dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 11
Pokaż wyniki od 201 do 206 z 206
  1. #201
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Strategia grzewcza? No, jeżeli elastyczność można nazwać strategią...

    Nie, bo właśnie powyższa zmiana w przepisach pokazuje, że takie liczenie jest daleko niewystarczające. Do tego są czynniki pozaekonomiczne - jak np. ryzyko blackoutów, zmiany prawne, klimatyczne czy wojna.
    To są właśnie elementy brane pod uwagę przy wyborze strategii. Przecież żadnej wojny u nas nie ma, a klimat jest jaki był. Ale moze się to zmienić.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ochłapy czy nie - to zawsze sposób na odzyskanie pieniędzy które mi państwo zabiera.
    Prawdopodobnie dodatek jest jednorazowy - gdybym wybrał wersję 1,5K dopłaty, to najprawdopodobniej opłaci mi się wstrzymać z montażem PV (jak przejdzie ten przepis to do sprawdzenia do kiedy). I tak przez zimę niewiele wyprodukuje a tyle czasu to tymczasowa plandeka na wiacie powinna przetrwać. A może i zamontuję wszystko, tylko nie podepnę on-grid i jedną fazę w domu pod to podepnę? Opcji jest wiele tak długo, jak nie wydałem pieniędzy i nie podpiąłem się do sieci.
    Do tego podskórnie każdy czuje, że może zostać wykiwany przez władze, np podatkiem od PV.

    ps. Wiesz, ile dziennie potrzebujesz kWh w pochmurny i mroźny dzień, aby utrzymać komfort cieplny w domu? Powiedzmy taka maksymalna zamieć śnieżna znad Rosji
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A to wpisałeś, @Kaizen, kozę jako główne źródło ciepła dla swojego budynku do deklaracji CEEB ?
    Czy ją będziesz teraz korygował ?
    I to jeszcze starą, pozaklasową kozę, w której w niektórych województwach (nie wiem, jak w maz.) od stycznia 2023 nie będziesz mógł palić ?

    Ja wiem, że mnie to państwo robi w ch..a, ale aż tak się dla 1500zł nie zeszmacę....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A to wpisałeś, @Kaizen, kozę jako główne źródło ciepła dla swojego budynku do deklaracji CEEB ?
    Czy ją będziesz teraz korygował ?
    Widziałeś deklarację CEEB? Chyba zapomniałeś zgłosić, skoro myślisz, że w niej deklaruje się co jest główne.

  4. #204

    Domyślnie

    Najpierw weź dopłatę a później zrób PV. Dwie pieczenie w jednej kozie.

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Widziałeś deklarację CEEB? Chyba zapomniałeś zgłosić, skoro myślisz, że w niej deklaruje się co jest główne.
    OK, czyli przyznajesz, że kable to nie był taki dobry wybór, skoro głównym źródłem ciepła jest u Ciebie stara koza ?
    Rok temu pewnie byś zaprzeczył, ale w tym - dla 1500zł - już nie ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #206
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Temat wiaty jakoś leży (żona nie ma czasu i nawet jeszcze nie zamówiona). To i PV leży. Pewnie powrót do sprawy na wiosnę.
    Dodatkowe argumenty za wstrzymaniem się to oprócz marginalnej produkcji przez zimę utrata dofinansowania do prądu (chociaż pewnie dzięki kominkowi weźmiemy dodatek węglowy) to jeszcze na stronie programu Mój Prąd mamy teraz taka informacje:

    ZMIANA POZIOMU DOFINANSOWANIA W MP4 - od dnia 15.12.2022 r.
    W związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie, zostanie zwiększone dofinansowanie w ramach Programu Mój Prąd (MP4 – nabór wniosków trwający od dnia 15.04.2022 r.) o 2 tys. zł, do 6 tys. lub 7 tys. zł (w przypadku przedsięwzięć z dodatkowymi elementami) oraz magazynów energii do 16 tys. zł, a więc:

    • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł;

    • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:

    do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
    do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;


    Ceny akumulatorów świrują (są ponad 20% droższe, niż jak sobie wyceniałem ze 2 miesiące temu) - pytanie, czy to kwestia sezonowa, czy na stałe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-11-2022 o 01:18

Strona 11 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony