dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Dopłata do węgla i do pompy ciepła

    Cześć!

    Mam dwa domy: jeden na węgiel (zamieszkały) i drugi w budowie. W drugim będzie pompa ciepła.

    Czy mogę wziąć dwie dopłaty, czyli i te 3000 zł do węgla, a potem wystąpić o dofinasowanie PC?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2

    Domyślnie

    A dlaczego miałbyś nie wziąć obu skoro to oddzielne domy? Jak w starym w ceebie stoi węgiel to bierzesz na węgiel a jak budujesz nowy to bierzesz na PC (rozumiem, że chodzi o Moje ciepło?).

    Ciekawą sprawą byłoby wzięcie 3k na węgiel do starego a potem wymiana na PC z czystego powietrza w tym samym domu. Też nie widzę przeciwwskazań, tylko żeby nie pomylić kolejności
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 06-08-2022 o 17:08

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.723

    Domyślnie

    A jak sprawdzą zameldowanie czy lub dom odebrany został ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A jak sprawdzą zameldowanie czy lub dom odebrany został ?
    Co znowu za kit ciśniesz – myślisz co – zastanawiasz się nad tym o czym gadasz. Sam jak pisałeś pono masz dwa domy i nie wiesz jak z tym jest. Ile razy jeszcze o CEEB będziesz czytał zanim to do ciebie dotrze – czego w antysmogowej nie pojmujesz – co dla ciebie jest czarną magią w tych niby dopłatach do węgla i systemów ogrzewania – wszak to wszystko się tyczy obiektu a nie osoby – jak wyżej już zostało napisane o tym i co zaś chcesz i tu do góry nogami to postawić.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A jak sprawdzą zameldowanie czy lub dom odebrany został ?
    No ja zakładam że autor jest zameldowany w starym domu gdzie kopci węgiel a nie w tym którego jeszcze nie zbudował

    Do Mojego Ciepła dom nie musi być odebrany:

    Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:

    nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
    złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie mieszkam w żadnym z tych domów.

  7. #7

    Domyślnie

    No to raczej nie możesz dostać dodatku węglowego bo on jest na gospodarstwo domowe które pali węglem. Ten kto faktycznie mieszka w tym domu powinien dostać, niekoniecznie musi być właścicielem.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 07-08-2022 o 17:37

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Tak i jeśli wniosek złoży więcej niż jedna osoba z gospodarstwa domowego, to dodatek będzie przyznawany pierwszemu wnioskodawcy
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Skąd macie te wszystkie informacje? Przed sekundą dzwoniłem do UM Gdynia i powiedziano mi, że wczoraj prezydent podpisał ustawę i o żadnych szczegółach urzędy nie wiedzą. A Wy wiecie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10

    Domyślnie

    No, można np. zajrzeć do tej podpisanej ustawy albo obejrzeć opublikowany wzór wniosku. To nie były i nie są ściśle tajne dokumenty. Nie wymagajmy żeby urzędnik na minimalnej czytał cokolwiek więcej niż Życie na Gorąco, jakbyś zapytał kto z kim się ostatnio hajtnął to byś dostał wyczerpujące informacje

    Jak widać podaje się tam adres zamieszkania wnioskodawcy a nie adres nieruchomości opalanej węglem, więc jak to nie jest ten sam adres to może być problem. Nie wiem czy ktoś to będzie sprawdzał ale najbezpieczniej jest złożyć na dane faktycznego mieszkańca.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 12-08-2022 o 13:50

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To jest bardziej skomplikowane. Nieruchomość jest zamieszkała przez osobę, co do której podpisałem umowę dożywocia. Czyli to na mnie spada obowiązek opieki, w tym zapewnienia ogrzewania. Ta osoba coś sobie na zimę przygotowała, ale nie chcę się obudzić z ręką w nocniku w styczniu i dowiedzieć, że ma w domu 8 stopni i ja za to jestem odpowiedzialny. Problem jest też taki, że ta osoba jest niesamowicie uparta i wie lepiej od wszystkich co jest tańsze i czym należy grzać i dlatego kazała sobie kilka lat temu zainstalować kocioł na ... koks.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 12-08-2022 o 17:02
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Ale ta osoba zgodzi się podpisać wniosek czy nie?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na 99% nie. I raczej w tej chwili nie przyjmie pomocy - usłyszę coś w rodzaju "spierd*laj"

    Dawno bym w tym domu zainstalował klimatyzator kanałowy i zapomniał o problemach. No ale przecież klima chłodzi i nie wyjaśnisz, że może grzać, chyba, że ksiądz na kazaniu powie, żeby montować klimatyzatory do grzania


    W UM Gdynia powiedziano mi, że muszą dostać przepisy wykonawcze. W takiej sytuacji pewnie radzić się będą swojego prawnika, żeby mieć podkładkę, chyba, że jasno wyłożono to w dokumentach ministerialnych albo wręcz w ustawie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Przed chwilą dowiedziałem się, jak to wygląda: tylko mieszkaniec może się ubiegać o dodatek węglowy w sensie podpisać wniosek. Wyjaśnione.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Przed chwilą dowiedziałem się, jak to wygląda: tylko mieszkaniec może się ubiegać o dodatek węglowy w sensie podpisać wniosek.
    A to ciekawe jest, bo np. jeśli jest ktoś właścicielem domu w którym nie mieszka a który wynajmuje innym co ci z kolei nie mogli go do CEEB zgłosić jak i zaświadczenia na zakup węgla z CEEB chyba nie mogą otrzymać, to co w sytuacji takiej?
    U Ciebie rzecz podobna – patrzyłeś za tym do tej ustawy o tych dopłatach – już podobno weszła w życie i są na to przepisy wykonawcze - tak właściwie to co - masz za ok. 3000 zł/t węgla kupić na cele grzewcze siedliska, które zajmuje Ci osoba bliska, że bo niby jakoś - wedle tego co się dowiedziałeś ona prawa do ogrzewania nie posiada i z tego względu dopłatą nie jest objęta, bo to Ty masz jej ogrzewanie zapewnić ale bez dopłat żadnych - dziwne to - wręcz niepojęte.
    Tymczasowo zameldować się w tym domu nie możesz - no w sytuacji takiej chyba należał by Ci się ten dodatek.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    A to ciekawe jest, bo np. jeśli jest ktoś właścicielem domu w którym nie mieszka a który wynajmuje innym co ci z kolei nie mogli go do CEEB zgłosić jak i zaświadczenia na zakup węgla z CEEB chyba nie mogą otrzymać, to co w sytuacji takiej?

    Art. 2. 1. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym
    [...]
    2. Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
    1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
    2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).


    Czyli składać może ten co mieszka, nie co jest właścicielem.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli składać może ten co mieszka, nie co jest właścicielem.
    No to pozamiatane mamy #13 a jeśli o inne przypadki chodzi, to z tego wychodzi, że i najemca może do CEEB wystąpić o zaświadczenie a po zakupie o dopłatę oczywiście jeśli jest zameldowany.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    A to ciekawe jest, bo np. jeśli jest ktoś właścicielem domu w którym nie mieszka a który wynajmuje innym co ci z kolei nie mogli go do CEEB zgłosić jak i zaświadczenia na zakup węgla z CEEB chyba nie mogą otrzymać, to co w sytuacji takiej?
    U Ciebie rzecz podobna – patrzyłeś za tym do tej ustawy o tych dopłatach – już podobno weszła w życie i są na to przepisy wykonawcze
    Nie wiem czy się mogę meldować, to nie ma żadnego znaczenia. Rozmawiałem z prawniczką w UM Gdynia i od niej wiem, że mieszkaniec może dostać kasę, ale na mnie, jako właścicielu, ciążył obowiązek zgłoszenia do CEEB. Mieszkaniec się podpisuje pod wnioskiem i podaje swoje konto bankowe, ja nic z tego nie mam oprócz latania z papierami
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    W tem gadaniu o tem naszym, to podstawowe rzecz nam umykają a mianowicie kto ten węgiel ma kupić i na kogo ma być i może z CEEB papier wystawiony, bo cholera wie, może bez tego papieru, to też nie kupi tego za ok. 3000 zł/t a już wiadomo, że z PGG i Taurona bez tego papiera węgla nie sprzedadzą.

    Teraz co jeśli Ty węgiel kupisz a Twój darczyńca wniosek o dopłatę podpisze – jak to w papierach wyglądać będzie czy, że Ty możesz na darczyńcę węgiel kupić i na niego będzie wystawiona faktura ale co z tym zaświadczeniem z CEEB tu jeszcze z tym się wiąże oświadczenie, że węgiel jest na cele grzewcze bytowe, bo bez tego podatek akcyzowy zapłacić trzeba jeszcze. No nic tu się nie klei – nic spiąć tu się nie chce a tak czy inaczej na Twoich plecach ten problem leży i tu nie ma w tym co mieć z tego będzie poza tym, że z papierami się nalatasz jeśli jakieś papiery na to wytargać jakoś Ci się uda.

    Popatrz może na swego darczyńcę inaczej trochę – zażyczył sobie kocioł na koks, który wymiennika nie mają i jak zakładam ma już jakieś doświadczenia w paleniu w tym kotle, to powinien być świadom tego, że na węglu z tym kotłem za wesoło nie jest a powiedzmy na drewnie, to w mrozy z kotłowni wychodzić nie będzie. Paliwo będzie schodzić radośnie i tylko w kominie oraz kotłowni będzie cieplutko.

    Nie przesądzając tu o tym #13 ale mi się wydaje, że jest szansa na przekonanie palacza by nie strzelał sobie w kolano, bo jeszcze tak być może, że nie opędzi się od tych czarnych czy na granatowo ubranych jak kopcić zacznie a raczej bez kopcenia się nie obejdzie.

    Tak że olej gadanie tej nawiedzonej prawniczki, bo to co Ci powiedziała nie ma związku ze sprawą z którą się do niej zwróciłeś.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Popełniasz kilka błędów myślowych:
    • darczyńcą są wszyscy podatnicy, bo to z ich pieniędzy jest sponsorowany dodatek węgłowy
    • zgłoszenie do CEEB leżało w mojej gestii jako właściciela. Nic nie wiedziałem o dodatku węglowym, gdy zgłaszałem budynek do CEEB i ten dodatek nie był powodem zgłoszenia, tylko wymóg prawny
    • wniosek podpisuje mieszkaniec budynku, a na wniosku widnieje numer jego konta bankowego, nie mojego
    • z tego co wiem o żaden węgiel w tym całym dodatku węglowym nie chodzi, tylko o ulgę finansową w związku ze szczytującymi cenami tegoż węgla. To są dwie różne sprawy.
    • na moich plecach nic już więcej nie leży, bo ja nie muszę załatwiać tego dodatku węglowego. Jest to całkowicie dobrowolne, a wolę wystąpienia o dodatek wyraża mieszkaniec budynku, a nie ja. Technicznie jest to po prostu podpis mieszkańca wraz z podaniem jego numeru konta.

    Oczywiście zdaję obie sprawę z faktu, iż kocioł na koks ma małą komorę spalania, bo koks jest paliwem wysokotemperaturowym i bardziej żarzy się godzinami niż spala. Mówiłem, tłumaczyłem - nie dotarło, więc kupiłem jeden z dwóch modeli, które wtedy jeszcze istniały na rynku (Viadrus 10 kW). Grochem o ścianę - to pasuje najbardziej do mojego wujka. Będzie siedział w piwnicy i wrzucał małe drewienka, skoro taki uparty.

    Jak to olej gadanie prawniczki? Przecież jest wprost napisane (Kaizen przytoczył), że mieszkaniec jest beneficjentem, nie właściciel.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 22-08-2022 o 20:39
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony