dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Kable, mata czy folia grzewcza do mieszkania

    Witam, mam pytanie. Chcialbym założyć ogrzewanie podlogowe pod panele winylowe w mieszkaniu o pow 60m. Mieszkanie nowe na I pietrze. Bedzie to ogrzewanie alternatywne, poniewaz w mieszkaniu sa grzejniki i piecyk na gaz propan-butan. Nie będę chciał łączyć. Albo jedno albo drugie ma działać. Jakie ogrzewanie polecacie? Mata grzewcza, folia czy kable?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    o ile nie robisz wylewki to tylko folia. Kable wymagają zalania , maty można dać w warstwie kleju np pod kafelki. Folię kładziesz luzem bezpośrednio panele.

  3. #3

    Domyślnie

    Do kabli ewentualnie można zrobić bruzdy, tylko nie chodzi mi o sposób montażu tylko jak to będzie wyglądało pod kątem użyteczności. Czy folia musi być uruchomiona cały czas czy oddaje cieplo na panele itd? Co jest badziej energooszczędne? A moze klimatyzacja bedzie lepszym pomyslem?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Pod względem kosztów użytkowania klima będzie najtańsza, to nie ulega wątpliwości, wszystko inne ma takie same koszty z powodu cop1. pod względem kosztów instalacji najtańsza jest farelka do każdego pomieszczenia, folie grzewcze zależy od powierzchni ale dla 60 m2 to koło 6k plus podkład o odpowiedniej grubości.Klimatyzacja zależy od układu pomieszczeń (przepływ powietrza) jak starczy jedna to w 6k z montażem powinieneś się wyrobić. Tylko nie bierz większej do 5kw nawet jak będą ci wpychać bo to nie ma żadnego uzasadnienia.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian1212 Zobacz post
    Do kabli ewentualnie można zrobić bruzdy
    To wiele nie zmieni. Powinny być głębiej w wylewce. Zależy też co masz piętro niżej i jaka jest termoizolacja pomiędzy kondygnacjami.

    Ale jak to ma być dodatkowe, to brałbym najtańsze - pewnie pod płytki maty a pod panele folie.

    Cytat Napisał JasonOgg Zobacz post
    Pod względem kosztów użytkowania klima będzie najtańsza, to nie ulega wątpliwości
    Otóż nie jest to takie oczywiste a ewentualne koszty wcale nie będą o tyle niższe, ile wyniesie COP z katalogu bo:
    1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.
    2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.
    3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.
    3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.
    4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.
    5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkami?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-czy-grzejniki

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    @Kaizen
    Jako osoba korzystająca z klimy jako głównego ogrzewania zgadzam się z większością stawianych przez Ciebie punktów, jednak z kilkoma nie mogę w pełni się zgodzić.
    1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.
    Pełna zdoda
    2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.
    W moim przypadku bez znaczenia - PV, dla autora wątku znaczące ale jako alternatywne źródło ciepła chyba do zaakceptowania.
    3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.
    Pełna zgoda
    3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.
    Pełna zgoda
    4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.
    Pełna zgoda pod warunkiem porządnego ocieplenia podłogi, co w bloku na 1 piętrze nie jest oczywiste.
    5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkam
    Dla tego napisałem o tym że klima zależy od układu pomieszczeń, A w łazience mam grzejnik elektryczny i folię pod panelami winylowymi. Ale to tylko 3m2

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał JasonOgg Zobacz post
    @Kaizen
    Jako osoba korzystająca z klimy jako głównego ogrzewania zgadzam się z większością stawianych przez Ciebie punktów, jednak z kilkoma nie mogę w pełni się zgodzić.
    1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.
    Pełna zdoda
    2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.
    W moim przypadku bez znaczenia - PV, dla autora wątku znaczące ale jako alternatywne źródło ciepła chyba do zaakceptowania.
    3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.
    Pełna zgoda
    3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.
    Pełna zgoda
    4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.
    Pełna zgoda pod warunkiem porządnego ocieplenia podłogi, co w bloku na 1 piętrze nie jest oczywiste.
    5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkam
    Dla tego napisałem o tym że klima zależy od układu pomieszczeń, A w łazience mam grzejnik elektryczny i folię pod panelami winylowymi. Ale to tylko 3m2
    Akurat w nocy może cop jest nieco gorszy choć niekoniecznie bo przez 80% sezonu grzewczego średnie temperatury są dodatnie więc dramatu nie ma, ale za to prąd tańszy i ma to znaczenie nawet przy PV . Mówię o mocach normalnych a nie wciśniętych przez naganiaczy - przewymiarowanych.

    Podłogówka może jest super ale ma bardzo dużą bezładność i to jest jej wada, przegrzanie pomieszczeń jest niekomfortowe i powoduje straty energii

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Podłogówka może jest super ale ma bardzo dużą bezładność i to jest jej wada, przegrzanie pomieszczeń jest niekomfortowe i powoduje straty energii
    Takie subiektywne zdanie wynika tylko z na siłę uzasadnienia podjjętej przez siebie decyzji.
    W 99% prywatnych normalnie używanych domów duza bezwładnosć ogrzewania to zaleta zwłaszcza w połaczeniu z samoregulacją podłogóki. Stanowi ona wadę przedewszystkim w budynkach używanych okazjonalnie,

    Jak często wg Ciebie dochodzi do przegrzania pomieszczeń w wyniku bezwładności podłogówki?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Takie subiektywne zdanie wynika tylko z na siłę uzasadnienia podjjętej przez siebie decyzji.
    W 99% prywatnych normalnie używanych domów duza bezwładnosć ogrzewania to zaleta zwłaszcza w połaczeniu z samoregulacją podłogóki. Stanowi ona wadę przedewszystkim w budynkach używanych okazjonalnie,

    Jak często wg Ciebie dochodzi do przegrzania pomieszczeń w wyniku bezwładności podłogówki?
    W naszym klimacie wahania temperatury dobowe sa bardzo liczne i dynamiczne i powoduje to niepotrzebne i kosztowne przegrzewanie pomieszczeń. Na szczęście ceny nośników energii wzrosły i tzw nieomylna większość niedługo się o tym przekona. To że większość coś robi to nie powoduje że większość za to odpowiada i płaci rachunki. Każdy ma to na co sobie zapracuje i na co się zdecyduje.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W naszym klimacie wahania temperatury dobowe sa bardzo liczne i dynamiczne i powoduje to niepotrzebne i kosztowne przegrzewanie pomieszczeń.
    Ja wiem, że jako siedzący w moim killfile nie masz dostępu do dowodów udowadniających, jak bzdurna jest to teza. Tych, co nie siedzą u mnie w ignorowanych zapraszam do linka z sygnaturki "Bezwładność podłogówki" i do linka z #5

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jakis konkretny przypadek, najbardziej skrajny, w którym obecność podłogówki, lub jej brak wpływa na przegrzanie pomieszczenia? Czy tak jak myślę, na siłę usprawiedliwiasz posiadanie konwektorów?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja wiem, że jako siedzący w moim killfile nie masz dostępu do dowodów udowadniających, jak bzdurna jest to teza. Tych, co nie siedzą u mnie w ignorowanych zapraszam do linka z sygnaturki "Bezwładność podłogówki" i do linka z #5
    Ja mam podłogówkę ale tylko w kuchni jednej łazience i bardzo sobie to chwale z tym że jest w niej fajne sterowanie 2 termostatowe czyli jeden w podłodze drugi w sterowniku na ścianie i faktycznie jest taka funkcja przeciągu że kable wyłączają się na 30 min. Ponoć jest to mega oszczędne zobaczymy
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 07-08-2022 o 21:50

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jakis konkretny przypadek, najbardziej skrajny, w którym obecność podłogówki, lub jej brak wpływa na przegrzanie pomieszczenia? Czy tak jak myślę, na siłę usprawiedliwiasz posiadanie konwektorów?
    Konwektory grzeją już tylko na poddaszu jak jest na prawdę zimno 3 sztuki 500 W x 2 i jeden 1000 W resztę załatwia klimatyzator.
    No i mam podłogówkę w kuchni 450 W i w łazience 300 W

  14. #14

    Domyślnie

    Rozklad pomieszczeń wygląda tak:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220506_231724.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	460249

    Jeśli chodzi o taryfy to nie zamierzałem korzystac z g12. Jesli chodzi o niską sprawność klimy w niskich temperaturach to zamierzalem korzystac w tym czasie z grzejników i ogrzewania gazowego. Oczywiscie te drugie ogrzewanie byloby alternatywne, gdyby ceny gazu poszybowały do gory i bardziej oplacaloby sie korzystac z alternatywnego ogrzewania

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian1212 Zobacz post
    Rozklad pomieszczeń wygląda tak:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220506_231724.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	460249
    Jak dla mnie pasowało by dać Klimę w salonie tak by dmuchała na kuchnię albo na ścianie od strony balkonu dmuchającą na przedpokój(przez otwarte drzwi może ogrzewać pokoje). W łazience daj grzejnik elektryczny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony