dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 188

Temat: Budowa w 2022

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    jak ktos ma 200k PLN i odklada 10 to doradzanie, by zaczac budowac jest kontrowersyjne.
    trzeba minimum 1 mln kredytu, by zbudowac skromny domek i wprowadzic sie * w tym jakies ogrodzenie i chocby trawa).
    1 mln kredytu to 10 000 raty ( a bedzie nieco wiecej) przynajmniej przez ok 1,5-2 lata ( i to bez pewnosci bo w zawirowanych czasach zyjemy).
    Gość ma już działkę i 200tysi. A Ty sugerujesz że potrzebuje jeszcze miliona na "skromny domek"... Co tu się odpier***a

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.427
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Myśle że wzrost cen energii po 01.01.2023 będzie tak potężny (mowa o xxx%) że nawet spowolnienie gospodarcze nie pomoże na wzrost cen.
    Kolega analityk z banku twierdzi co innego - wszystko powoli siada, ludzie nie biorą kredytów, a ja zaczynam znajdować ulotki firm różnych branż, wciśnięte w ogrodzenie
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.427
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    trzeba minimum 1 mln kredytu, by zbudowac skromny domek i wprowadzic sie
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Jestem w podobnej sytuacji co autor posta. Z tym że planuje start w przyszlym roku z własną działką i kapitałem w okolicach 300 tys. Działkę udało nam się zakupić trzy lata temu. Planuję za te pieniądze zrobić SSZ. Po cichu liczę na wystudzenie rynku i zejściem z cen materiałów i usług. Jako ewentualny wentyl bezpieczeństwa mamy mieszkanie po kapitalnym remoncie ktore aktualnie wynajmujemy. Ale to tylko w razie "W" bo nie nastawiam sie na jego sprzedaż. Niektorzy strasznie szybko chcą się wprowadzic nawet kosztem kredytu. Wg mnie jesli ktos ma dochody na poziomie 10 tys miesiecznie to nie ma to sensu. Moja siostra budowala dom w tym samym czasie co kuzyn. On wzial kredyt na 30 lat, siostra budowala za gotówkę. Fakt, od wbicia lopaty do wprowadzenia się minęło 7 lat ale teraz ma czysta karte a kuzyn bedzie się "bujał" z kredytem jeszcze 20 lat. Odobiscie uwazam że kredyt powinno sie brac w trzech przypadkach:
    1. Tzw nóż na gardle
    2. Jesli nie mamy gdzie mieszkać a mamy zdolność kredytowa to lepiej splacac raty i miec pozniej cos swojego niz placic czynsz i po kilku latach zostac z niczym.
    3. Jak mowi moj kuzyn ktory z zawodu jest
    biznesmenem dla wyprania pieniędzy.

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez villa77 ; 04-08-2022 o 10:37

  5. #25

    Domyślnie

    Wiekszosc ludzi splaca kredyt hipoteczny sporo przed terminem , wiec nie przesadzaj z tym “bujaniem sie” .

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wróżu Macieju, a jakieś realne przesłanki? Czy to Ci się przyśniło?
    Kurcze, czy ty uważasz że ceny energii to są ustalane losowo? Każdy może zobaczyć jakie ceny są hurcie na 2023.

    Potrafisz odróżnić rok 2022 od 2023?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kolega analityk z banku twierdzi co innego - wszystko powoli siada, ludzie nie biorą kredytów, a ja zaczynam znajdować ulotki firm różnych branż, wciśnięte w ogrodzenie
    W sensie, że ceny energii nie wzrosną czy ceny materiałów spadną mimo wzrostu cen energii? Myślę że nawet przy braku popytu trudno zignorować wzrost kosztów, rozwiązaniem może być zmniejszenie produkcji. Tutaj szacunki podwyżek cen energii dla GD w 2023. Należy zaznaczyć że im bardziej URE stłumi podwyżki dla GD tym bardziej trzeba się będzie odkuć na biznesie - to co robi w tej chwili PGNiG na gazie.

    Na razie na hydraulika nie mogę się doczekać od trzech tygodni

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek06666 Zobacz post
    Gość ma już działkę i 200tysi. A Ty sugerujesz że potrzebuje jeszcze miliona na "skromny domek"... Co tu się odpier***a
    Tu...??? Nic. Tu to jest norma. Tak właśnie zachęca się tutaj ludzi do budowy własnego kąta. Wielu poodklejalo się już kompletnie i rzucają milionami na budowę byle kanciapy. Ignorować, robić swoje. Auto wątku ma lepsza sytuacje startowa niż 80% zaczynających budowę i spokojnie postawi to co chce.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Kurcze, czy ty uważasz że ceny energii to są ustalane losowo? Każdy może zobaczyć jakie ceny są hurcie na 2023.
    Nie płacę ceny giełdowej. Choćbym chciał.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Potrafisz odróżnić rok 2022 od 2023?
    Przeczytaj ze zrozumieniem. Wiesz, kiedy operatorzy składają wnioski o zatwierdzenie taryfy na kolejny rok?
    Kliknij, zobacz datę artykułu i resztę treści.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie płacę ceny giełdowej. Choćbym chciał.
    Oczywiście że nie, płacisz więcej. Z tymże ceny detalu na przyszły rok są kontraktowane na podstawie cen hurtowych w roku poprzednim. Obecne ceny które widzisz na fakturze były kontraktowane na podstawie cen hurtowych z 2021. Nikt wtedy nie słyszał o żadnej wojnie stąd średnia cena hurtowa w 2021 to zaledwie 0.38 zł/kWh. Ceny które zobaczysz w 2023 są kontraktowane na podstawie cen hurtowych z 2022 a obecne stawki są powyżej 1.6zł/kWh i rosną non-stop od miesięcy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytaj ze zrozumieniem. Wiesz, kiedy operatorzy składają wnioski o zatwierdzenie taryfy na kolejny rok?
    Kliknij, zobacz datę artykułu i resztę treści.
    Wiem, pod koniec roku. Niedawno 3 z 4 ogólnopolskich (bez PGE) operatorów złożyło wniosek o podwyżkę jeszcze na bieżący rok - 2022. Wg przecieków ok. 6%. To nie ma nic wspólnego z podwyżkami na 2023. I to eufemistycznie potwierdza prezes PGE w wspomnianym artykule:

    Dopytywany, jak zachowa się PGE w tej sprawie w przyszłym roku, odparł: "Tego jeszcze nie wiemy".

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.427
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    W sensie, że ceny energii nie wzrosną czy ceny materiałów spadną mimo wzrostu cen energii? Myślę że nawet przy braku popytu trudno zignorować wzrost kosztów, rozwiązaniem może być zmniejszenie produkcji. Tutaj szacunki podwyżek cen energii dla GD w 2023. Należy zaznaczyć że im bardziej URE stłumi podwyżki dla GD tym bardziej trzeba się będzie odkuć na biznesie - to co robi w tej chwili PGNiG na gazie.

    Na razie na hydraulika nie mogę się doczekać od trzech tygodni
    A już dziś drugiego miałem, w jednym tygodniu.

    Ceny niektórych materiałów, np stali czy styropianu, były sztucznie zawyżone (nie koniecznie przez producentów). Koszt energii to tylko część końcowej ceny.

    Do końca roku może być ciśnienie, ale skoro akcja kredytowa ustała, to ceny robocizny spadną na pewno, a co do materiałów - nie wiem, ale pewnie też.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Oczywiście że nie, płacisz więcej.
    Płacę 466,80 zł/MWh w drogiej strefie i 293,5 zł/MWh w taniej. To znacznie mniej niż notowania z Twojego linku.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Nikt wtedy nie słyszał o żadnej wojnie stąd średnia cena hurtowa w 2021 to zaledwie 0.38 zł/kWh.
    A powiedz mi, jak ta wojna wpływa na koszt produkcji prądu w Bełchatowie?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Płacę 466,80 zł/MWh w drogiej strefie i 293,5 zł/MWh w taniej. To znacznie mniej niż notowania z Twojego linku.
    No przecież to są notowania na 2023, cały czas o tym piszę. Obecny rok kwotowano średnio 380zł/MWh.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A powiedz mi, jak ta wojna wpływa na koszt produkcji prądu w Bełchatowie?
    A jakie to ma znaczenie skoro rynek płaci 1600zł/MWh? Cena rynkowa uwzględnia całą podaż, także z Bełchatowa. Załóżmy że PGE sprzedaje po 800zł/MWh - wtedy wystarczy kupić od nich i sprzedać dalej ze 100% zyskiem, a jeszcze jak nie daj Boże kupujący trafi się z zagranicy... Dla PGE to nie ma żadnego sensu. Ten kto ma niższe koszty ma po prostu większy zysk. MM już zapowiedział extra podatki od ponadnormatywnych zysków chociaż PGE zapiera się że ich nie będzie

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No przecież to są notowania na 2023, cały czas o tym piszę. Obecny rok kwotowano średnio 380zł/MWh.
    Tu ceny prądu przy kontrakcie na jutro. Znacznie drożej, niż ja zapłacę za jutrzejsze zużycie.

  14. #34

    Domyślnie

    Twój sprzedawca nie kupuje dzisiaj energii na jutro bo kupił już te energie rok temu po cenach jakie wtedy obowiązywały i były 2x niższe. Dzisiaj kupuje energie na 2023 i w moim linku były te ceny po których wszyscy teraz kupują na przyszły rok i są 2x wyższe niż ceny na jutro w twoim linku i 4x wyższe niż te które sprzedawcy kupowali rok temu.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Twój sprzedawca nie kupuje
    Tak, to prawda. PGE generalnie nie kupuje energii. Podobnie jak inni wielcy gracze na rynku ma swoje elektrownie. Więc giełda to trochę ściema i rynek łatwy do manipulacji.

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek06666 Zobacz post
    Gość ma już działkę i 200tysi. A Ty sugerujesz że potrzebuje jeszcze miliona na "skromny domek"... Co tu się odpier***a
    super. to teraz tak, dajmy na to domek 110 m2, dzialka wspomniane 1000 m2:
    2000 PLN na metr wyjdzie skromne wykonczenie = 200 000 PLN
    szacuje:
    budowa sso 200 000 PLN
    Dach: 70 000 PLN
    Stolarka 50 000 PLN
    Instalacje ( zakładam reku i pompe ciepła, elektryke, hydraulike) 100 000 PLN
    Tynki, wylewki, gladzie inne tego typu duperele 30 000 PLN
    Ocieplenie 20 cm 0,32 + tynk 70 000 PLN
    Taras, barierki: 30 000 PLN
    Trawa, podjazdg, ogród 50 000 PLN
    Ogrodzenie: 50 000 PLN
    Doprowadzenie mediów do budynków, odprowadzenie wody itp 20 000 PLN

    Ok. mamy zatem 670K + 200k wykonczenie = ok 870 k - 0,9mln.
    Do tego dokładam 20% buforu, żeby nie zostać z ręką w nocniku. Czy coś nie tak jest z moimi wyliczeniami?..

    EDIT - na podstawie stawek 20 km od Warszawy.
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 05-08-2022 o 10:27

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    super. to teraz tak, dajmy na to domek 110 m2, dzialka wspomniane 1000 m2:
    2000 PLN na metr wyjdzie skromne wykonczenie = 200 000 PLN
    szacuje:
    budowa sso 200 000 PLN
    Dach: 70 000 PLN
    Stolarka 50 000 PLN
    Instalacje ( zakładam reku i pompe ciepła, elektryke, hydraulike) 100 000 PLN
    Tynki, wylewki, gladzie inne tego typu duperele 30 000 PLN
    Ocieplenie 20 cm 0,32 + tynk 70 000 PLN
    Taras, barierki: 30 000 PLN
    Trawa, podjazdg, ogród 50 000 PLN
    Ogrodzenie: 50 000 PLN
    Doprowadzenie mediów do budynków, odprowadzenie wody itp 20 000 PLN

    Ok. mamy zatem 670K + 200k wykonczenie = ok 870 k - 0,9mln.
    Do tego dokładam 20% buforu, żeby nie zostać z ręką w nocniku. Czy coś nie tak jest z moimi wyliczeniami?..

    EDIT - na podstawie stawek 20 km od Warszawy.
    Skromny domek a w nim rekuperacja i pompa ciepła

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.427
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek06666 Zobacz post
    Skromny domek a w nim rekuperacja i pompa ciepła
    i 1000-metrowa działka pod Warszawą, i taras, i barierki, i ogród, i skromna siatka za 50 tysi, instalacje za 100 000 (!!). Mi cały wodkan i elektrykę wyceniają za 25 tysi, reku z instalacją za następne 15.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 05-08-2022 o 11:08
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    i 1000-metrowa działka pod Warszawą, i taras, i barierki, i ogród, i skromna siatka za 50 tysi, instalacje za 100 000 (!!). Mi cały wodkan i elektrykę wyceniają za 25 tysi, reku z instalacją za następne 15.
    I SKROMNE wykonczenie za 200 tys... skromnie według mnie tz nie robisz gładzi, podłóg drewnianych, kuchnie bierzesz z ikei, łazienke z castoramy, drzwi wewnętrzne rózwnież, malujesz ściany samodzielnie itp itd. Wtedy wykonczysz za 100 i mozna powiedziec ze to skromnie. Za 200 jest full wypas.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    i 1000-metrowa działka pod Warszawą, i taras, i barierki, i ogród, i skromna siatka za 50 tysi, instalacje za 100 000 (!!). Mi cały wodkan i elektrykę wyceniają za 25 tysi, reku z instalacją za następne 15.
    Mnie instalacje kosztowały właśnie 100k, a elektrykę miałem za max 1/3 ceny rynkowej, bez pc, ale z klimatyzatorami 2 szt.
    Budując drugi raz spokojnie liczyłbym 100 k same instalacje z źródłem ciepła. Skromnie, z kompromisami można i za 50 k zrobić.

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony