia Twojego i Twojej rodziny (gdy masz ochote palic paliwami stalymi i/lub smieciami, a potem bedziecie wdychac dym)
    7. I pewnie jeszcze inne czynniki

    I wtedy okazuje sie, ze pompa ciepla moze lub nie musi byc sensownym wyborem

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Pytanie do tych, co juz posiadaja i uzytkuja. Jakie macie zuzycie pradu przy pompie ciepla i metrazu ?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...cie-pr%C4%85du

    Tylko własnoręcznie ścinanie drzewa we własnym lesie da tańszą kWh ciepła jeżeli chodzi o sam nośnik energii pod warunkiem, że swoją pracę wyceniasz na 0zł/d (koszty stałe mogą zmienić ranking). Ba, trzykrotna podwyżka cen prądu w nowym, niewielkim domu może spowodować, że PC wreszcie nabierze sensu ekonomicznego.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A wszystkie inne zrodla ciepla, to wg Ciebie darmowe sa? Budujesz nowy dom, to uwzglednij:
    1. Koszt wybudowania odpowiedniej wielkosci kotlowni/maszynowni
    2. Koszt budowy komina (jesli jest wymagany) i jego obrobki
    dachowej
    3. Koszt wybudowania miejsca do skladowania paliwa (jesli jest wymagane)
    4. Koszt samego paliwa
    5. Koszt Twojego czasu przeznaczonego na obsługę kazdego zrodla ciepla
    6. Koszt leczenia Twojego i Twojej rodziny (gdy masz ochote palic paliwami stalymi i/lub smieciami, a potem bedziecie wdychac dym)
    7. I pewnie jeszcze inne czynniki

    I wtedy okazuje sie, ze pompa ciepla moze lub nie musi byc sensownym wyborem
    A ile kosztuje komin, jego postawienie i owijana już sławą obróbka? Podlączając do niego koze np taka jaka posiada Pan Kaizen, można zyskać tanie kWh.
    Mój budowlaniec za brak komina nic by mi nie odliczył więc go postawiłem. Dla dekarza komin był normalną sprawą więc nic mi za niego nie liczył. Jak ktoś chce komin z klinkieru to pewnie coś by doszło. Koszt komina systemowego Brata 6mb - 2tys. Teraz pewnie z 2,5.
    Jak ktoś ma 3 kominy to robi się kwota ale przy jednym? Nie dajmy się zwariować.

    Punktu 6 nie skomentuję bo to dla mnie nonsens.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 31-07-2022 o 07:48

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A ile kosztuje komin, jego postawienie i owijana już sławą obróbka?
    Mój budowlaniec za brak komina nic by mi nie odliczył więc go postawiłem.
    Dla dekarza komin był normalną sprawą więc nic mi za niego nie liczył..
    Rozumowanie w stylu tych "orłów z PiS";
    - tak samo jak " leczenie w Polsce jest za darmo"????
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    Ba, trzykrotna podwyżka cen prądu w nowym, niewielkim domu może spowodować, że PC wreszcie nabierze sensu ekonomicznego.
    Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Rozumowanie w stylu tych "orłów z PiS";
    - tak samo jak " leczenie w Polsce jest za darmo"????
    Masz ochotę na wycieczkę? To sobie ja wykup. Jak nie rozumiesz co napisałem to przeczytaj jeszcze raz. Wyglada na to ze jesteś lobbysta PC wiec pomóż autorowi. Ja nic nie mam do PC tak samo jak do innych źródeł ciepła.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?
    Tutaj się niczego sensownego nie dowiesz.
    Zwolennicy PC będą przekonywać Cię wysokim COP a przeciwnicy będą Cię przekonywać że komin nic nie kosztuje jego obróbka przy pokryciu dachowym również. Że drewno z lasu nic nie kosztuje i samo się tnie i rąbie na polana. Ze można palić śmieciami. ITD

    Musisz to sobie sam policzyć.
    No i zastanów się dlaczego jest teraz taki popyt na PC powodujący wzrost ich ceny.
    Weź też pod uwagę że jak grzejesz przy pomocy PC możesz, po zainstalowaniu PV, zminimalizować koszty grzania to kilkuset złotych rocznie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Można tez zainstalować duże tańsze kable grzewcze lub konwektory i zainstalować możliwie duża fotowoltaike. Owszem PV będzie dużym kosztem ale sam system grzewczy już nie. PC z montażem kosztuje na chwile obecna dużo więcej niż instalacja PV 10kwp.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Można tez zainstalować duże tańsze kable grzewcze lub konwektory i zainstalować możliwie duża fotowoltaike. Owszem PV będzie dużym kosztem ale sam system grzewczy już nie. PC z montażem kosztuje na chwile obecna dużo więcej niż instalacja PV 10kwp.
    Ty też powinieneś to policzyć zanim coś napiszesz.
    Dla kabli, PV musiałoby być 3-4 razy większe niż dla PC aby uzyskać ten sam rezultat.
    Powiększenie 2-3 razy instalacji PV jest duuużo droższe niż PC. Nie licząc 2-3 razy większego dachu lub terenu jaki potrzebują.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 31-07-2022 o 11:32

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ty też powinieneś to policzyć zanim coś napiszesz.
    Dla kabli, PV musiałoby być 3-4 razy większe niż dla PC aby uzyskać ten sam rezultat.
    Powiększenie 2-3 razy instalacji PV jest duuużo droższe niż PC. Nie licząc 2-3 razy większego dachu lub terenu jaki potrzebują.
    Im większa instalacja tym każdy KWP jest relatywnie tańszy. Obserwuj ceny bo się zastanawiam nad instalacja. PV 3kwp to 13-14tys a 10 koło 30-33tys.
    Wszystko zależy od tego co ktoś chce osiągnąć dzięki PV. Czy zrównoważenie produkcji do potrzeb czy tylko obniżenie rachunków.
    A policzyłes ile kosztuje podłogowka do tej Twojej PC?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Im większa instalacja tym każdy KWP jest relatywnie tańszy. Obserwuj ceny bo się zastanawiam nad instalacja. PV 3kwp to 13-14tys a 10 koło 30-33tys.
    Wszystko zależy od tego co ktoś chce osiągnąć dzięki PV. Czy zrównoważenie produkcji do potrzeb czy tylko obniżenie rachunków.
    A policzyłes ile kosztuje podłogowka do tej Twojej PC?
    Ja tego nie muszę liczyć bo mam wodne OP i PC i mam 10kWp on-grid oraz 6kWp off-grid PV. Płacę tylko opłaty stałe (260 zł za 2021 rok).
    Gdybym zamiast PV grzał kablami, aby osiągnąć ten sam rezultat, musiałbym mieć prawie 4 razy większą instalację PV co jest niemożliwe bo byłaby większa od 50kWp. Nawet gdyby to było możliwe to takie PV na dachu średniego domu się ie zmieści a na ziemi zajmuje dużo terenu. Do ceny instalacji dodać musisz cenę gruntu pod nią, konstrukcję naziemną i długie okablowanie.
    Nie wiem jednak czy by to wystarczyło bo OSD zabierałoby mi 30% a nie 20%.

    BTW.
    Robiłem swoje wodne OP w drugim domu i nie jest to koszt porażający.
    Policzyłeś ile kosztują kable do podobnej powierzchni OP?
    Także, pewny jesteś tych 30 tysięcy za 10kWp?
    Jak sam to zrobisz to może się uda.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 31-07-2022 o 13:19

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Nie boicie sie troche planowanej podwyzki cen pradu na nastepny rok ?
    nie. bo mam PV to raz, a dwa, nie musze kupowac energii od firmy, ktora w jej cenie ma wliczone "uprawnienia do emisji CO2 oraz "oplacania gorniczych skansenow", moge ja kupic od producentow energii z OZE..producenci energii z wegla maja problem, nie ja. i nie inni z OZE

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?
    Ceny obecne:



    Ceny x3:


    Mieszkasz w bloku? Ile wg rozliczenia w sumie za ostatni sezon grzewczy? Ludzie lubią się chwalić, ile to dopłacili po rozliczeniu czy ile mieli nadpłaty - a to tylko świadczy o umiejętności administratora trafnego szacowania zużycia, a nie ile kosztuje ogrzewanie.
    Zwróć uwagę, że powyższe wyliczenia to dla CO i CWU więc do kosztów ogrzewania w bloku dodaj jeszcze koszt ogrzania 36,5m3 wody.

    Porównując PC z kablami i grzałką czy kotłem elektrycznym porównać łatwo, bo cena prądu ta sama. Podobnie możesz rozważyć grzanie klimatyzatorami (które mają swoje wady - ale są znacznie tańsze w montażu od PC PW a tym bardziej gruntowej). Gorzej, jak chcesz porównać z węglem, gazem, drewnem czy olejem opałowym bo ceny mogą się rozjechać. Jeszcze niedawno obstawiałem, że ceny kWh energii w różnych nośnikach będą zmieniać się podobnie. Ale wojna to zmieniła. Jak widać ceny węgla najbardziej szaleją i rządzący nie bardzo mają na nie wpływ. Nad ceną prądu mają kontrolę - więc o ile w przypadku węgla cena poszła 3x w górę to taką zmianą cen prądu tylko nas na razie straszą. A w razie czego to co najwyżej dorówna do ceny węgla. Jest jeszcze jeden ważny aspekt - dostępność. Owszem, grożą nam blackouty. Ale nie sądzę, by z dostępnością węgla było lepiej. Zobaczymy, jak będzie z gazem bo niby Baltic Pipe ma ruszyć 1 października, ale ciągle nie ma kontraktów na gaz, który miałby nim popłynąć i zapewnić nam zaspokojenie potrzeb.

    Cytat Napisał malekk Zobacz post
    nie. bo mam PV to raz, a dwa, nie musze kupowac energii od firmy, ktora w jej cenie ma wliczone "uprawnienia do emisji CO2 oraz "oplacania gorniczych skansenow", moge ja kupic od producentow energii z OZE..producenci energii z wegla maja problem, nie ja. i nie inni z OZE
    Musisz kupować prąd u swojego operatora. Przy PV nie masz wyboru. Do tego sam się oszukujesz - gdy trzeba grzać niewiele mamy prądu z wiatraków a całe nic z PV. Więc chcąc nie chcąc grzejesz prądem z węgla dzięki niechęci naszych obywateli i rządzących do atomu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OpłacalnośćPCCeny2022.jpg
Wyświetleń:	1242
Rozmiar:	66,8 KB
ID:	460152   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OpłacalnośćPCCeny2022x3.jpg
Wyświetleń:	821
Rozmiar:	65,2 KB
ID:	460153  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-07-2022 o 17:03

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Mam niby wpisane w projekcie pompe ciepla jako glowne zrodlo ogrzewania, ale j
    Masz szczęście, że teraz budujesz. Po prostu zbuduj dom, dla którego bez znaczenia jest źródło ogrzewania.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja tego nie muszę liczyć bo mam wodne OPd i PC i mam 10kWp on-grid oraz 6kWp off-grid PV. Płacę tylko opłaty stałe (260 zł za 2021 rok).
    Gdybym zamiast PV grzał kablami, aby osiągnąć ten sam rezultat, musiałbym mieć prawie 4 razy większą instalację PV co jest niemożliwe bo byłaby większa od 50kWp. Nawet gdyby to było możliwe to takie PV na dachu średniego domu się ie zmieści a na ziemi zajmuje dużo terenu. Do ceny instalacji dodać musisz cenę gruntu pod nią, konstrukcję naziemną i długie okablowanie.
    Nie wiem jednak czy by to wystarczyło bo OSD zabierałoby mi 30% a nie 20%.

    BTW.
    Robiłem swoje wodne OP w drugim domu i nie jest to koszt porażający.
    Policzyłeś ile kosztują kable do podobnej powierzchni OP?
    Także, pewny jesteś tych 30 tysięcy za 10kWp?
    Jak sam to zrobisz to może się uda.
    Wychodzi na to że mieszkasz w kościele a nie w domu. Zadzwoń do pierwszej lepszej firmy to się dowiesz ile kosztuje podłogowka. Kable są znacznie tańsze i duże i prostsze do polozenia samemu.
    Nie neguje żadnego sposobu ogrzewania, neguje niczym nie uzasadniony owczy pęd.

  17. #17

    Domyślnie

    @Kaizen

    Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne o COP 3.5 przy -20 nie wspomne :X
    Ostatnio edytowane przez pojzonbud ; 01-08-2022 o 21:10

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne.
    Masz w sygnaturce pod "PC".

    Jakie masz EUco+w w swoim projekcie (a na marginesie wiesz, jaką masz sprawność rekuperatora tam przyjętą, a jakie mają współczesne przyzwoite wymienniki?), skoro 20kWh/m2/r uważasz za kosmos?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wychodzi na to że mieszkasz w kościele a nie w domu. Zadzwoń do pierwszej lepszej firmy to się dowiesz ile kosztuje podłogowka. Kable są znacznie tańsze i duże i prostsze do polozenia samemu.
    Nie neguje żadnego sposobu ogrzewania, neguje niczym nie uzasadniony owczy pęd.
    Ja nie muszę do nikogo dzwonić bo sam układem.
    Chcesz powiedzieć że metr kabla grzewczego jest dużo tańszy od metra rury 16mm.
    Masz jakiś dowód na to?
    Ja nie widzę powodu żeby układanie kabli było prostsze od układania rury.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pojzonbud Zobacz post
    @Kaizen

    Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne o COP 3.5 przy -20 nie wspomne :X
    Zrób tak, żeby dojść jak najniżej z zapotrzebowaniem na ciepło - wtedy przestaniesz pytać o źródło ciepła.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony