dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jaki kocioł gazowy wybrać?

    Cześć,

    Szukam kotła gazowego do c.o. i c.w.u. Mały dom do 80 metrów. Trochę poczytałem i wybór wydawał się prosty, że będzie to piec jedno funkcyjny z zasobnikiem. Natomiast wykonawca instalacji przekonuje mnie, że lepszy będzie piec dwu funkcyjny z zasobnikiem. Będzie to zewnętrzny zasobnik 140l. Wykonawca twierdzi, że przy jedno funkcyjnym jest więc pracy przy połączeniu do zasobnika i trzeba więcej armatury. Cenowo wyjdzie wtedy to samo.

    Czy takie rozwiązania się stosuje piec dwu funkcyjny + zewnętrzny zasobnik?
    Co wybrać?

    Dzięki za pomoc

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Jeśli dwufunkcyjny to zasobnik wewnętrzny. Coś źle go zrozumiałeś.
    Poza tym kotły dwufunkcyjne mają z reguły większą moc zarówno maksymalną jak i minimalną od której palnik zaczyna modulować. Duża moc minimalna kłóci się z małym domem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-08-2022 o 10:04
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    probelm z komuniacją klient <> instalator
    niestety probelm pojawia się jak każdy używa swojej "gwary"

    to tak samo jak piec i kocioł, to nie to samo
    Wiec po kolei
    skoro ze względu na ilość wody potrzbujesz zasobnik zatem masz do wyboru
    - kocioł jednofunkcyjny plus zasobnik - zestaw całkowicie oddzielnych urządzeń połaczonych hydraulicznie oraz czujnikiem temperatury. Instaltor ma swobodę ustawienia zasobnika względem kotła ale musi sam wykonać to połączenie. Jak widać tu instaltor troche leniwy
    - drugie rozwiązanie to kocioł z wbudowanym zasobnikiem i tu niestety w zależności od firmy/regionu mozna spotkać się z różnymi nazwami (nawet i że jest to kocioł 2u funkcyjny ale z wbudowanym zasobnikiem). My stosujemy celem ujednolicenia mówimy, że jest to kocioł jednofunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem lub kocioł kompaktowy. Twój instalator prawdopodobnie mówi właśnie o tym rozwiązaniu. Łatwiejsze dla niego w montażu bo połączenie kocioł+zasobnik jest już wykonane prze producenta pod obudowa urządzenia.

    Z regóły urządzenia kompaktowa są też droższe od oddzielnego zestawu kocioł+zasobnik

    - opis "kocioł 2u funkcyjny" stpsuje się najczęściej dla kotłów podgrzewajacych wodę na bieżąco czyli przepływowo.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Również myślałem, że to pomyłka ale dostałem informację, że to ten jest ten kocioł:
    https://gamainstal.pl/de-dietrich-ba...7722081-p10443

    A w wycenie dodatkowo zasobnik 140l za przeszło 2.5tys + montaż zasobnika 1.5tys

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Nie ma takiej technicznej możliwości aby podłączył zasobnik do tego kotła.
    Instalator się pomylił w opisie na wycenie lub człowiek z hurtowni robiący jemu ofertę przyklepał nie tą opcję
    :
    Cena jest taka sama lub podobna w zależności od źródła.

    Kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich Duotec Compact + 20 BAXI
    lub Compact E 1.24kW BAXI

    Zasobnik BAKS140

    Kocioł Compact E 20 to wersja 2 funkcyjna 20kW
    Compact +20 to wersja 1 funkcyjna 20kW
    Compact E1-24 wersja 1 funkcyjna 24kW
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-08-2022 o 10:38
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie też myślałem, że to pomyłka więc pytałem kilka razy. Cały czas twierdzi, że to kocioł dwu funkcyjny o mocy 20kW, że podłączenie zasobnika do kotła jedno funkcyjnego wymaga dodatkowej armatury i cenowo wyjdzie to samo.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    A co Ci miał powiedzieć. Przyznać że znasz się lepiej od niego ?
    Spytaj się go czy podłączanie zasobnika zewnętrznego do kotła dwufunkcyjnego nie wymaga takiej armatury.

    Albo pomyśl sam czy podłączanie do kotła zewnętrznego urządzenia jakim jest zasobnik nie wymaga dodatkowej armatury takiej jak kilku rurek, zaworu bezpieczeństwa i zbiornika przeponowego.

    Zrób zdjęcia jak podłączy całości zestawu i tabliczek znamionowych.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-08-2022 o 10:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego co widzę to do kotła dwufunkcyjnego można kupić zbiornik. Tylko nie wiem jakie są zalety takiego rozwiązania i jak to wpływa na sprawność kotła.

    https://allegro.pl/oferta/galmet-zbi...oaAjUHEALw_wcB

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony