dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1

    Domyślnie [Opinie] De facto nie chciałem grzać garażu. Inni mówią, że powinienem.

    Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.

    Garaż 38 m2 na dwa auta. W bryle, ale połączony tylko tylną ścianą. Będzie ocieplony i chciałem odizolować tę ścianę i nie grzać go w ogóle.
    Moja opinia do tej pory była taka, że bez sensu jest grzać dodatkowe prawie 40m2. Prawie każdy z kim rozmawiam ma na ten temat jedna odmienną opinię - bo wszyscy teraz montują coś do grzania garażu.

    Podłogówka i płytki w mojej opinii to przesada. Tam będą stały samochody, które teraz stoją na dworze. Ale zacząłem się zastanawiać nad jakimś grzejnikiem. W domu będzie podłogówka. Nie wiem na ile takie rozwiązania mają sens, bo nie chciał bym tam specjalnie jakichś rozdzielaczy robić. Czy to na prawdę jest potrzebne?

    Słyszę argumenty, że przyjdziesz i będziesz miał ciepłe auto, że będzie lepiej zapalać, że woda szybciej odparuje z podłogi (według mnie powinna spłynąć do kanalizacji). Tak jak mówiłem obecnie auta stoją na dworze, więc wydaje mi się to zbędne. Szczególnie w dobie nieprzewidywalnych cen energii i kosztów ogrzewania. No wiem, że tam się grzeje na 5 stopni np, ale nie wiem na ile to wpływa na całość instalacji.
    Ostatnio edytowane przez Farlik ; 12-08-2022 o 10:59

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Też stałem przed tą decyzją. Położyłem podłogówkę co 30 cm.
    Sam sobie odpowiedziałeś: to wybór między komfortem a kosztem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko właśnie nie mam pojęcia o jakich kosztach mowa w jednym czy drugim aspekcie/wariancie. Zarówno kwestii wykonania jak i późniejszych pieniędzy wydawanych na energię. Dzisiaj to chyba w ogóle trudno oszacować.
    Ostatnio edytowane przez Farlik ; 12-08-2022 o 11:02

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Jak Cię stać na instalację w garażu, to rób. Jak stwierdzisz, że zbyt wiele ogrzewanie kosztuje, to je zakręcisz .
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jak Cię stać na instalację w garażu, to rób. Jak stwierdzisz, że zbyt wiele ogrzewanie kosztuje, to je zakręcisz .
    Najgorsze podejście z możliwych.
    Jeżeli ma być podłogówka i utrzymywanie znacznie dodatnich temperatur w mrozy, to pod nią trzeba dać termoizolację, żeby nie grzać gruntu.
    Jeżeli ma być w największe mrozy kilka stopni na plusie to ogrzewanie niepotrzebne - trzeba dać dobrą termoizolację na ściany i żadnej pod podłogę, żeby grunt grzał (bo ma te dobre 6-8* gdy nie jest wychładzany.

    A co jeszcze przemawia przeciwko grzaniu - jak tam ma być niewiele ponad 10* to przy WG będą duże straty, a z kolei przy podpięciu do rekuperacji obniży temperaturę nawiewu w całym domu pogarszając komfort i sprawność rekuperatora. Osobny rekuperator ekonomicznie bez sensu.


    Więc co do meritum - dobrze zaizolować sufit/dach i ściany (włącznie z tą od domu), nie izolować podłogi. W największe mrozy będzie wtedy na plusie (niewielkim, ale nic nie zamarznie - a co wjechało na podwoziu zamarznięte, się roztopi co też za fajne nie jest)
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-08-2022 o 13:08

  6. #6

    Domyślnie

    Posadzki nie izolować. Ocieplić garaż z zewnątrz i góry, plus ścianę wspólna z domem od strony garażu.
    Podwiesić duży grzejnik z termostatem na te 5+ stopnia zasilany obiegiem podłogówki, jeśli nie masz grzejników. Wystarczy.
    Zimą i tak docenisz komfort wsiadania do niezaśnieżonego samochodu, czy bez drapania.
    Generalnie, to taniej wychodzi wiata.
    Samochód nie potrzebuje salonu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie trzeba nic grzać. Mam garaż w bryle odlizolowany od domu tylko 5cm styro (sciana) i 10cm (sufin) pod sypianią. I jest idealnie. Garaż minimalnie sie nagrzewa od domu, w najgorsze mrozy jest okolo +10C, w normalną zimę gdy na zewnątrz jest 0C, w garazu jest 13-15C To wystarczające żeby komfortowo wsiadać do do auta a i czasem cos pogrzebać przy aucie itp

  8. #8

    Domyślnie

    Zgadza się.
    Najważniejszą sprawą, to nie dawać ocieplenia pod posadzką garażu.
    Chyba że chcesz tam coś majsterkować na stale.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.

    Garaż 38 m2 na dwa auta. W bryle, ale połączony tylko tylną ścianą. Będzie ocieplony i chciałem odizolować tę ścianę i nie grzać go w ogóle.
    Moja opinia do tej pory była taka, że bez sensu jest grzać dodatkowe prawie 40m2. Prawie każdy z kim rozmawiam ma na ten temat jedna odmienną opinię - bo wszyscy teraz montują coś do grzania garażu.

    Podłogówka i płytki w mojej opinii to przesada. Tam będą stały samochody, które teraz stoją na dworze. Ale zacząłem się zastanawiać nad jakimś grzejnikiem. W domu będzie podłogówka. Nie wiem na ile takie rozwiązania mają sens, bo nie chciał bym tam specjalnie jakichś rozdzielaczy robić. Czy to na prawdę jest potrzebne?

    Słyszę argumenty, że przyjdziesz i będziesz miał ciepłe auto, że będzie lepiej zapalać, że woda szybciej odparuje z podłogi (według mnie powinna spłynąć do kanalizacji). Tak jak mówiłem obecnie auta stoją na dworze, więc wydaje mi się to zbędne. Szczególnie w dobie nieprzewidywalnych cen energii i kosztów ogrzewania. No wiem, że tam się grzeje na 5 stopni np, ale nie wiem na ile to wpływa na całość instalacji.
    Mieszkam już 20 lat i gdyby budował teraz to garazu wogule by m nie robił o ogrzewaniu nie wspomniawszy bo klimat jest ciepły i garaz zbyteczny . Ale ja mam garaz ogrzewany podłogowo z ciepła Ziemi, poprzez nieizolowana podłogę, Nigdy w nim nie jest poniżej zera

  10. #10

    Domyślnie

    Co do nieizolowania od gruntu to zdania są podzielone. Oczywiscie jak ktoś kompletnie nie ogrzewa garażu to nie nalezy izolować ale jak garaż jest ogrzewany chocby pośrednio przez scianę domu to ja raczej dalby styro od podłogi. Skoro ziemia ma 5-7C a dom ogrzewa do kilkuastu stopni to jednak garaż sie wychładza przez grunt a nie ogrzewa.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Co do nieizolowania od gruntu to zdania są podzielone. Oczywiscie jak ktoś kompletnie nie ogrzewa garażu to nie nalezy izolować ale jak garaż jest ogrzewany chocby pośrednio przez scianę domu to ja raczej dalby styro od podłogi. Skoro ziemia ma 5-7C a dom ogrzewa do kilkuastu stopni to jednak garaż sie wychładza przez grunt a nie ogrzewa.
    To samo od dawna mnie nurtuje. W garażu zimą naście stopni, a ziemia dobre kilka mniej. Za bardzo się to nie spina. Ktoś "rzucił" medialne "grzanie ziemią" i większość bezrefleksyjnie powiela. Sam jestem przed budową wymarzonego garażu i jedynym na razie argumentem za nie izolowaniem podłogi jest oszczędnosć materiałów (koszt budowy). Zwłaszcza, że planuje w garażu jakiś skromnie wyposażony warsztacik.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ale ja mam garaz ogrzewany podłogowo z ciepła Ziemi, poprzez nieizolowana podłogę, Nigdy w nim nie jest poniżej zera
    Tak z ciekawości, czy zna ktoś garaż w bryle budynku, z zaizolowaną posadzką w którym temperatura spada poniżej zera?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    To samo od dawna mnie nurtuje. W garażu zimą naście stopni, a ziemia dobre kilka mniej. Za bardzo się to nie spina. Ktoś "rzucił" medialne "grzanie ziemią" i większość bezrefleksyjnie powiela. Sam jestem przed budową wymarzonego garażu i jedynym na razie argumentem za nie izolowaniem podłogi jest oszczędnosć materiałów (koszt budowy). Zwłaszcza, że planuje w garażu jakiś skromnie wyposażony warsztacik.



    Tak z ciekawości, czy zna ktoś garaż w bryle budynku, z zaizolowaną posadzką w którym temperatura spada poniżej zera?
    oczywiście

  13. #13

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    To samo od dawna mnie nurtuje. W garażu zimą naście stopni, a ziemia dobre kilka mniej. Za bardzo się to nie spina. Ktoś "rzucił" medialne "grzanie ziemią" i większość bezrefleksyjnie powiela. Sam jestem przed budową wymarzonego garażu i jedynym na razie argumentem za nie izolowaniem podłogi jest oszczędnosć materiałów (koszt budowy). Zwłaszcza, że planuje w garażu jakiś skromnie wyposażony warsztacik.



    Tak z ciekawości, czy zna ktoś garaż w bryle budynku, z zaizolowaną posadzką w którym temperatura spada poniżej zera?
    Ja akurat dużo czasu spędzam w garażu i to zimą. Rozkręcam moto, dłubię w sprzęcie budowlanym. Na zimę przenoszę do niego sprzęty bateryjne, które sporo kosztują. Koszt 140m rury, klipsów, folii , 10cm styro i dwóch sekcji rozdzielacza był dla mnie do przyjęcia.
    Buduję od lat, mam okazję obserwować co i jak działa z perspektywy czasu. Pomogło mi to podejmować decyzje przy budowaniu dla siebie. Oprócz dziwactw (dla niektórych nie do przyjęcia) jak grzanie i chłodzenie podłogówką w garażu, mam tam tynki gipsowe, brak drzwi do domu czy brak wentylacji typu dziura w ścianie. Wszystkie prawie, to świadomy wybór, poza wentylacją która jest 'eksperymentem' Stwierdziłem, że w razie potrzeby, zrobię przez sufit (OSB + 20cm piany pur) na wentylowane poddasze. Potrzeby jak dotychczas brak.
    Co do potrzeb, te również się zmieniają. Pisałem już w podobnym wątku - kilka razy przerabiałem ludziom garaże na pokoje z racji nieprzewidzianego powiększenia liczby domowników, raz leśnikowi, który nie chciał mieszkać w leśniczówce tylko w swoim domu w mieście i tam zrobił biuro. Wszędzie trzeba było doprowadzać ogrzewanie.

    W poprzedni miejscu zamieszkania miałem garaż "ogrzewany" gruntem. Fakt niezbyt ocieplony, bo sufit to deski 4cm + 10cm styro, ściany z żużlaka 36cm a brama z blach i 5cm wełny w środku. Zimą płyny zamarzały i to te stojące na "grzejniku" ..no ale przecież klimat się ociepla.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15

    Domyślnie

    Jeśli chcesz mieć jakiś warsztat lub na stałe coś tam robić, to ocieplaj.
    Jeśli to ma być tylko garaż, to bez ocieplenia.
    Z dołu zawsze coś idzie.
    A przedmówca miał słabo izolowany wolnostojący garaż z lipna izolacją.
    Ja także mogę napisać, że taki miałem kiedyś. Woda zamarzała dopiero od -10 na zewnątrz, ale strop nie był ocieplony, a połowa ścian w gruncie.
    Tutaj masz dom ocieplony pewnie według WT21
    To zupełnie inna konstrukcja.
    Energia w tej chwili jest droga, a będzie drożej. Po izolacji od gruntu, będziesz musiał to grzać.
    Tyle.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego jakie masz wymagania.

    U siebie mam garaż w bryle. Dom stoi na płycie fundametnowej, pod płytą jest 10cm XPS. W domu dodatkowo 12cm styro, a w garażu wylewka bezpośrednio na płycie, bo potrzebowałem jak najwyższy garaż.
    Generalnie w garażu są ogromne straty - przez samą bramę (u mnie 2,25x5,5). Współczynnik przenikania samej bramy około 1.1 ale jej szczelnośc pozostawia wiele do życzenia.

    Grzeję garaż do 13-15 stopni, ogrzewanie ścienne.
    Jeśli chodzi o koszty utrzymania. OZC wzrosło o około 1kW. Rocznie cały dom wciąga na rzecz CO około 8tys kWh. Nawet zakładając, że 2tys idzie na garaż, to przy COP 4.7 daje to zużycie 425kWh prądu, w większości w drugiej taryfie.Na ten moment to są tak naprawdę groszowe sprawy, nawet jak cena wzrośnie dwukrotnie, to nadal będzie tyle co nic, biorąc pod uwage komfort.
    Auta wstawiam zawsze do garażu, czy to lato czy zima - nie kurzą się, nie nagrzewją, nie wychładzają itd.
    Plusy grzania:
    - można w garażu coś zrobić przez cały rok - przy aucie, różne tematy około warsztatowe itd
    - jadąc w dłuższą trasę wsiadasz do auta bez kurtek - w tym dzieci, których nie trzeba potem rozbierać
    - nie musisz izolować ścian garażu - u mnie strop i jedna ściana bez żadnej izolacji, jedna zaizolowana żeby ukryć całą hydraulikę itd.
    - odapalasz auto, które ma 15 stopni - w moim przypadku przekłada się to na realne oszczędności na paliwie, robię krótkie odcinki, w tym jedno auto to paliwożerne V8, które na mrozie po odpaleniu wciąga na jałowym biegu 5-6l na godzinę. To oczywiście spada wraz z nagrzewaniem, ale mimo wszystko daje to realne oszczędności - wyjeżdzam głównie na krótkie odcinki
    - mogę trzymać w garażu praktycznie wszystko przez cały rok

    Latem swój garaż także chłodzę pasywnie i bardzo sobie chwalę schłodzone auto, do którego wsiadam. Jeśli cenisz sobie komfort, to polecam.
    Co do wentylacji, u mnie póki co nie mam docelowej, ale będę montował ścienne rekuperatory jak znajdę chwilę czasu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    ....
    Grzeję garaż do 13-15 stopni, ogrzewanie ścienne.
    Jeśli chodzi o koszty utrzymania. OZC wzrosło o około 1kW. Rocznie cały dom wciąga na rzecz CO około 8tys kWh. Nawet zakładając, że 2tys idzie na garaż, to przy COP 4.7 daje to zużycie 425kWh prądu, w większości w drugiej taryfie.Na ten moment to są tak naprawdę groszowe sprawy, nawet jak cena wzrośnie dwukrotnie, to nadal będzie tyle co nic, biorąc pod uwage komfort.
    Auta wstawiam zawsze do garażu, czy to lato czy zima - nie kurzą się, nie nagrzewją, nie wychładzają itd.
    Plusy grzania:
    - można w garażu coś zrobić przez cały rok - przy aucie, różne tematy około warsztatowe itd
    - jadąc w dłuższą trasę wsiadasz do auta bez kurtek - w tym dzieci, których nie trzeba potem rozbierać
    - nie musisz izolować ścian garażu - u mnie strop i jedna ściana bez żadnej izolacji, jedna zaizolowana żeby ukryć całą hydraulikę itd.
    - odapalasz auto, które ma 15 stopni - w moim przypadku przekłada się to na realne oszczędności na paliwie, robię krótkie odcinki, w tym jedno auto to paliwożerne V8, które na mrozie po odpaleniu wciąga na jałowym biegu 5-6l na godzinę. To oczywiście spada wraz z nagrzewaniem, ale mimo wszystko daje to realne oszczędności - wyjeżdzam głównie na krótkie odcinki
    - mogę trzymać w garażu praktycznie wszystko przez cały rok

    Latem swój garaż także chłodzę pasywnie i bardzo sobie chwalę schłodzone auto, do którego wsiadam. Jeśli cenisz sobie komfort, to polecam.
    ....
    Co bys nie napisał, uzasadnił, polecił to zdecydowana wiekszosc budujacych i forumowiczów bierze udział w nieustajacym konkursie nt.
    "Kto zrobi taniej" i w zasadzie cała dyskusja kreci sie wokół tego parametru.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja bym nie dawał. Mam piwnicę pod całym domen bez ocieplenia posadzki i sobie chwalę.
    Sam musisz zdecydować.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Latem swój garaż także chłodzę pasywnie i bardzo sobie chwalę schłodzone auto, do którego wsiadam. Jeśli cenisz sobie komfort, to polecam.
    Co do wentylacji, u mnie póki co nie mam docelowej, ale będę montował ścienne rekuperatory jak znajdę chwilę czasu.
    Że niby woda z gruntu przynosi więcej chłodu niż przyniósłby w upały sam grunt, gdyby nie było izolacji pod posadzką garażu?

    Miałem kiedyś stanowisko w garażu na parterze bloku. Nie było okien - tylko takie żaluzje. Wentylacja zapewniona. Nigdy nic nie zamarzło chociaż nie było żadnego ogrzewania.

    kWh zawsze kosztują (a w przypadku PC jeszcze kosztują kW mocy źródła). Dołożenie pomieszczenia o znacznie niższej temperaturze komplikuje też system grzewczy i wentylację.


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    "Kto zrobi taniej" i w zasadzie cała dyskusja kreci sie wokół tego parametru.
    Pewnie są na tym padole ludzie, co wkładając złotówkę w XPS pod płytą czy co roku na kWh ogrzewania garażu nie wydaliby jej na nic innego i by się nudziła na koncie. Większość Ziemian jednak musi ocenić użyteczność wydania tej złotówki na inne cele - dla kogoś może to być złotówka dołożona do izolacji stropu, umywalki, parkietu zamiast paneli, do wakacji, karty graficznej czy do lekcji tańca czy czegokolwiek innego.
    I nie chodzi o to, kto zrobi najtaniej - a kto wyciągnie z każdej wydawanej złotówki maksymalną użyteczność.
    Mi w garażu w bloku nie przeszkadzałaby nawet niższa temperatura (w sumie to wolałbym, żeby to, co wjechało na podwoziu nie rozmarzało - bo szybko syf się robił). Ciepło nie do osiągnięcia przy grzaniu garażu to mi zapewniała farelka wstawiona na 5 minut przed wyruszeniem (teraz też tak robię - ale teraz muszę jeszcze odśnieżać i dlatego będzie wiata). Jakbym majsterkował okazjonalnie - to bym dogrzewał stanowisko promiennikiem podczerwieni za 80zł jakby mi było zimno (ale raczej jestem zimnolubny).

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Tylko właśnie nie mam pojęcia o jakich kosztach mowa w jednym czy drugim aspekcie/wariancie. Zarówno kwestii wykonania jak i późniejszych pieniędzy wydawanych na energię. Dzisiaj to chyba w ogóle trudno oszacować.
    To zależy od wielu czynników: ilość m2/m3 do grzania, źródło ciepła, koszt nośnika energii, temp. docelowa itd.
    Przyjmijmy obrazowo, że materiały wyniosą Cię dodatkowo 10k, a ogrzewanie +500 zł rocznie więcej...
    Dla mnie sprawa jest jasna:
    - dać styropian na podłogę - potem już nie dodasz
    - dać ogrzewanie, jeśli zamierzasz pracować w garażu dłużej niż 45 min.
    - regulujesz w zależności od zapotrzebowania
    Jak chcesz tanio, to nie stawiasz garażu albo wiata. Jeszcze taniej będzie sprzedać auto.
    Kolega trafnie zauważył, że wątki często stają się konkursem jak można coś taniej zrobić.
    Komfort nie będzie nigdy tani. Natomiast jego poziom różnie wymagamy - jeden uwielbia szczawiową, a drugi tylko sushi co wieczór i wino min. +150 zł/butelka.
    W porównaniu do budownictwa lat 90' i wcześniejszych, to koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe. Wszystko też zależy jakie wpływy masz miesięcznie. Ile jesteś w stanie wydać na utrzymanie domu. Od tego bym zaczął.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony