dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Czy można przesunąć płatwie i słupy?

    Czy wymaga zatwierdzenia przez kierownika czy konstruktora zmiana polegająca na przestawieniu (rozszerzeniu) nieco szerokości płatwi a tym samym słupów dachu o ok 13cm? W tych miejscach są belki (nadciągi) stropowe na których będą stawiane ścianki dzialowe i wygodnie by było je schować tak jak na zdjęciu poniżej na zielono. Kąt dachu pierwotnie 30st i rozstaw pławi był 335cm w obu kierunkach do ściany kolankowej. Chciałbym to zmienić również na kąt 35 st. Czy przy zmianie kąta operuje się szerokością płatwi?



    Ponadto 3 słupy zaznaczone na żółto wypadają obok ścian nośnych, a gdyby je przestawić nieco w bok (jak na różowo) to stanęły by na ścianach nośnych.


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    W oryginalnym projekcie słupy nie są schowane w ściankach działowych ?
    Zmiana kąta dachu niesie za sobą zmiany w samym projekcie dotyczące kubatury, więźby dachowej komina, obciążeń śniegiem lub wiatru itp. więc wymaga zgody autora projektu i poprawek projektanta.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Projekt nie przewidywal poddasza użytkowego lub po prostu nie mial rozrysowanych ścianek działowych poddasza. Projekt wzorowany na "Dom pod Jarząbem" gdzie jest 30st i taki sam rozstaw płatwi ale słupy dachu spoczywają na ścianach nośnych czyli tak jak różowe pokazane na rysunku. (słupy po lewo nie są na narożnikach łączenia płatwi ale cofnięte do środka)

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Nie ma to żadnego znaczenia.
    Takich zmian nie przewiduje adaptacja i przystosowanie projektu do warunków panujących na działce budowlanej .
    Wejdź na stronę biura projektowego na projekt Dom pod Jarząbem i zamów darmowe rzuty więźby dachowej oraz kosztorys z wykazem materiałów budowlanych.
    Porównaj oba projekty pod kątem wymiarów, grubości itp. poszczególnych elementów więźby dachowej.
    Jeśli kierownik budowy ma uprawnienia projektowe zgodzi się na taką zmianę nanosząc zmiany na projekt i się podpisze to jego sprawa.
    Po drugie to jeśli projekt przed zmianami uzyskał pozwolenie na budowę to zmiany nie będą z nim zgodne.

    Rozumiem że zmiana jest minimalna i inny projekt posiada rozwiązania identyczne.
    Należało więc zakupić inny projekt.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Przeglądałem projekty z biura i w żadnym nie ma takich samych warunków czyli 100cm ściana kolankowa i 35 st. Mają z reguły 75cm ścianę kolankową. Czy na odległość (rozstaw) płatwi jest jakiś wzór? Bo z tego co porównuje oryginalny projekt i projekt kolegi który ma 35ast (ale nie wiem jaką ścianę kolankową) to widzę że odległość do równoległych ścian jest taka sama. Z tym że u mnie musiała by być pomiędzy czyli 306cm zamiast ok 270cm. W oryginale jest 335 cm.


  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czy wymaga zatwierdzenia przez kierownika czy konstruktora zmiana polegająca na przestawieniu (rozszerzeniu) nieco szerokości płatwi a tym samym słupów dachu o ok 13cm? W tych miejscach są belki (nadciągi) stropowe na których będą stawiane ścianki dzialowe i wygodnie by było je schować tak jak na zdjęciu poniżej na zielono. Kąt dachu pierwotnie 30st i rozstaw pławi był 335cm w obu kierunkach do ściany kolankowej. Chciałbym to zmienić również na kąt 35 st. Czy przy zmianie kąta operuje się szerokością płatwi?
    Temat wymaga przeanalizowanie przez konstruktora i przez architekta.
    KB ma pilnować aby wykonać budynek zgodnie z projektem - pierwotnym lub po zmianach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Byłem na konsultacji u projektanta który bez wyliczen potwierdził ze dla 35 st roztaw płatwi moze być tak jak niżej na 265-270 cm od ściany kolankowej



    ale nie proponowalby przesuwać tego do środka (na 308cm) z uwagi na zwiększone wygięcie krokwi. Podparcie w miejscu 345cm na powyższym zdjęciu zostanie zwiększone do 391cm.
    Sugeruje też że jeśli będą przeszkadzać slupy przy ściankach działowych, których obmurowywanie moze doprowadzić do pękania murów, to wg niego ich obecność w narożnikach płatwi jest zbędna gdyż największe siły dachu będą działać po środku i tam slupy są konieczne. Więc już sam nie wiem. Wydaje mi się ze chowanie słupów w ściankach to żaden problem bo przecież mozna zrobic dylatacje od muru, obudowac kartogipsem. Ale jeśli wystąpią w jakiejś odległości od ściany przyszłego pokoju to mogą być uciążliwe

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Tu jest wiele aspektów niby drobnego problemu.
    Po pierwsze albo kupuje się gotowy projekt o ile jest możliwość jego realizacji na konkretnej działce albo robi się projekt indywidualny.
    Po drugie wszelkie zmiany w gotowym projekcie a szczególnie zmiany kąta nachylenia połaci dachowej wymagają zgody autora projektu!
    Po trzecie kupiony gotowy projekt wymaga adaptacji na konkretnej działce przez projektanta, któremu zlecisz to zadanie.
    Po czwarte z tym projektantem możesz omówić te kwestie.
    Po piąte należy sprawdzić warunki zabudowy czy nie ograniczają kata nachylenia połaci dachowej.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Warunki pozwalają na taki kąt dachu. Jesli prawdą jest że w narożach ramy płatwi nie działają duże siły to chyba nie stoi nic na przeszkodzie żeby przestawić słupy narożne jak poniżej na pomarańczowo bez zmiany rozstawy ramy?


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony