dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nadproża na różnych poziomach a skrzynki rolet

    Po pomiarach okien okazało się że większość nadproży nad oknami nie jest na tym samym poziomie. Różnica między najniższym a najwyższym nadprożem to aż 7cm (17,5cm od stropu i 24,5 cm od stropu - zaznaczone na czerwono). Nad oknami przewidziane poszerzenia systemowe (pcv lub purenit) do których będą mocowane skrzynki rolet. Zaproponowano mi żeby zrobić je w jednej linii gdyby elewacja miała jakieś ozdobniki poziome. Z tym że jeden z przedstawicieli stwierdził żeby lepiej dać skrzynki wyżej niż robić większe poszerzenia żeby było więcej "okna". Tylko że w ten sposób na najniższych nadprożach gdzie są drzwi tarasowe, skrzynka o wysokości 18cm najdzie aż 7cm na betonowe nadproże. Od środka poszerzenia będą obłożone styropianem w zabudowie z KG. Czy to nie będzie przypadkiem zbyt duży mostek? Wiem że skrzynki są ocieplane, ale to ocieplenie jest bardzo słabe.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Betonowe nadproża bez żadnej termoizolacji od świata zewnętrznego gdy rozwinięte są rolety to spory mostek. Możesz machnąć ręką na złotówki uciekające tędy, ale grozi to skraplanie wilgoci na zimnym nadprożu a to droga do pleśni i grzyba. Dałbym wyższe poszerzenia tak, żeby na nie chociaż ze 3cm (lepiej więcej) najechała termoizolacja i dałbym tu kawałek płyty PIR.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeden z przedstawicieli na szybko narysował to i wyjaśnił że jeśli najdzie 3 cm na beton to nie będzie mostka tymbardziej że wewnatrz na poszerzeniach też będzie styropian . Ale jak ja sobie to sam narysowałem to widzę ze będzie problem jednak.
    W zasadzie to myślałem raczej o równych poszerzeniach o wysokości skrzynki bo przecież jak widać wewnątrz będzie styropian. A skrzynki rolet będą w wersji zewnętrznej z rewizją od zewnątrz. Jakieś ocieplenie też tam chyba jest?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    wewnatrz na poszerzeniach też będzie styropian
    Na poszerzeniach nie zaszkodzą, ale same poszerzenia są niezłym izolatorem (w końcu ram okien od wewnątrz nie oklejasz styropianem) więc nie jest to tak krytyczne jak to, co dzieje się na Twoim rysunku powyżej poszerzenia. Mroźne powietrze hulające po pustej (po rozwinięciu rolety) skrzynce jest oddzielone od wnętrza domu jedynie beton o lambdzie ok. 1,7. I chodzi o to, żeby tę puszkę od betonu odizolować chociaż kilkoma centymetrami materiału o dobrej lambdzie (dlatego polecałem PIR).

    Różnie ludzie kombinują przy roletach czy nawet samych oknach, żeby uniknąć mostków. Tylko tu jest zazwyczaj coś za coś. Minimalizacja mostków kontra stabilność montażu.

    Taki przykład

    Z punktu widzenia termoizolacji - bardzo fajne rozwiązanie. Ale czy statyka takiego rozwiązania zda egzamin?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	roleta-zewnetrza-podtynkowa-z-moskitiera.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	69,0 KB
ID:	460167  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-08-2022 o 01:06

  5. #5

    Domyślnie

    Czy wysuwanie okien przed lico muru poprawi sytuacje? Bo jeśli tak to może warto to zrobić a uzyskaną przestrzeń 1-2cm warto uzupełnić czymś ciepłym np. tym piro. Wtedy można by faktycznie zrobic mniejsze poszerzenia i uzyskać przez to wyższe okna. Nie wiem tylko jak ze skrzynkami bo najgrubsza skrzynka w drzwiach tarasowych ma 18 cm, styropian na elewacji 20 cm (licząc z klejem to pewnie 21) wiec na skrzynkę weszło by 1cm styropianu. Kolejna sprawa jesli chciałbym mieć skrzynkę z moskitiery to pewnie będzie grubsza ale to musze się dowiedzieć. W garażu mam takie miejsce gdzie majstrom wypchlo szalunki wieńca górą na jakieś 2 cm. I przedstawociel okien stwierdził że albo to zeszlifowac albo wysunąć okno o tyle ale nie pamiętam dlaczego. Przecież jeśli skrzynki rolet będą na poszerzeniach a nie krzywym nadprożu to w czym problem? Można przecież dać w tym miejscu mniej styropianu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Staram się rozumieć tego "jednego" przedstawiciela (boi się zaproponować wyższą cenę by nie stracić klienta). Na mostki z punktu widzenia ekonomii pewnie da się machnąć ręką, ale już niedogodności ze wspomnianego grzyba nie da się wycenić.. Obawiam się, że firma mająca gdzieś poziomy tak samo olewczo podchodzi do innych kwestii...

    Dobrze jak okna trzymają linię. Przynajmniej te będące na jednej elewacji to absolutne minimum.

    Także - dawałbym poszerzenie pod roletę wychodząc z najniższego poziomu...
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Wyższe poszerzenia wyjdą drożej niż wyższe okna? Ile musi być grubości PIR pod rolety gdybym chciał wysunąć okna?

  8. #8

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie. Czy jest jakaś minimalna grubość PIR żeby odizolować skrzynki od betonu? Bo jeśli będzie to ok 2 cm to może tam gdzie skrzynki nachodzą na beton, po prostu wysunąć przed lico na te 2 cm i docieplić piro.
    Ale jest jeszcze kolejna sprawa, bo wylewane nadproża muszą być zapewne proste w pionie? W paru miejscach wypchnęło szalunki i mogą nie być równe. Czy okna wyrównuje się do górnego nadproża czy do posadzki? I czy ma to znaczenie jeśli skrzynki nie będą montowane na nierównych nadprożach tylko poszerzeniach?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony