dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 11
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 206
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    zwraca się po 7,82 latach... Tak sobie. Powiedziałbym, że dalej się ekonomicznie nie opłaca...
    Policz jeszcze dla opcji bez magazynu, zwrot będzie lepszy.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Niby czemu by nie miały być ?
    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    coraz więcej producentów falowników akceptuje tylko swoje bądź pobłogosławiaonych przez siebie firm i to tylko magazynów wysokonapięciowych, dają złącza komunikacyjne do magazynów i możesz sobie pofikać i gó...no zrobisz. Masz kupić tylko ten jedyny pobłogosławiony za kasę razy 2 albo 3.
    A do dotacji trzeba wykazać, że zamontowałeś magazyn. Jak nie ma takiej pozycji na fakturze - ma być załącznik ze specyfikacją części składowych. Wystawią coś takiego sprzedawcy aut elektrycznych?

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Policz jeszcze dla opcji bez magazynu, zwrot będzie lepszy.
    Tani magazyn i falownik hybrydowy nie jest zły, bo znacznie zwiększa dotację (4K vs 11,5K albo i 14,5 jak falownik da się podciągnąć pod EMS) a nieznacznie robociznę.

    Jak policzymy netto 21 paneli + zwykły falownik on-grid ze 20 000 + z 9000zł na resztę materiałów to mamy 31320zł brutto minus 4K dotacji = 27320 po uldze termomodernizacyjnej 24K zł i odejmujemy koszt alternatywnego krycia, jak poprzednio ze 3K zł i mamy koszt 21K zł.

    I tu jeszcze trudniej wycenić korzyści i mam dużo mniejsze pole manewru bez sprytnego falownika i akumulatorów. Pewnie więcej bym oddał do sieci - więc teraz, gdy średnia miesięczna cena jest wyższa, niż moja cena zakupu w taniej strefie byłbym bardziej do przodu. Tylko, że nie mogę, bo co będzie bardziej "na górkę" (nie odbiorę) to przepada. Przyjmijmy rozliczenie zakupu/sprzedaży na zero (chociaż zakup i sprzedaż przyjąłbym o 1MWh większą, niż przy sprytnym falowniku i magazynie). Przy takim rozliczaniu faktycznie byłoby fajnie, bo 21K /4,6K zł (koszt 10MWh kupowanych z sieci przy braku PV) zwracałoby się niewiele ponad 4,5 roku. Tyle, że te zasady nie będą obowiązywały tak długo.
    Od 1 lipca 2024 rozliczanie będzie godzinowe - i jestem skłonny się założyć, że godziny w których PV produkuje najwięcej będą najtańszymi w ciągu doby. Nawet, jak zostanie dumpingowa cena dla gospodarstw domowych to będzie to znacznie mniej opłacalne niż przy średniej cenie miesięcznej. O ile to wydłuży czas zwrotu? No, to już całkiem wróżenie z fusów (ale na 100% wydłuży). Z to magazyn ze sprytnym sterowaniem pozwoliłby wtedy więcej zarabiać oddając energię do sieci "z przesunięciem" do droższych godzin rozliczeniowych (nie mylić z godzinami strefy G12/G13).

    Tak wróżąc różnica w dłuższym okresie nie byłaby duża w czasie zwrotu przy takim systemie dopłat. Dlatego cieplej myślę o tanim magazynie - pewnie dłużej będzie się zwracała (chociaż bym się o zbyt wiele nie zakładał - bo trudno przewidzieć ile produkcji hybryda z magazynem jeszcze mogąc pchać prąd w zasobnik czy podłogę uratuje gdy zasilania z sieci brak lub przekroczone będzie napięcie). Za to może uratować zawartość lodówki czy zapewnić komfort przez zasilanie klimy w upały w czasie awarii czy przekroczenia napięcia.

    A może teraz hybrydę bez magazynu - a z czasem dokupić, jak wyjdzie ewidentnie lepiej?
    A może zwykły mały on-grid bez magazynu a resztę paneli podpiąć do osobnego off-grid z kwasiakami? Coś podobnego jak w tym filmiku:


    A może bez on-gridu? Podpiąć wszystkie panele do off-grid i do tego za 3K akumulatorów kwasowych nominalnie 11kWh. Z powyższego filmiku schemat i ładować zimą z sieci a latem z PV.

    7.4 Grantobiorcy (Wnioskodawcy)
    Osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (są stroną tej umowy) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji


    Jak rozumiem jak mam choć kawałek on-grid, to dofinansowanie dostanę też na magazyn energii nie podpięty do sieci? Mam pokazać tylko umowę prosumencką?
    Za to jak zrobię wyłącznie off-grid to mogę zamontować dowolne panele, falownik i magazyn...

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Kaizen
    Nie chodzi o zastępowanie magazynu energii samochodem. Chodzi o to że jak już kupujesz falownik to niech ma opcję samochodową bo może zastąpić agregat.
    Z tego co się dowiadywałem do uruchomienia dotacji potrzebne jest zgłoszenie przyłączenia do ZE. Na off grid nie dają dotacji.
    Nie wiem czy dostaniesz dotacje na magazyn niepodpięty do sieci jeśli go nie uwzględnisz we wniosku zgłoszenia? W zgłoszeniu do ZE wykazujesz parametry magazynu. Jak z tego magazynu będziesz korzystać to już twoja sprawa.
    Magazyn energii ma sens żebyś zbierał w nim nadwyżki z najtańszych godzin w szczycie produkcji a korzystał wieczorem kiedy jest drogo ograniczając zakup drogiej energii. Pamiętaj że nie dostaniesz dotacji na zbyt dużą instalacje max to chyba 10kW i chyba nie więcej niż moc wynikająca z dotychczasowego średniorocznego zużycia. Trzeba się mocno zagłębić w te warunki dotacji. Jak wykażesz że masz np. 11kW to nie dostaniesz wcale. Nie ma tak że dotacja będzie do 10kW a to co więcej już nie. Po prostu nie będzie wcale. Nie wiem też czy da się później w razie czego rozbudować powyżej 10kW , jeśli patrzą na moc falownika.

    Popatrzyłem na filmik i widzę że są akumulatory LiFePO4 (z aliexpress) a nie kwasiaki, oraz b.skomplikowany układ. Myślałem nad takim magazynem można sporo zaoszczędzić. Nie wiem jednak czy załapie się na dotacje bo chyba nie będzie miał odpowiednich dokumentów dopuszczenia.
    Ja bym w taki układ jak na filmiku nie szedł. Ma być układ prosty bezobsługowy i bezpieczny.
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 14-08-2022 o 11:39

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jeszcze jedno
    ZE sumuje moc magazynu energii z mocą falownika. Nie wiem jak jest w przypadku dotacji czy tego też nie zsumują, bo jeśli tak to trzeba mocno uważać bo wcale nie będzie trudno przekroczyć 10kW i wtedy o dotacjach zapomnij.

  5. #45

    Domyślnie

    Jakby sumowali to te dotacje nie miałyby sensu. ZE to celowo trolluje ludzi na starych zasadach żeby im uprzykrzać życie jak tylko mogą dopóki jakaś ustawa im nie zabroni.

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Z tego co wiem, to jednak sumują

    Czyli dzicz w kolejnej odsłonie. Znów trzeba wziąć za łeb duże spółki, inaczej nawet przy niedoborach prądu będą ludziom dokręcać śrubę. Właściwie, to głównie wtedy
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #47

    Domyślnie

    Masz na myśli że ZE sumują (to wiadomo) czy Mój Prąd sumuje (w to ciężko mi uwierzyć)?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z tego co wiem, to jednak sumują
    I czym to skutkuje? Jak zrobię magazyn 4 x 12v x 600A =28,8kW aku + niech nawet będzie te 8kW z PV czyli razem jakieś 37kW to co to zmieni względem sytuacji, jakby miał tylko 8kW?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Jeszcze jedno
    ZE sumuje moc magazynu energii z mocą falownika. Nie wiem jak jest w przypadku dotacji czy tego też nie zsumują, bo jeśli tak to trzeba mocno uważać bo wcale nie będzie trudno przekroczyć 10kW i wtedy o dotacjach zapomnij.
    Jak mam magazyn o pojemności 20kWh i falownik 10kW to co oni sumują?
    kWh z kW?

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak mam magazyn o pojemności 20kWh i falownik 10kW to co oni sumują?
    kWh z kW?
    Nikt nie sumuje energii [kWh] z mocą [kW]
    Jak popatrzysz w kartę techniczną magazynu energii będzie podana jego moc maksymalna ładowania/rozładowania np. 3000W to tą moc zsumują z mocą falownika.

    Czyli powiedzmy masz falownik 10kW do tego będzie pewnie gdzieś z 11kWp w panelach PV (panele PV zawsze się nieco przewymiarowywuje) to podliczą ci tak:
    11+3 = 14kW

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I czym to skutkuje? Jak zrobię magazyn 4 x 12v x 600A =28,8kW aku + niech nawet będzie te 8kW z PV czyli razem jakieś 37kW to co to zmieni względem sytuacji, jakby miał tylko 8kW?
    Przykład: masz falownik 8kW do tego magazyn 28.8kWh powiedzmy o mocy maksymalnej 5kW.
    Posiadasz na przyłączu np. moc umowną 12kW więc podliczą 8+5=13kW będziesz musiał wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej czytaj zapłacić za to.
    Albo dostaniesz np. odpowiedź że nie ma technicznych możliwości zwiększenia mocy.
    Chyba już wiesz co to zmieni.



    Kaizen gdzie są takie akumulatory 600A chyba raczej 600Ah może byś podlinkował sam bym się zainteresował
    Jak już pisałem liczy się maksymalna moc ładowania/rozładowania w kW.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Nikt nie sumuje energii [kWh] z mocą [kW]
    Jak popatrzysz w kartę techniczną magazynu energii będzie podana jego moc maksymalna ładowania/rozładowania np. 3000W to tą moc zsumują z mocą falownika.

    Czyli powiedzmy masz falownik 10kW do tego będzie pewnie gdzieś z 11kWp w panelach PV (panele PV zawsze się nieco przewymiarowywuje) to podliczą ci tak:
    11+3 = 14kW
    No i patrzę i nie widzę w moim magazynie żadnej informacji o maksymalnej mocy ładowania/rozładowania.
    Widzę napięcie w Voltach i pojemność w Ah.
    Gdzie mam szukać tych Watów?

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Masz na myśli że ZE sumują (to wiadomo) czy Mój Prąd sumuje (w to ciężko mi uwierzyć)?

    Jak występujesz o dotacje musisz dostarczyć kopie zgłoszenia mikroinstalacji do przyłączenia ZE tam właśnie jest to wszystko zsumowane.
    I to jest właśnie pytanie jak do tego podejdzie urzędnik jak będzie miał we wniosku przyłączeniowym czarno na białym napisane np. suma mocy 12kW ?

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No i patrzę i nie widzę w moim magazynie żadnej informacji o maksymalnej mocy ładowania/rozładowania.
    Widzę napięcie w Voltach i pojemność w Ah.
    Gdzie mam szukać tych Watów?
    A masz maksymalny prąd ładowania/rozładowania i napięcie nominalne ?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    A masz maksymalny prąd ładowania/rozładowania i napięcie nominalne ?
    No mam, 10C i 48V.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No mam, 10C i 48V.
    Napięcie więc już mamy a co to za jednostka prądu "C" ?
    Co to masz za magazyn jaki to producent typ to sprawdzę w sieci ? Czy magazyn składany samemu ?

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Napięcie więc już mamy a co to za jednostka prądu "C" ?
    Co to masz za magazyn jaki to producent typ to sprawdzę w sieci ? Czy magazyn składany samemu ?
    16 cell LFP marki Winston o pojemności 400Ah.
    "C" to jest pojemność celi w Ah.
    Stosując więc Twoją metodę liczenia mocy magazynu, mój magazyn ma moc 192 kW
    Magazyn zrobiłem sam i nie jest w żaden sposób podłączony do sieci, a więc energia z niego nie jest wysyłana do sieci. Dlaczego więc miałby cokolwiek dodawać do mocy mojego inwertera PV?

    Ogólnie patrząc na ten problem, to 99.99% magazynów energii instalowanych dzisiaj przez prywatnych inwestorów nigdy nie będą wysyłały energii do sieci bo nie po to zostały zainstalowane.
    Zgłaszanie ich do OSD jest totalną głupotą.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 15-08-2022 o 11:21

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    16 cell LFP marki Winston o pojemności 400Ah.
    "C" to jest pojemność celi w Ah.
    Stosując więc Twoją metodę liczenia mocy magazynu, mój magazyn ma moc 192 kW
    To żeś się popisał pytam o prąd Ty podajesz pojemność celi
    Zanim wyjaśniłem co i jak policzyć już mi przypisujesz swoją racjonalizatorską metodę obliczeń i sam się ze swojej metody śmiejesz
    Ok. pośmiejmy się więc razem

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Magazyn zrobiłem sam i nie jest w żaden sposób podłączony do sieci, a więc energia z niego nie jest wysyłana do sieci. Dlaczego więc miałby cokolwiek dodawać do mocy mojego inwertera PV?
    ZE we wniosku pyta o wszystkie magazyny energii także te współpracujące z inwerterami. Czyli także przyłączone pośrednio. ZE interesuje się nie tylko urządzeniami wysyłającymi energię do sieci ale przede wszystkim pobierającymi z sieci. Rozumiem że nie masz magazynu podłączonego do falownika i żadnej możliwości ładowania magazynu z sieci.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ogólnie patrząc na ten problem, to 99.99% magazynów energii instalowanych dzisiaj przez prywatnych inwestorów nigdy nie będą wysyłały energii do sieci bo nie po to zostały zainstalowane.
    Zgłaszanie ich do OSD jest totalną głupotą.
    To ciekawe co piszesz . Rozumiem że gwarantujesz że za niezgłoszony we wniosku do ZE magazyn będzie dotacja ?
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 15-08-2022 o 11:55

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    To żeś się popisał pytam o prąd Ty podajesz pojemność celi
    Zanim wyjaśniłem co i jak policzyć już mi przypisujesz swoją racjonalizatorską metodę obliczeń i sam się ze swojej metody śmiejesz
    Ok. pośmiejmy się więc razem
    Jak nie wiesz to jest "C" to nie wypowiadaj się o akumulatorach.
    Poczytaj specyfikacje akumulatorów to może znajdziesz to "C" i dowiesz się co to jest.
    Na prawdę nie ma się z czego śmiać więc się nie pośmiejemy. Tobie nie zabraniam. Możesz się pośmiać "do sera".

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    ZE we wniosku pyta o wszystkie magazyny energii także te współpracujące z inwerterami. Czyli także przyłączone pośrednio. ZE interesuje się nie tylko urządzeniami wysyłającymi energię do sieci ale przede wszystkim pobierającymi z sieci. Rozumiem że nie masz magazynu podłączonego do falownika i żadnej możliwości ładowania magazynu z sieci.
    Zastanów się co piszesz.
    Wg Twojej definicji magazynu który trzeba zgłaszać, należałoby zgłosić wszystkie UPS-y które ludzie mają w domach. One przecież pobierają energię z sieci i oddają ją do urządzeń do których są podłączone. Mają w środku akumulator (magazyn energii) i inwerter.
    Mam magazyn podłączony do falownika i mam możliwość jego ładowania z sieci, tak jak każdy UPS.

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    To ciekawe co piszesz . Rozumiem że gwarantujesz że za niezgłoszony we wniosku do ZE magazyn będzie dotacja ?
    Co ma dotacja wspólnego z tym o czym rozmawiamy?
    Przy koszcie magazynu w dziesiątkach tysięcy ta śmieszna dotacja to jest nic.
    Jej celem jest przesunąć jak najwięcej prosumentów na "net-biling" a nie promowanie magazynów.
    To tak jak ta dotacja do konwertera dla nowej telewizji.
    Dostajesz 100 zł a następnie płacisz abonament co miesiąc.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 15-08-2022 o 12:27

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    |
    Kaizen gdzie są takie akumulatory 600A chyba raczej 600Ah może byś podlinkował sam bym się zainteresował
    W wielu samochodach. Ja ciepło myślałbym o takim zestawie - to ile, max 1800A x 48V = 86,4kW jak podłączę równolegle dwa szeregi po cztery aku?
    Czyli liczą moc przetwornicy?

    Tylko jaki sens ma to sumowanie - falownik hybrydowy może jednocześnie podać do sieci maks z paneli PV i akumulatorów?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-08-2022 o 12:39

Strona 3 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony