dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartek4334

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Kamień Pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    10

    Domyślnie Podział działki wspólnej pod zabudową bliźniaczą

    Witam. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć czy jest możliwość i ewentualnie od czego zacząć podział działki na której stoi dom bliźniak? Jest to stary budynek, bliźniak, jest podzielony na dwa lokale. Niestety działka na której stoi dom jest częścią wspólną właściciela A i B. Chciałbym jasno wytyczyć granicę działki. Proszę o porady, jeśli jakiejś ważnej informacji nie przekazałem to proszę pytać.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Czy budynek rozdzielony jest ogniomurem? Czy własność budynku można podzielić płaszczyzną pionową lub kilkoma płaszczyznami, gdy w rzucie jest to linia łamana? Odpowiedź NIE na którekolwiek z pytań dyskwalifikuje możliwośc podziału. Jesli lokale leżą (chocby częściowo) jeden nad drugim, to także zapomnij o podziale budynku. Pozostaje wówczas podział gruntu na dwie części plus wspólne pod budynkiem, z dojazdem/dojściem także wspólnym = podział na 3 działki ewidencyjne. Czyli wspólny nakaz płatniczy (decyzja o wymiarze podatku gruntowego) za grunt pod budynkiem i dojazdem oraz osobne za grunty użytkowane jako ogrody(?).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartek4334

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Kamień Pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Czy budynek rozdzielony jest ogniomurem? Czy własność budynku można podzielić płaszczyzną pionową lub kilkoma płaszczyznami, gdy w rzucie jest to linia łamana? Odpowiedź NIE na którekolwiek z pytań dyskwalifikuje możliwośc podziału. Jesli lokale leżą (chocby częściowo) jeden nad drugim, to także zapomnij o podziale budynku. Pozostaje wówczas podział gruntu na dwie części plus wspólne pod budynkiem, z dojazdem/dojściem także wspólnym = podział na 3 działki ewidencyjne. Czyli wspólny nakaz płatniczy (decyzja o wymiarze podatku gruntowego) za grunt pod budynkiem i dojazdem oraz osobne za grunty użytkowane jako ogrody(?).
    Hmm... jak na razie na 100% to jestem w stanie odpowiedzieć"nie wiem" . Będę jutro miał możliwość powiedzieć coś więcej, ale jedno pytanie. Co ma w tej chwili budynek do działki skoro z tego co kojarzę sporo lat temu była sprawa sądowa i budynek jest po podziale. Ja mam a 7/2 a sąsiad 7/1?
    Chodzi ogólnie o to że na chwilę obecną działka na której stoi dom jest tak wyznaczona, że ma po 4m z każdej strony domu. Ja chciałbym coś tam sobie dostawić do swojego budynku, ale nie mogę bo będzie zbyt blisko granicy działki... działki która jest również moja, ale nie częścią wspólną.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek4334 Zobacz post
    Hmm... jak na razie na 100% to jestem w stanie odpowiedzieć"nie wiem" . Będę jutro miał możliwość powiedzieć coś więcej, ale jedno pytanie. Co ma w tej chwili budynek do działki skoro z tego co kojarzę sporo lat temu była sprawa sądowa i budynek jest po podziale. Ja mam a 7/2 a sąsiad 7/1?
    Chodzi ogólnie o to że na chwilę obecną działka na której stoi dom jest tak wyznaczona, że ma po 4m z każdej strony domu. Ja chciałbym coś tam sobie dostawić do swojego budynku, ale nie mogę bo będzie zbyt blisko granicy działki... działki która jest również moja, ale nie częścią wspólną.
    Czyli Tobie chodzi o to, aby coś postawić, tylko że teren na którym chcesz stawiać jest terenem wspólnym z sąsiadem spod numeru 7/1. Nie jest konieczne dokonanie podziału, aby budować. Podział znacznie ułatwiłby, bo wtedy sąsiad nie miałby nic wspólnego z Twoją inwestycją. Ponieważ inwestycję będziesz prowadził na działce wspólnej, więc albo prowadzisz inwestycję wspólnie z sąsiadem, albo prowadzisz sam i poświadczasz, że masz "zgodę współwłaścicieli" (czyli sąsiada) na prowadzenie inwestycji na jego działce. Wtedy sąsiad jest powiadamiany o wszystkim co się dzieje poczynając od początku kiedy może powiedzieć, że on nie wyraża zgody na inwestycję na działce która jest jego współwłasnością. Jak sprawę inwestycji na działce wspólnej masz opanowaną, to teraz odnośnie zbliżenia do granicy. Są 3 możliwości:
    1) MPZP pozwala na zbliżenie do granicy.
    2) Budujesz obiekty budowlane, które są dopuszczalne bez zgody MPZP bliżej niż 4 m.
    3) Jako działkę budowlaną wskazujesz tę działkę wspólną plus tę działkę obok (Twoją działkę ewidencyjną). Wtedy odległości liczy się od całej działki budowlanej, która składa się z dwóch działek ewidencyjnych, a inwestycja jest wewnątrz działki budowlanej.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Punkt 3. to wskazanie, że warto dobrze żyć z sasiadem. Aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bartek4334

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Kamień Pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    10

    Domyślnie

    https://zapodaj.net/c53b3231dd02d.jpg.html
    Pod podanym linkiem jest zdjęcie mapy geodezyjnej. Nie umiałem inaczej dodać ������
    I teraz tak...na czerwono zaznaczyłem tzw. dobudówkę która chciałbym dostawić przy domu, ale według mojego architekta nie mogę bo będę zbyt blisko granicy. Działka obok czyli 185/3jest również moją własnością.
    Sąsiad nie jest problemem, zgadza się na wszystko ponieważ to rodzina ������������

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Z mapy domiemywam, że budynek jest niepodzielny i dlatego utworzono dz. 185/4. Trzeba wykonać podział działki 185/3 wydzielając prostokąt taki aby zachowac minimum 4m wokół planowanej dobudówki. W podaniu o wydanie postanowienia piszesz, że celem podziału jest wydzielenie gruntu pod projektowaną rozbudowę budynku. Uwaga na zapisy MPZP - pow. biologicznie czynna itp., niezbędna konsultacja z architektem. Piszesz też we wniosku, że nowowydzielona działka będzie połączona z działką 185/4. Otrzymujesz postanowienie - "proponowany podział opiniuje się pozytywnie". To samo opisujesz w podaniu o decyzję podziałową i będzie to napisane w treści decyzji. Te papiery podpisują właściele działek 185/3 oraz 185/4 (aby nie wyparli się chęci przyłączenia nowego gruntu ) . Masz decyzję, podpisy właścieli, przybita prawomocność. Nowe działka pokazuje sie w EGiB, EGiB wysyła zawiadomienie do Ksiag Wiecz. , pojawia sie wzmianka o wniosku w KW. Idziecie do notariusza, nową działeczkę przepisujesz na właścieli dz. 185/4 do tej samej KW. Nowe zlecenie do geodety o połączenie działek ( ci sami właściele, ta sama KW), pojawia się połaczona działka pod nowym numerem ( nie łamany, pierwszy wolny w obrębie ). Nastepne zlecenie na mapę do celów proj. - będzie już nowy numer. Architekt, PnB, KierBud i do roboty.. Uwaga: zakładam że działki 185/3 i 185/4 są własnością - jeśli jedna jest w użytkowaniu wieczystym to nici z połączenia (nie będzie chyba nawet pozytywnego postanowienia!).Uwaga 2: Proces budowlany prowadzą wszyscy właściele 185/4 ! Po zakończeniu budowy nowe zaświadczenie o samodzielnosci twojego lokalu, bo nastąpiły zmiany w powierzchni, kubaturze itp.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 05-08-2022 o 09:52 Powód: Uwaga 2:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony