dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Dodanie wentylacji do komina na dachu

    Dzień dobry,
    w kotłowni muszę zrobić wentylację grawitacyjną (reszta pomieszczeń ma rekuperacje). Wyprowadziłem z tego pomieszczenia rurę PCV na strych. Czy w wybudowanym kominie (piec kondensacyjny jest do niego podłączony) obłożonym styropianem 20 cm, a na tym struktonit, mogę wywiercić otwór i dodac tam wylot tej wentylacji z kotłowni?
    Czy dobrze przewidują układ otworów w kominie:

    Pod czapką komina na przestarzał otwór i po obu stronach komina zamontować kratki. Od dołu doprowadzić rurę PCV od kotłowni do tego otworu na przestrzał.

  2. #2

    Domyślnie

    Kotłownia musi mieć wentylację grawitacyjną. Tylko po co Ci kotłownia do pieca z zamknięta komorą spalania? A zatem po co Ci wentylacja grawitacyjna? Piec z zamkniętą komorą spalania może mieć dowolną wentylację, byleby ją miał. Chyba, że w tym pomieszczeniu znajdują się inne urządzenia, które wymagają kotłowni jak np. piec węglowy?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Kotłownia musi mieć wentylację grawitacyjną. Tylko po co Ci kotłownia do pieca z zamknięta komorą spalania? A zatem po co Ci wentylacja grawitacyjna? Piec z zamkniętą komorą spalania może mieć dowolną wentylację, byleby ją miał. Chyba, że w tym pomieszczeniu znajdują się inne urządzenia, które wymagają kotłowni jak np. piec węglowy?
    Masz rację, jednak ja nie zrobiłem tam reku, mam już posadzki, w których zalałem skrzynki rozdzielcze itp. Poza tym, jako, że mam w papierach to pomieszczenie nazwane "kotłownia" (a nie np pomieszczenie gospodarcze) to wg przepisów podobno musi i tak być went. grawitacyjna.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie musi być "reku", może być wentylator mechaniczny wywiewny do kanału wentylacyjnego lub np. w ścianie budynku, albo rurą wentylacyjną dowolnie poprowadzoną na zewnątrz. Wentylator mechaniczny ma wiele przewag nad hulającą bez kontroli (lub niedziałającą) wentylacją grawitacyjną. W Prawie Budowlanym jest, że zmiana sposobu użytkowania budynku lub jego części jest zmianą istotną Art.36a ust5 pkt 4. Aczkolwiek w Art. 71 Prawa Budowlanego architekt powinien doczytać czy dotyczy tego przypadku - moim zdaniem nie dotyczy, ale tutaj nie jestem pewien. Oficjalnie powinien Ci ją udokumentować architekt (i zaaprobować jako zmianę nieistotną) po aprobacie projektanta instalacji z uprawnieniami do projektowania instalacji sanitarnych.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Kotłownia musi mieć wentylację grawitacyjną. Tylko po co Ci kotłownia do pieca z zamknięta komorą spalania?
    Znowu ten sam temat? Jak nie nazwiesz tego pomieszczenia - nie stanie się pomieszczeniem mieszkalnym. A tylko w takim może być kocioł przy WM.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8073510
    Jak ktoś chce prześledzić różne wątki o tym, to trzeba w szukajkę wpisać PN-B-02431-1.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-08-2022 o 19:56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony