dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Problem - brak wentylacji w łazience, prośba o pomoc/weryfikację pomysłu

    Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Zakupiłem nieruchomość, po pewnym czasie zaczął mnie mocno zastanawiać problem parowania małej łazienki. Zdemontowalem kratkę i zobaczyłem to, co na załączonym linku: https://ibb.co/4msfFFv
    Ktoś nie połączył kratki z kominem, dlatego przy kratce zero ciągu. W kominie ciąg jest, sprawdziłem zapalniczką. Mój pomysł jest następujący - zamontuje wentylator, taki do gniazdka, ponieważ jest to rynek wtórny i nie ma przewodów od włącznika światła, nie chcę nic skuwać. Od wentylatora poprowadzę rurę wentylacyjną i wsadzę do tego otworu komina. Czy to dobry pomysł ? Jak głęboko włożyć rurę w komin ? Czy uszczelniać to wejście w komin (jego kształt nie jest zbyt okrągły..) czy jak rura będzie wsadzona dość głęboko, to nie ma to znaczenia bo i tak wentylator wepchnie powietrze głębiej, niż jest ten otwór ? Z góry dziękuję za każdą pomoc, pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli w kominie ciąg jest to istnieje on także przed ścianką. Ścianka raczej nie ma nigdzie indziej ujścia fałszywego powietrza więc na 100% powietrze z łazienki jest pobierane a mniej wyczuwalne ponieważ ze względu na oddalenia pobierane jest całością powierzchni otworu poprzez tworzące się podciśnienie a nie miejscowo gdzie największy strumień jest zgromadzony w dolnej środkowej powierzchni.
    Zamiast samej kratki podłączonej bezpośrednio do komina zamontuj wentylator załączający się razem z oświetleniem lub osobno załączanym podczas kąpieli gdzie istnieje największe źródło wilgoci.

    Poza tym nie wiadomo czy widoczna rura nie jest czasem gazowa i ktoś sprytnie ukrył ją tak aby wentylacja zabezpieczała ewentualne gromadzenie się gazu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-08-2022 o 09:00
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, obok jest piec gazowy z osobnym kominem. Własnie przy kratce nie ma ciągu, sprawdzałem, jest dopiero przy tej dziurze. Dalej w bok idzie wnęka jak na zdjęciu więc może jednak wentylator i otwór połączę rurą by nie wtłaczał powietrza w całą tą przestrzeń tylko w komin? Dopytuje, bo chyba miałeś na myśli sam wentylator, bez rury do komina Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image_50413569.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	460267

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert_gda1 Zobacz post
    Ktoś nie połączył kratki z kominem, dlatego przy kratce zero ciągu. W kominie ciąg jest, sprawdziłem zapalniczką
    To skąd powietrze trafia do komina, skoro nie przez kratkę?

    Jak masz tłumik końcowy w aucie, to co do niego wleci z jednej strony musi wylecieć z drugiej. Analogicznie tutaj - jak komin wyssie powietrze z tej przestrzeni, to musi do niej zaciągnąć. Jak nie przez kratkę z łazienki, to skąd? Co najwyżej jak tam masz coś nieszczelnie poobsadzane (np. geberit) to może zaciągać część tymi nieszczelnościami (np. w okolicach przycisku spłuczki).

  5. #5

    Domyślnie

    Masz złoto ukryte w ścianie?

  6. #6

    Domyślnie

    Jednak przy kratce płomień zapalniczki nawet nie drgnie, w tej dziurze wewnątrz zasysa go bardzo dobrze. Łazienka cała paruje, wentylacja jest zupełnie niewydolna. Czyli wg Was mam nie robić nic, tak zostawić i żyć w mokrej łazience ? Chciałbym zamontować ten wentylator by to usprawnić, czy ta rura do komina będzie w czymś przeszkadzała czy o co chodzi?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Pierw zorientuj się skąd kocioł gazowy pobiera powietrze do spalania.
    Jeśli z łazienki to wentylator jest raczej kiepskim pomysłem.
    Nie wiadomo co i jak jest tam po podłączane więc jeśli kocioł ma osobne wejście to dla bezpieczeństwa zamontuj wentylator na ścianie, natomiast na przedściance samą kratkę. Wentylator załączany razem ze światłem a najlepiej z czujką ruchu bo ta działa jeszcze po wyjściu z łazienki, zwiększy wydajność wentylacji.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-08-2022 o 13:45
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert_gda1 Zobacz post
    Czyli wg Was mam nie robić nic, tak zostawić i żyć w mokrej łazience ? Chciałbym zamontować ten wentylator by to usprawnić, czy ta rura do komina będzie w czymś przeszkadzała czy o co chodzi?
    Co na przeglądzie odpowiedział na te pytania kominiarz?

  9. #9

    Domyślnie

    Hm mieszkam dwa miesiące, u mnie nie było kominiarza. Spróbuję ustalić skąd piec pobiera powietrze - kominiarz to znajdzie czy wołać serwis? Sąsiedzi w szeregu mają wentylatory na przedściance, właśnie z rurą do komina, więc raczej z zewnątrz. piec to Vitodens 050, jak na fotceKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5728.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	460269 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-5722.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	460270

    Edit - piec powietrze pobiera z zewnątrz. Muszę jakoś to usprawnić, łazienka jest malutka a kąpiele przy otwartych drzwiach i mokrych ścianach boję się, że skończą się grzybem na suficie
    Ostatnio edytowane przez robert_gda1 ; 10-08-2022 o 16:49

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli kominiarz zobaczy tą zasłoniętą rurę i napisze notatkę i będziesz miał dopiero remont.
    Jest oczywiście kratka wentylacyjna przez którą można dokonać pomiaru szczelności ale jednak może być z tym kłopot.
    Serwisant kotła będzie tu odpowiedniejszy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za ostrzeżenie co to za notatka tak z ciekawości ? Bydynek ma dwa lata i były już przeglądy kominiarskie i te od pieca, cały szeregowiec ma tak ukryte te rury - chodzi o tą od gazu w tej wnęce w prawo od otworu tak?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Serwisant kotła będzie tu odpowiedniejszy.
    O ile ma uprawnienia i wpisze protokół z przeglądu do CEEB.

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli podsumowując wątek mam nic nie robić i hodować grzyb

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert_gda1 Zobacz post
    Czyli podsumowując wątek mam nic nie robić i hodować grzyb
    Jeżeli wyciąga powietrze z tej przestrzeni pomiędzy a nie wyciąga z łazienki to znajdź, skąd to powietrze zaciąga. Jak uszczelnisz, będzie musiał je wyciągać z łazienki.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O ile ma uprawnienia i wpisze protokół z przeglądu do CEEB.
    A po co mu takowy protokół. Przecież nie robił żadnej termomodernizacji.
    Deklarację do CEEB składa administrator budynku, chyli wspólnota lub spółdzielnia.

    Tu chodzi o zwykły przegląd kotła gazowego a przy okazji o zorientowanie się w kwestii powietrza do spalania. Jeśli kocioł ma przewód kominowy koncentryczny lub przystawkę do dodatkowego kanału wentylacyjnego to odrębny kanał o którym tu rozmawiamy jest do wykorzystania.
    Wtedy zakłada wentylator i jego problemy z wilgocią się kończą..
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16

    Domyślnie

    A czy komin mógł się przytkać między piętrami ? Teraz jak sprawdzam codziennie to np dziś w łazience na parterze nie ma praktycznie ciągu, nawet przy otwartym oknie na parterze (łazienka bez okna) a w łazience na pietrze jest bardzo ładny (tu mam okno w łazience) - to ten sam kanał

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jak nie ma skąd brać tego powietrza to co ma zrobić.
    Tam gdzie jest okno jest OK a tam gdzie nie ma ciąg jest uzależniony od otwarcia okna w innym pomieszczeniu.

    A czasem nawet może być tzw. ciąg wsteczny czyli powietrze zamiast wychodzić z domu kanałem to do niego wchodzi.

    https://www.fachowyinstalator.pl/cia...entylacyjnych/

    Wentylator ale najpierw niech serwisant stwierdzi skąd kocioł bierze powietrze
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-08-2022 o 20:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A po co mu takowy protokół. Przecież nie robił żadnej termomodernizacji.
    Bo takowy przegląd trzeba robić co roku. I o ile w domach niektórzy tego nie robili (w blokach pewnie administrator tego lepiej pilnował) to teraz jest na to pałka, żeby przymusić.

    5. Protokół, o którym mowa w ust. 1, w zakresie kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzanej na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, jest sporządzany w formie dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2020 r. poz. 22, 284, 412 i 2127).

    A z czego wnioskujesz, że autor ma wspólnotę i administratora?

  19. #19

    Domyślnie

    Mareks77 kocioł bierze powietrze z zewnątrz - usatliłem to juz Dziś zauważyłem dość silny ciąg wsteczny na piętrze, mimo otwartych okien w łazience i pokojach, niemal gasi zapalniczkę wiejąc w kierunku łazienki. Czy to może być wina wiatru na zewnątrz? Skoro okna pootwierane to powinno ciągnąć do komina

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo takowy przegląd trzeba robić co roku. I o ile w domach niektórzy tego nie robili (w blokach pewnie administrator tego lepiej pilnował) to teraz jest na to pałka, żeby przymusić.
    A od kiedy konkretnie jest ta "pałka"?

    Cytat Napisał robert_gda1 Zobacz post
    Czy to może być wina wiatru na zewnątrz? Skoro okna pootwierane to powinno ciągnąć do komina
    U mnie w czasie wiatru zdarza się tak silmy ciąg wsteczny że otwarte okno się zamyka

    Myślę że to zalezy od kierunku wiatru, u mnie z zachodu dmie prosto w komin a okno jest od południa.
    Ostatnio edytowane przez Trever ; 13-08-2022 o 13:55

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony