dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Izolacja poddasza

    Witam
    Mam kilka pytań odnośnie izolacji poddasza. Jakiej grubości dobrać pierwszą warstwę wełny jeśli krokwie mają 16 cm, a szczelina wentylacyjna ma 3 cm? Brać 15 cm i mocniej ją upchnąć? Czy wełna straci w sposób zauważalny izolacyjność? Czy może zmniejszyć szczelinę do 1 cm? A może użyć dwóch warstw 5 i 8 cm?

    Drugie pytanie - jak rozwiązać wentylację przy kalenicy? Zmienić gąsiory na wentylowane? Mój projekt zakłada izolację sufitu poddasza użytkowego (patrz załączony skan), a nie strychu, ale wolałbym zaizolować całość. Czy takie podejście ma sens?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szczegół dachu.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	53,5 KB
ID:	460293

  2. #2

    Domyślnie

    Całość, czyli tu i tu czy tylko strych?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Całość, czyli tu i tu czy tylko strych?
    Od murłaty do kalenicy.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Holda

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    słusznie

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    To ja chętnie usłyszę jaki sens ma ocieplenie pod samą kalenicę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    To ja chętnie usłyszę jaki sens ma ocieplenie pod samą kalenicę
    No właśnie chciałbym usłyszeć jakieś opinie, czy to aby na pewno ma sens.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja przy parterówce ocieplałem tylko strop, w twoim przypadku też ocieplałbym tylko część dachu nad częścią mieszkalną i kawałek stropu, tak jak w projekcie masz narysowane.
    Z własnego doświadczenia wiem że ta sama wełna w płytach grubości 7,5 cm to była jak szmata dlatego nie polecam brać zbyt cienkich. 10 cm płyta już była fajna i w miarę sztywna i trzymała wymiar.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, ale co dać między krokwie? Dwie warstwy po 8 i 5, czy jedną 15 cm i upychać ryzykując, że docisnę folię do deskowania?

  9. #9

    Domyślnie

    Dobra, znalazłem wełnę knaufa 12 cm. Szczelinę wentylacyjną zrobię na 4 cm i będzie wtedy na równo.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja mam krokwie 16cm i daję wełnę 15cm tyle, że ja mam ciężkiego rockwoola'a. Jak wkładam docięty kawałem to boki ładnie się układają a środkiem i tak troszkę zwisa. Jak przyjdzie druga warstwa to i tak nie dociśnie tej pierwszej wiec szczeliny będzie pewnie ze 2-3cm. To nie apteka kolego. Wiem, że zaraz mnie tu opieprzą
    Poza tym wełną z czasem i tak ciut opadnie/ułoży się więc będzie akurat.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Przy okazji tej szczeliny wentylacyjnej... u mnie nie ma deskowania, jest blacha i membrana. Muszę robić szczelinę między membraną a wełną skoro przecież jest już szczelina pomiędzy blachą a membraną?

  12. #12

  13. #13

    Domyślnie

    Mam kolejne pytania:
    1. Jak zaizolować szczelinę i przestrzeń zaznaczoną na zdjęciu? Nie jestem w stanie upchnąć tam wełny, chyba że w granulacie? Optymalnie byłoby wstrzyknąć tam PUR, ale nie sądzę żeby ktoś wziął tak małą robotę.
    2. Co z belkami w poprzek krokwi (jak na zdjęciu), które blokują swobodny przepływ powietrza szczeliną wentylacyjną? Wiercić w kilku miejscach jakimś sporym wiertłem żeby powietrze miało drogę ujścia?
    3. Chciałbym zrobić boazerię między jętkami (tak żeby było ich widać z 10 cm). Czy jeśli do boków jętek przytwierdzę łaty, pod łaty OSB i pod to boazeria to będzie OK? Nad OSB chcę dać przynajmniej kilka cm wełny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220820_183619.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	460657

  14. #14

    Domyślnie

    Nikt nic? Na żadne pytanie?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Możesz zapianować tę szczelinę własnymi siłami. W belkach nic nie wierć, bo otworki i tak niewiele dadzą, a osłabisz konstrukcję.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Poligo Zobacz post
    Mam kolejne pytania:
    1. Jak zaizolować szczelinę i przestrzeń zaznaczoną na zdjęciu? Nie jestem w stanie upchnąć tam wełny, chyba że w granulacie? Optymalnie byłoby wstrzyknąć tam PUR, ale nie sądzę żeby ktoś wziął tak małą robotę.
    2. Co z belkami w poprzek krokwi (jak na zdjęciu), które blokują swobodny przepływ powietrza szczeliną wentylacyjną? Wiercić w kilku miejscach jakimś sporym wiertłem żeby powietrze miało drogę ujścia?
    3. Chciałbym zrobić boazerię między jętkami (tak żeby było ich widać z 10 cm). Czy jeśli do boków jętek przytwierdzę łaty, pod łaty OSB i pod to boazeria to będzie OK? Nad OSB chcę dać przynajmniej kilka cm wełny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220820_183619.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	460657
    ad.1. Serio nie dasz rady tam poupychać choćby niewielkich pasów takiej luźniejszej maty? Można pomóc sobie jakąś deseczką, kantówką, etc. Jeśli całość dachu będzie izolowana wełną to lepiej nie mieszać materiałów, ale od biedy pianka pewnie mogłaby być.
    ad.2. Dach (konstrukcja, deskowanie z papą, poszycie) został wykonany wg projektu? Można wiercić otwory w belce aby udrożnić szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem, ale liczba oraz wielkość otworów nie może być na oko, lecz powinna wynikać z projektu (za mało - nic nie da, za dużo - osłabi belkę i nie spełni ona swojej funkcji, a nie mając projektu można się tylko domyślać co ona tam robi). Architekt już wziął od Ciebie pieniądze, wbrew pozorom nie tylko za podpis, więc najlepiej zapytać jakie przyjmował założenia.
    ad.3. Ogólnie pewnie będzie OK.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    1. Ta szczelina na zdjęciu wygląda na dużo większą niż jest w rzeczywistości, ale postaram się jakoś poupychać tam odpadki wełny.
    2. Architekt tylko adaptował projekt, ale zapytam, czy mogę wiercić i ile.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Poligo Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi.
    1. Ta szczelina na zdjęciu wygląda na dużo większą niż jest w rzeczywistości, ale postaram się jakoś poupychać tam odpadki wełny.
    2. Architekt tylko adaptował projekt, ale zapytam, czy mogę wiercić i ile.
    Wełna to nie koniecznie jest dobry pomysł, bo może być narażona na wiatr. Sam to musisz ocenić, w razie czego wklej styropian i doszczelnij pianką.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wełna to nie koniecznie jest dobry pomysł, bo może być narażona na wiatr. Sam to musisz ocenić, w razie czego wklej styropian i doszczelnij pianką.
    Jeśli dobrze rozumiem to jest to ściana szczytowa zewnętrzna, od zewnątrz jest lub będzie styropian elewacyjny pociągnięty do deskowania, więc wełna będzie osłonięta. Wełnę będzie łatwiej tam upchnąć niż styropian.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  20. #20

    Domyślnie

    To jest ściana wewnętrzna. Mój błąd, ze zdjęcia faktycznie można wywnioskować, że jest to szczytowa.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony