dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 219
  1. #181
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Hmmm... ciekawe co miały w sobie konserwy, które na poligonie w 1987r żarliśmy a miały datę produkcji 1966r
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Hmmm... ciekawe co miały w sobie konserwy, które na poligonie w 1987r żarliśmy a miały datę produkcji 1966r
    jesli to z tej samej partii ZNów ktore mysmy dostawali to wyjasniam, ze mialy w sobie " bogate życie wewnętrzne"

    moze to i breja byla ale w wiekszosci zjadalna, jeszcze.
    a tak , skoro juz zarzuciles tematy historyczne..... ja widze ciekawe zjawisko od kilku lat w sferze edukacyjnej.

    30-40 lat wstecz królowaly produkcje Adama Slodowego, Kto jeszcze pamieta "Pomyslowego Dobromira". Niezla jak na tamte czasy SONDA Duetu Kaminski Kurek. Projekcje ktore opisywaly świat w przystępny sposob dla mlodych ludzi.
    potem pojawily sie różne MacGivery i dlugo dlugo nic.
    jak ogladam Internety to oprocz calego chlamu influenserow coraz większa jest nisza Samorobów.
    od wytwarzania, przetwarzania żywnosci po instruktaze budowlane na survivalu konczac. projekty relizowane przez ludzi starszych lub w srednim wieku.

    wyglada na to ze spoleczeństwo w calkiem sporej częsci dostrzega potrzebę samodzielnosci czy samowystarczalnosci. to zdrowy trend. Jest nadzieja ze zaradnosc w Narodzie nie wyginie. ,

  3. #183
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Kiedyś robiło się ile się dało samemu z innego powodu niż teraz. Kiedyś nie było w sklepach. Obecnie jest, ale jakość jedzenia jest coraz gorsza, a i też ludzie niekoniecznie się bogacą. Problem jest niestety taki, że przez ostatnie 30 lat wmawiano ludziom, że piwnice są niepotrzebne, bo mają przecież sklep pod nosem i wystarczy im mała spiżarka w kuchni. Sam Murator ma w tej materii spore "osiągnięcia". Również architekci niechętnie patrzyli na mój wymóg podpiwniczenia domu. Znajomi, koledzy - nikt poza mną piwnicy nie budował, bo to "koszt pełnej kondygnacji". Oczywiście to nieprawda, koszt piwnicy jest dużo niższy niż części mieszkalnej. Teraz nawet jakby ktoś chciał zrobić zapasy w swoich domu, to nie za bardzo ma dla nich magazyn.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #184
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Z połową wypowiedzi się zgadzam, ale druga część:
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Teraz nawet jakby ktoś chciał zrobić zapasy w swoich domu, to nie za bardzo ma dla nich magazyn.
    Zapraszam w odwiedziny do nas Ile potrzeba miejsca? 5,10, 20, 30 czy 80 m2? Można mnóstwo rzeczy na takiej przestrzeni zgromadzić.
    Może za rok będziemy myśleć o ziemiance
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #185
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Nie ma dla wszystkich jednakowego rozwiązania.
    Konieczna jest indywidualna analiza priorytetów, gdyż różne są potrzeby.
    Inaczej jest przy małym dziecku i np. osobie niepełnosprawnej lub wręcz obłożnie chorej a inaczej jak sam facet tylko mieszka.

    Na więcej niż kilka dni no może tydzień, nie ma sensu. No chyba że prowadzimy wątek o preppersach.
    W domyśle chodzi oczywiście o zapewnienie mediów.
    Nawet w czasie najgorszych awarii i ograniczeń w ostatniej kolejności dotknie to mieszkalnictwa szpitali itp. Media woda prąd gaz itp przywraca się też w pierwszej kolejności dla szpitali, mieszkalnictwa itp.

    W ciągu ok 20 lat zdarzyło się kilka przerw w zasilaniu dłuższych niż 2 dni i całkiem często tak parę razy w roku po prawie cały dzień.

    Podaję na własnym przykładzie rozwiązania.

    Woda jest najważniejsza. Przy własnym ujęciu mam jej do dyspozycji ok. 100l - tyle co w hydroforze , tyle co w spłuczkach w WC i ok. 120l w zasobniku CWU. Na niewiele to wystarcza.
    Przy wodociągach w razie dłuższej awarii prądu ponapełniałbym wanny, będzie chociaż czym w WC popłukać i na czym zupę ugotować. Przy dłuższej przerwie po kilku godzinach zaczną też podstawiać cysterny z wodą.

    Drugie miejsce to prąd. W miarę szybko jest potrzebny, głównie z uwagi na wodę, oraz żywność w lodówkach. Lodówki wytrzymają kilka godzin bez rozmrożenia.

    U mnie jak jest prąd to będzie woda, i inne funkcje, zakładając że gazu nie wyłączą.

    Na ostatnim miejscu jest gaz - czyli ogrzewanie i gotowanie, moim zdaniem to najpewniejsze medium. W ciągu ponad 20lat wyłączyli tylko raz przy wymianie gazociągu. Jeśli chodzi o ogrzewanie to bym się nie przejmował wcale. Dom bardzo powoli się wychładza, chyba że ktoś ma szkielet drewniany a nie murowany dobrze ocieplony. Bez ciepłej wody da się żyć. Jak ktoś nie ma gazu to na dłuższe przerwy zasilania proponowałbym butę gazową z kuchenka turystyczną.

    Zasilanie mam zapewnione przez agregat. Jak była kiedyś grubsza awaria to jak dojechałem do sklepu to został już tylko jeden i tak sobie już został u mnie.
    Dobrze jest wiec zaopatrzyć się wcześniej.
    Moim zdaniem minimalna moc agregatu powinna być nie mniej niż 2 x moc największego odbiornika i zapewniać podtrzymanie zasilania lodówek ok. 150W / szt. z jeden obwód zasilający oświetlenie powiedzmy kolejne 150-200W, u mnie kocioł gazowy z pompami obiegowymi pewnie gdzieś następne 150W i pompa hydroforowa + uzdatnianie wody ok. 1.2-1.5kW.
    Wiec wychodzi ok. 3kW Sam agregat to za mało. Trzeba mieć jeszcze do niego paliwo, bo jak poważnie padnie sieć energetyczna to w okolicach stacje benzynowe nie będą działać. Agregat taki 3kW to trzeba liczyć gdzieś 2-3 litry na godzinę spala.

    To takie podstawowe rozwiązania z praktyki ponad 20 letniej

    Oczywiście jakiś zapas żywności ale to już bardzo indywidualne i do omówienia w innych wątkach dla preppersów

  6. #186
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z połową wypowiedzi się zgadzam, ale druga część:

    Zapraszam w odwiedziny do nas Ile potrzeba miejsca? 5,10, 20, 30 czy 80 m2? Można mnóstwo rzeczy na takiej przestrzeni zgromadzić.
    Może za rok będziemy myśleć o ziemiance
    No i jakie masz temperatury na tych metrażach, bo to jest główną zaletą piwnicy - stabilność temperaturowa w ciągu całego roku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Przy obecnych upałach stabilnośc?
    Piwnica w ziemi, sciany kamienne 0,5 m, wschodni narożnik budynku, jedno małe okienko, zamkniete, zgoda szczelnośc pozaklasowa. Rury od centralnego ocieplone (pianka + zabudowa z wełną). Zimą 8-10 stopni , teraz 20 na regale na wys. 1,4m, na posadzce 18 stopni. Stabilność? Chyba 3 m pod ziemią.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 19-08-2022 o 09:33

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No i jakie masz temperatury na tych metrażach, bo to jest główną zaletą piwnicy - stabilność temperaturowa w ciągu całego roku.
    Tak, myślałem o tym pisząc post.
    Jednak dla konserw, butli gazowej, chemii etc. nie jest ona "aż tak" (chyba że się mylę?) istotna. Ważniejsze IMO jest już mieć jakieś regały/miejsce.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 19-08-2022 o 10:59
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #189
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Przy obecnych upałach stabilnośc?
    Piwnica w ziemi, sciany kamienne 0,5 m, wschodni narożnik budynku, jedno małe okienko, zamkniete, zgoda szczelnośc pozaklasowa. Rury od centralnego ocieplone (pianka + zabudowa z wełną). Zimą 8-10 stopni , teraz 20 na regale na wys. 1,4m, na posadzce 18 stopni. Stabilność? Chyba 3 m pod ziemią.
    Ja tu w mieszkaniu mam 28 stopni
    A w piwnicy mam 19.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #190

    Domyślnie

    Ja jestem zwolennikiem "słabych" przygotowywań na kryzys - dlaczego? Ze względu na ludzką naturę.

    Jeśli bym miał w piwnicy mnóstwo słoików, offgrid z prawdziwego zdarzenia itd. to trudno by mi to było zostawić. Całkiem możliwe, że skoro poświęciłem tyle czasu i środków aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na wypadek kryzysowej sytuacji to zostałbym w domu a to moim zdaniem jest najgorsza opcja.

    Osobiście uważam, że całkiem dobrym rozwiązaniem byłoby wyjechanie np. do Australii A zostać z piwnicą pełną żarcia gdzie spora część narodu będzie umierać z głodu to moim zdaniem niezbyt mądry pomysł

    Dlatego mam mały agregat, zapasy jedzenia i wody spokojnie na 2 tygodnie wystarczą. Jeśli wydarzy się coś grubego to będę starał się przedostać tam gdzie będzie względnie bezpiecznie. Tylko to daje gwarancje przeżycia.

    Alternatywą tak naprawdę jest bunkier kilka metrów pod powierzchnią ziemi o którym nikt nie wie z własną wentylacją, ujęciem wody, zapasami jedzenia na kilka lat.

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja tu w mieszkaniu mam 28 stopni
    A w piwnicy mam 19.
    W mojej piwniczce jest teraz 16C a na zewnątrz 32C.

  12. #192
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W mojej piwniczce jest teraz 16C a na zewnątrz 32C.
    Piwniczka czyli ziemianka?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Piwniczka czyli ziemianka?
    Ziemianka z podłogą 1m pod powierzchnią ziemi. Ściany z kamienia obsypane ziemią a nad nią budynek gospodarczy.
    Nazwa:  piwnica 4.jpg
Wyświetleń: 149
Rozmiar:  44,7 KB

  14. #194
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zajebista! Gratuluję, piękna rzecz.

    A do ilu stopni zimą schodzi temp w środku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #195
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ziemianka z podłogą 1m pod powierzchnią ziemi. Ściany z kamienia obsypane ziemią a nad nią budynek gospodarczy.
    Nazwa:  piwnica 4.jpg
Wyświetleń: 149
Rozmiar:  44,7 KB
    Wow.
    Gratki.

  16. #196

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zajebista! Gratuluję, piękna rzecz.

    A do ilu stopni zimą schodzi temp w środku?
    8C przy minus 15C na zewnątrz.

    Tak wyglądała w trakcie budowy.

    Nazwa:  piwnica 2.jpg
Wyświetleń: 166
Rozmiar:  36,7 KB

    Nazwa:  piwnica 1.jpg
Wyświetleń: 158
Rozmiar:  38,6 KB

    Nazwa:  piwnica 3.jpg
Wyświetleń: 159
Rozmiar:  29,0 KB

  17. #197
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No no, nieźle. Ile cm jest od podłogi do stropu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No no, nieźle. Ile cm jest od podłogi do stropu?
    Celowałem na 2m ale wyszło 190cm.

  19. #199
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A jak rozwiązałeś wentylację?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jak rozwiązałeś wentylację?
    Na zdjęciu widać pomarańczową rurę 150mm.
    Po wyjściu przez dach piwnicy w budynku jest kolanko 90 i wychodzi na zewnątrz przez ścianę.
    Szczelina w drzwiach doprowadza powietrze do środka.
    Oczywiście przy takiej różnicy temperatur jak dzisiaj ta wentylacja grawitacyjna nie działa.
    W zimie działa dobrze.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 19-08-2022 o 17:57

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony