dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 149
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Z tego np. w poprzednim sezonie 1800 kWh na CO, zakładając COP=3 to daje 5400kWh energii cieplnej. 5400/117m2 to jest 46 kWh/m2

    I to są realne dane, a nie wyliczenia.
    Zmierzyłeś ten COP? To dane z którego kolejnego sezonu grzewczego? Pierwszego? Dwa-trzy sezony są znacznie bardziej energochłonne niż kolejne. Jak nie wygrzewałeś podłogówki porządnie dodaj jeszcze jeden sezon.
    Okna (ich wielkość, lokalizacja i orientacja względem stron świata czyli zyski słoneczne, ich U i szczelność) też mają znaczenie.
    Przy PC masz straty na dystrybucji - kable to wytwarzanie ciepła miejscowo. To też ma znaczenie. Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach - przy kablach odpalasz ogrzewanie tylko tam, gdzie potrzebujesz. PC przy +5-10* za oknem taktowałaby jak szalona jakbyś zakręcił obiegi grzewcze poza łazienkami.
    Uszczelniasz bypass w Izzi? Jest bardzo nieszczelny. Ja po upałach demontuję go i zaklejam. Znacząco to podnosi sprawność rekuperatora.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-08-2022 o 21:04

  2. #42

    Domyślnie

    Fakt 70m2 ma chałupinę... to bym se ze 2 klimy do tego założył, i nie bawił się w kable. A i COP miał ze "tszy"
    Ale ja też lubię mieć ciepłą podłogę i w takiej chałupie zrobił wodne CO z podłogówki zapiął do tego 3kW ciepłą pompę, ale nie moja chałupa nie moja sprawa. U siebie robię co chce, kiedy chce i jak chce.
    Dziś se basen dla dziecka wystawiłem aby jutro było kompane z solarów spuszcze 5 wiader ukropu i będzie OK.

    EDIT: ja mogę udowodnić że moja PC wzięła 11kWh prądu na grzanie cwu przez cały miesiąc, ukrywając że byliśmy na urlopie i to że posiadam solary.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-08-2022 o 21:01
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy PC masz straty na dystrybucji
    W sezonie grzewczym? Jaki rząd wielkości straty zakładasz?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach .
    Skąd takie patologiczne doświadczenia masz? Czy jak zwykle bomiś?

    Było już tutaj na forum omawiane. Podłogówka wodna wychodzi praktycznie tyle co kable, tylko do tej podłogówki potrzebne jest jeszcze źródło ciepła. Może być grzałka z COP 1, może być pompa ciepła z COP "X". Może być kocioł gazowy, węglowy, na drewno, możana ją pędzić w okresach przejściowych z solarów itd

    Przy kablach zostaje COP 1
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 02-08-2022 o 21:18

  4. #44

    Domyślnie

    To Ty nie wiesz że najlepiej się śpi w temperaturze 18*C? Moja by mnie za łeb wypierdzieliła z domu za mniej niż 23,4*C. Bez kitu moja to 0,2*C wykrywa i termostat jeszcze się nie odpali jej już zimno. A ja przy takiej temperaturze spać nie mogę...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Klasa szczelności jest podana w deklaracji. Również sposób montażu ma znaczenie, jak i wyregulowanie okien.
    Nie badałeś szczelności, więc nie wiesz ile ciepła ucieka. Podajesz spalanie dla samochodu, który ma dziurę w baku? No chyba nie.
    W deklaracji czego? Okien czy budynku?
    Okna są zamontowane standardowo, na ciepłych parapetach. Po montażu uszczelniłem je taśmami. Sądzę że jest lepiej niż w 90% przypadków.
    To że nie sprawdzałem baku, to nie znaczy że jest dziurawy.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ale nie wiemy, w jakich warunkach dom tyle potrzebuje. Zapotrzebowanie na ciepło bez podania szczelności domu nie mówi nic, tak jak nie ma znaczenia grubość wełnianego swetra, jeśli nie wiadomo czy mocno wieje wiatr czy jest bezwietrznie.
    W warunkach całego sezonu grzewczego. Od włączenia ogrzewania do jego wyłączenia. To że zrobię test szczelności, policzę OZC czy będę miał certyfikat taki czy inny nie spowoduje że zużyje choćby pół wata mniej albo więcej.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kiedyś jedna architektka powiedziała mi, że gdyby zostawiła tak jak zbudowali jej budowlańcy, to miałaby jeden wielki durszlak. No tak to po prostu jest, że trzeba pilnować, a często samemu zrobić. Ja cały dom uszczelniałem sam! I jeszcze dużo pracy przede mną
    O tym właśnie piszę. Dlatego ocieplenia robiłem sam, uszczelnienia drzwi/okien również, podobnie z uszczelnieniem sufitów podwieszanych. Już widzę jak ekipie chciałoby się uszczelniać dziury na halogenki albo na rekuperację.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    To Ty nie wiesz że najlepiej się śpi w temperaturze 18*C? Moja by mnie za łeb wypierdzieliła z domu za mniej niż 23,4*C. Bez kitu moja to 0,2*C wykrywa i termostat jeszcze się nie odpali jej już zimno. A ja przy takiej temperaturze spać nie mogę...
    U mnie dokładnie tak samo. Zawsze można założyć siłownik na rozdzielacz. Ale wole spać razem z żoną

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    W deklaracji czego? Okien czy budynku?
    Okien.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Okna są zamontowane standardowo, na ciepłych parapetach. Po montażu uszczelniłem je taśmami. Sądzę że jest lepiej niż w 90% przypadków. To że nie sprawdzałem baku, to nie znaczy że jest dziurawy.
    A może i w 95% przypadków. Tylko po co się przyrównywać do gorszych?

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    W warunkach całego sezonu grzewczego. Od włączenia ogrzewania do jego wyłączenia. To że zrobię test szczelności, policzę OZC czy będę miał certyfikat taki czy inny nie spowoduje że zużyje choćby pół wata mniej albo więcej.
    Zyskasz wiedzę, co można polepszyć. OZC to nie certyfikat, to przydatne narzędzie. Drugie takie narzędzie to termowizja (robiona często przy okazji testów szczelności).

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    O tym właśnie piszę. Dlatego ocieplenia robiłem sam, uszczelnienia drzwi/okien również, podobnie z uszczelnieniem sufitów podwieszanych. Już widzę jak ekipie chciałoby się uszczelniać dziury na halogenki albo na rekuperację.
    Z drugiej strony pewności nie masz, że zrobione jest jak należy póki nie zrobisz testów. I koło się zamyka.

    Mój kolega był załamany jakością położenia paroizolacji na poddaszu. Powiedział ekipie, że mają wszystko zakleić jak należy. Naprawdę nie wierzyłem, że takie papraki realnie poprawią szczelność. I co? Za pierwszym podejściem blower door test wykazał n50 na poziomie 0,4! Szok i niedowierzanie. Oczywiście kilka nieszczelności było, ale zostały poprawione od ręki. Da się?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmierzyłeś ten COP?
    Musiałbym mieć dom opomiarowany. Sama pompa coś tam mierzy i z tego wychodzi COP nawet ponad 4 ale podchodzę do tego z rezerwą. Natomiast myślę że średniorocznie w okolicach 3 wyciąga.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dane z którego kolejnego sezonu grzewczego? Pierwszego? Dwa-trzy sezony są znacznie bardziej energochłonne niż kolejne. Jak nie wygrzewałeś podłogówki porządnie dodaj jeszcze jeden sezon.
    Trzeci sezon grzania. Podłogówka wygrzana i dom już dawno suchy. Poprzedni sezon wyszedł bardzo podobnie do tego, nie sądzę żeby się wiele zmieniło w następnym.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Okna (ich wielkość, lokalizacja i orientacja względem stron świata czyli zyski słoneczne, ich U i szczelność) też mają znaczenie.
    Okna trzyszybowe, pakiet ma U=0.5 albo 0.6, całe okno w zależności od tego jakie 0.7 do 0.9 jak dobrze pamiętam. Na pewno spełniały WT2021 bo sprawdzałem to do dotacji na pompę. O uszczelnieniu i montażu pisałem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy PC masz straty na dystrybucji - kable to wytwarzanie ciepła miejscowo. To też ma znaczenie. Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach - przy kablach odpalasz ogrzewanie tylko tam, gdzie potrzebujesz. PC przy +5-10* za oknem taktowałaby jak szalona jakbyś zakręcił obiegi grzewcze poza łazienkami.
    Wydumany problem. Jak mam w domu 24, to w łazience tyle samo albo więcej - nie mierzyłem, ale zimno nie jest.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uszczelniasz bypass w Izzi? Jest bardzo nieszczelny. Ja po upałach demontuję go i zaklejam. Znacząco to podnosi sprawność rekuperatora.
    Przy moich rachunkach nie chce mi się w to bawić.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    U mnie dokładnie tak samo. Zawsze można założyć siłownik na rozdzielacz. Ale wole spać razem z żoną
    Córa uwaliła się z żoną w sypialni znów śpię sam:/
    Rekuperacja kręci, pompa na cwu w lipcu wzięła 11kWh...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Córa uwaliła się z żoną w sypialni znów śpię sam:/
    Rekuperacja kręci, pompa na cwu w lipcu wzięła 11kWh...
    Jakoś mało , mnie pompa papła 70 kwh.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zobaczymy, jak będzie z gazem bo niby Baltic Pipe ma ruszyć 1 października, ale ciągle nie ma kontraktów na gaz, który miałby nim popłynąć i zapewnić nam zaspokojenie potrzeb.
    Rząd jeszcze nie wymyślił, jak wytłumaczyć swoim wyborcom, że gaz z Norwegii jest 10X droższy od tego Jamalskiego.
    Zapewne szukają na kartach historii, czy przypadkiem Tusk nie podpisał jakiejś niekorzystnej umowy.
    Znajdzie się winny, to pojawią się kontrakty.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Rząd jeszcze nie wymyślił, jak wytłumaczyć swoim wyborcom, że gaz z Norwegii jest 10X droższy od tego Jamalskiego.
    Zapewne szukają na kartach historii, czy przypadkiem Tusk nie podpisał jakiejś niekorzystnej umowy.
    Znajdzie się winny, to pojawią się kontrakty.
    Hej,
    możesz podać źródło?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Jakoś mało , mnie pompa papła 70 kwh.
    Słowo klucz - kolektory słoneczne
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post


    . Drugie takie narzędzie to termowizja (robiona często przy okazji testów szczelności).
    Jak sie wykonuje termowizję w sezonie nie grzewczym? bo wtedy wykonuje sie większosc badan szczelności. czy takie badanie wtedy cos daje, czy tylko po to aby nieswiadomego klienta policzyc wiecej?

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Musiałbym mieć dom opomiarowany.
    Czyli jesteś w błędzie pisząc "I to są realne dane, a nie wyliczenia.".

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Okna trzyszybowe, pakiet ma U=0.5 albo 0.6, całe okno w zależności od tego jakie 0.7 do 0.9 jak dobrze pamiętam. Na pewno spełniały WT2021 bo sprawdzałem to do dotacji na pompę. O uszczelnieniu i montażu pisałem.
    A reszta? Szczelność okien otwieranych to teoria.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wydumany problem. Jak mam w domu 24, to w łazience tyle samo albo więcej - nie mierzyłem, ale zimno nie jest.
    Jak masz okna w łazience od południa to owszem, może być więcej. W praktyce jednak jak za oknem 10-15* to zyski słoneczne w innych pomieszczeniach (najszybciej w kuchni i salonie zazwyczaj) powodują, że aż się chce klimę odpalać. A w łazienkach ciągle chłodno bo zyski znikome a straty przez przenikanie są. To nie wydumane - to praktyka. Niezależnie od tego, jaką kto lubi temperaturę to w łazience chce mieć cieplej.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Przy moich rachunkach nie chce mi się w to bawić.
    To się nie dziw, że masz wysokie EU.
    A ile razy już wymieniałeś bypass? W ogóle działa? Może cały czas jest otwarty. Jak nie wiesz, co się dzieje zimą z bypassem to zapraszam tutaj

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    przepływowy podgrzewacz i niezbyt duże zużycie?
    Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
    No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek)
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
    No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek)
    Co w tym dziwnego ?

    U nas , rodzina 2+1 , zużycie wody 10m3 miesięcznie, w tym wody ciepłej jakieś 3m . Zimna woda leci do pralki, zmywarki, kibla....
    110 dziennie plus do tego zimna daje jakieś 150-200 litrów wody użytkowej dziennie. Wszyscy jesteśmy czyści ( zaznaczam ze da się zejść niżej kąpiąc się w pracy.... ) .
    Ostatnio edytowane przez sito ; 03-08-2022 o 16:17

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak sie wykonuje termowizję w sezonie nie grzewczym? bo wtedy wykonuje sie większosc badan szczelności. czy takie badanie wtedy cos daje, czy tylko po to aby nieswiadomego klienta policzyc wiecej?
    Termowizję robi się zimą. Nie wiedziałem, że testy szczelności robi tylko poza sezonem grzewczym.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
    No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek)
    Spokojnie do zrobienia.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Spokojnie do zrobienia.
    Ile się traci na cyrkulację?

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony