dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wełna - tania czy ciepła?

    Ja wiem że to temat typowo pod kalkulator ale czy aby na pewno kombinuję dobrze?
    Wełna do ocieplenia dachu skośnego.
    Mam kilka ofert na wełny różnych producentów lambda 0,035, grubość 0,15m - ceny w granicach 41-42 zł/m2. Planowałem dwie warstwy - czyli 0,3m za ok.82-84 zł/m2.
    Dzisiaj przez przypadek wpadłem w jednym z marketów budowlanych na wełnę - ta sama grubość, 0,044 (tak, tak wiem lambda fatalna) ale cena - 16,57 zł/m2. Nie wiem czy to jakaś promocja czy wyprzedają ogony, nie wiem.
    Szybko włączyłem kalkulator U przegrody i gdybym dał nie 2 ale 3 warstwy tej wełny, czyli 45 cm (spokojnie - mam gdzie to schować) - to mam cieplejszą przegrodę za niecałe 50 zł/m.kw. Oszczędność ok. 3000 zł

    Co wy na to?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.723

    Domyślnie

    Między najtańszą o najgorszej lambdzie a najdroższą o najlepszej lambdzie przy grubości ok 15 cm to różnica ok 3 cm na korzyść czy nie korzyść więc w zasadzie odpowiedź sama się nasuwa , najdroższe lubią firmy bo zdecydowanie lepiej się nimi robi bo sztywniejsza i nie kurzy się ale jak już się zagipsuje to jeden pies i wg mnie lapiej dać tańszą a ciutkę więcej na to samo wyjdzie a sporo w kieszeni zostaje .

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.
    Sznurkowanie nie zapobiegnie zsuwaniu sie welny?
    Nie wiem, nie znam sie, dlatego pytam.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    To zależy jaki masz kąt dachu. Im większy, tym ryzyko większe. Pierwszą poprawkę przez osuniętą wełnę miałem w kamienicy w której mieszkałem w 2000r. Od tamtej pory jeszcze 8 lub 9w różnych budynkach. Na ogół zaczynało się od czarnych kropek na ścianach poddasza, bo wilgoć lezie w najzimniejsze miejsca. Widziałem wełny, z których po kilku latach ubywało niemal połowę grubości a leżały poziomo na stropach. Były kładzione w czasach, kiedy ludzie zwracali uwagę tylko na cenę. Nikt nie miał pojęcia o lambdach itp

    Dziś chociaż pod tym względem mamy wybór, choć nie zawsze świadomość.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6

    Domyślnie

    Pytam w kontekscie swojej budowy. Kąt 40 stopni.
    Warto sznurkowac?
    Mam tez pelne deskowanie dachu. Zastanawiam sie (gdybym robil sam), czy sznurkowac z 2 stron welny.
    Z jednej strony, by trzymac odleglosc od desek i utworzyc szpare wentylacyjna i z drugiej strony, czyli od spodu.
    Ma sens, czy glupota?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.
    Rockroll Rockwool

    3 warstwy.
    Nawet jak jedna zjedzie to jest szansa że pozostałe dwie zostaną na swoim miejscu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jak oszczędzać to tania wełna między krokwie. I tak jest poprzecinana dziesiątkami mostków linowych. Kolejne warstwy z dobrej wełny.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Szybko włączyłem kalkulator U przegrody i gdybym dał nie 2 ale 3 warstwy tej wełny, czyli 45 cm (spokojnie - mam gdzie to schować) - to mam cieplejszą przegrodę za niecałe 50 zł/m.kw. Oszczędność ok. 3000 zł

    Co wy na to?
    Zakładając, że pozostałe właściwości fizyczne są porównywalne (że tańsza rozpręży się tak samo i tak samo osiądzie czy nie osiądzie i będzie trzymała między krokwiami) to bym nawet powiedział, ze grubsza warstwa lepiej ociepli tam, gdzie cieńsza to większy % grubości krokwi - czyli będą mniejsze mostki.
    Ale generalnie tak - policz ile zapłacisz za ten sam opór. Ja sobie tak przeliczałem. A potem zweryfikuj szmatławość wygrywającego rozwiązania.

    Ale po co pchasz się w ocieplanie dachu przy poddaszu nieużytkowym? To nie ma sensu - drogie, komplikuje wentylacje i ogrzewanie.

  10. #10

    Domyślnie

    W salonie mam wysoki sufit (katedralny). Tylko tam wełna. Ok. 60 m2. Resztę zasypię celulozą.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    spokojnie mozesz zastosowac większa grubośc wełny o gorszej lambdzie. Finalnie moze to nawet wyjść dla ciebie korzystniej. KAizen też dobrze podpowiada. JEżeli dopilnujesz jakosci robót to nie przejmowałbym się finalnym efektem bo skalna wełna spisze sie w takim rozwiązaniu odpowiednio.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony