dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hainer

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    7

    Domyślnie Jakie macie doświadczenia z serwisem firmy LG

    Witam
    Chciałem się dowiedzieć co myślicie o polityce firmy LG, która ( chyba jako jedyna ) wymaga w celu uzyskania gwarancji na sprzęt, uruchomienia przez autoryzowanych serwisantów LG. Na papierze i w teorii wygląda to dobrze. Pompy są uruchamiane przez przeszkolonych przedstawicieli firmy, którzy sprawdzą warunki pracy pompy, uruchomią ją i skonfigurują, żeby klient był zadowolony i cieszył się długoletnią bezawaryjną pracą pompy. A teraz praktyka na moim przykładzie: Kupiłem pompę LG Splita 16 kW w pewnej firmie na Śląsku z usługą montażu i uruchomienia. W umowie miałem przygotować część hydro do podłączenia jednostki wew a resztę miał wykonać uprawniony instalator z tej firmy ( f-gazy itd ). Zbiornik CWU 300l i zawór 3-drożny dobrała firma sprzedająca pompę. Po konsultacji z instalatorem firmy sprzedającej pompę wykonałem przyłącze wodne do bufora i jednostki wew w Alupex 32mm. Instalator firmy sprzedającej pompę podłączył rurki gazowe, elektrykę, sprawdził moją instalację od strony hydro i zgłosił ja do LG do uruchomienia. Przyjeżdżają Panowie z LG po 4 tygodniach od zgłoszenia i stwierdzają, że wszystko od zbiornika CWU, pojemność bufora po instalację freonową, średnice rury Alupex, podkładki wibroizolatorów jest źle dobrane i nie spełnia wymagań dla tej pompy i zostali bezpodstawnie wezwani do uruchomienia za co wynosi opłata około 700zł. Pompy nie uruchomią do czasu usunięcia wszystkich usterek. Chcę zauważyć, że wszystkie wady ocenili na oko nie wykonując żadnych testów instalacji ( np. przepływów, obliczenia teoretycznego zładu wody, nie spytali o ilość grzejników w instalacji, długość i średnice rur, itd ). Najlepsze jest to, że nawet nie określili na piśmie co konkretnie trzeba poprawić. Za to oświadczyli, że następna ich wizyta jak zostaną usunięte usterki będzie kosztować znowu 700zł a jak będzie coś nie tak to pompy znowu nie uruchomią. Co o tym sądzicie. Czy takie podejście jest normalne bo mi się wydaje, że co niektórzy pod osłoną uprawnień i certyfikatów znaleźli sobie źródło niezłych zarobków na nieświadomych klientach.

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę dziwne ..

    Bo przecież pompę SPLIT montuje od razu i uruchamia autoryzowany instalator firmy LG.

    U mnie pompę sprzedał mi instalator który ma autoryzację LG i on mi robił kotłownię i montował pompę. Potem podbił gwarancję i tyle.
    Jak miałem awarię to do niego zadzwoniłem , przyjechał , zrobił diagnostykę , przy mnie zadzwonił do serwisu LG i wysłali do niego element (płytę główną) i następnego dnia przyjechał do mnie i wymienił element.

    Więc ja z serwisu jestem bardzo zadowolony , bo serwis miałem błyskawiczny , tak samo jak naprawę ..

    A u ciebie to jakaś prowizorka ...

    Jak kupujesz pompę z usługą montażu i uruchomienia to przecież instalator wystawia fakturę i podbija gwarancję jako autoryzowany instalator LG i później to on serwisuje tą pompę jak i wykonuje przeglądy ..

    Wygląda że pompę montował ktoś bez autoryzacji LG i stąd te problemy ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hainer

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Kiedyś tak było. Teraz instalator przygotowuje pompę i zgłasza odbiór do centrali LG. Przyjeżdża na uruchomienie serwis LG ( jedna firma na każde województwo ) i zaczyna się kontrola instalacji. Jak coś im nie pasuje to odmowa uruchomienia. Czepiają się wszystkiego bo za każdy kolejny przyjazd mają kasę. Dochodzi teraz do tego że instalatorzy nie chcą montować pomp LG bo mają problemy z odbiorem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Kiedyś tak było. Teraz instalator przygotowuje pompę i zgłasza odbiór do centrali LG. Przyjeżdża na uruchomienie serwis LG ( jedna firma na każde województwo ) i zaczyna się kontrola instalacji. Jak coś im nie pasuje to odmowa uruchomienia. Czepiają się wszystkiego bo za każdy kolejny przyjazd mają kasę. Dochodzi teraz do tego że instalatorzy nie chcą montować pomp LG bo mają problemy z odbiorem.
    Jeśli sprzedawcą tej pompy był instalator to możesz wystąpić o zdemontowanie tej pompy i zwrot pieniędzy na podstawie rękojmi.
    Jeśli firma LG tak traktuje swoich klientów to dziwię się że ktokolwiek jeszcze kupujke od nich te pompy.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem, za montaż powinien być odpowiedzialny autoryzowany instalator, za uruchomienie autoryzowany serwis, tak jest np. w Daikinie.
    Ja jako autoryzowany instalator odpowiadam za wszystko, dopóki nie odbierze tego serwis. Jeżeli coś jest nie tak, ja musiałbym zapłacić za nieuzasadniony przyjazd serwisu, poprawić instalację i wezwać serwis jeszcze raz i tak do skutku. Klienta to nie obchodzi, nie poniósłby żadnych dodatkowych kosztów.
    Nawet gdyby klient chciał sam wykonać instalację, a ja bym się na to zgodził, odpowiedzialność nadal byłaby po mojej stronie, przynajmniej przed serwisem, nie wezwałbym go dopóki klient nie wykonałby instalacji prawidłowo.

    PS. nie trzeba nic liczyć żeby wiedzieć, że pex 32 ma za małą średnicę do pompy 16kW.

    Generalnie nadmierne szukanie oszczędności jest ryzykowne, jeśli nie mamy 100% pewności, że wiemy co robimy. Ten autoryzowany instalator nie wygląda na zbyt kompetentnego w temacie, a powierzył wykonanie instalacji jeszcze mniej kompetentnej osobie.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hainer

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Z tego wynika, że w moim przypadku auturyzowany instalator nie miał odpowiedniej wiedzy. Pytanie jak zdobył certyfikat LG. Kto ma teraz ponieść koszty przeróbek.
    Jeżeli chodzi o średnicę rur do takiej pompy. Jeżeli w jednostce wew są rury miedziane 28mm, przyłącza są 1 cal, przyłącza bufora i zbiornika CWU też 1 cal to czy ma to sens dawać rury o większej średnicy niż miedziana 28mm. Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Kto ma teraz ponieść koszty przeróbek;
    Patrz odpowiedź kolegi ;SzymonKc
    Jeżeli chodzi o średnicę rur do takiej pompy. Jeżeli w jednostce wew są rury miedziane 28mm, przyłącza są 1 cal, przyłącza bufora i zbiornika CWU też 1 cal to czy ma to sens dawać rury o większej średnicy niż miedziana 28mm. Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/af307b211c6e13f2
    W pompach Panasonic ;
    - przyłącze wodne ma 5/4 '' nie zależnie od mocy pompy
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-08-2022 o 13:39
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Z tego wynika, że w moim przypadku auturyzowany instalator nie miał odpowiedniej wiedzy. Pytanie jak zdobył certyfikat LG. Kto ma teraz ponieść koszty przeróbek.
    Jeżeli chodzi o średnicę rur do takiej pompy. Jeżeli w jednostce wew są rury miedziane 28mm, przyłącza są 1 cal, przyłącza bufora i zbiornika CWU też 1 cal to czy ma to sens dawać rury o większej średnicy niż miedziana 28mm. Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.
    Nie spotkałem się z tym, żeby do autoryzacji potrzebny był egzamin sprawdzający wiedzę. Generalnie firmy rozdają autoryzację wszystkim obecnym na szkoleniu, czasami również nieobecnym, wystarczy poprosić. Ale to rolą instalatora jest zdobycie stosownej wiedzy (szkolenie mu tylko to ułatwia), jej stosowanie i odpowiedzialność. O braku zaufania do instalatora ze strony producenta (i braku odpowiedzialności producenta za działania instalatora) świadczy fakt, że każdy montaż jest kontrolowany i aprobowany (lub nie) przez serwis.

    Gdyby instalację wykonywał instalator nie byłoby wątpliwości, jest on na pewno odpowiedzialny za nieuzasadnione wezwanie serwisu (to on wezwał serwis widząc jak wygląda instalacja). Co do kosztów przeróbek, nie wiem jak się umawialiście, kto ponosił koszty i wykonywał poszczególne elementy, ale jeśli było to wykonane zgodnie z jego zaleceniem to powinien się poczuć. Nie wiem tylko po co sam się podejmowałeś wykonania, z drugiej strony patrząc, nie wziął za tą część prac i materiałów pieniędzy, więc dlaczego ma teraz za to płacić - teraz ustalajcie to między sobą. Faktem jest, że wprowadził Cię w błąd.
    Dlatego tak często się pisze o tym, że instalator jest ważniejszy od marki i modelu urządzenia, żadne nie będzie dobrze działało po nieprawidłowym montażu.

    Przyłącza mogą być 1'', a rury często muszą być większe. Przyłącze to krótki odcinek więc straty ciśnienia wcale nie są duże, długość rur wewnątrz jednostki też jest mała, ale długość rur na instalacji robi swoje, więc wypadałoby stosować do ogólnych norm (odnośnie prędkości przepływu czy strat ciśnienia na metr bieżący instalacji), albo do DTR producenta, bo może on tam narzucić bardziej rygorystyczne warunki.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.
    Co innego takie miejscowe zmniejszenie przekroju, a co inneg prowadzenie rurociągu takiej średnicy. Straty ciśnienia liczy się na metr instalacji.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Z tego wynika, że w moim przypadku auturyzowany instalator nie miał odpowiedniej wiedzy. Pytanie jak zdobył certyfikat LG. Kto ma teraz ponieść koszty przeróbek.
    Jeżeli chodzi o średnicę rur do takiej pompy. Jeżeli w jednostce wew są rury miedziane 28mm, przyłącza są 1 cal, przyłącza bufora i zbiornika CWU też 1 cal to czy ma to sens dawać rury o większej średnicy niż miedziana 28mm. Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.
    Pompa lg 9kw wymaga minimum przepływu 25l na min aby poprawnie działa a pompa 16kw już 46l...

    Co do certyfikatu to zapewne idzie się na szkolenie , płaci i ma. Tyle tak naprawdę wiedzą i doświadczenie jest ważniejsze od papierka i potem prawdziwa wiedza podczas odbioru wychodzi...

    Z tego co czytałem to teraz wszyscy montują pompy. Ci co montowali kotły, ci co montowali panele. Tyle że te osoby tak naprawdę nie mają wiedzy i doświadczenia i później zapewne odbiór pompy to pięknie pokazuje ...

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hainer

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pytanie do osób z doświadczeniem z pompami LG 16kW. W moim przypadku od jednostki wew do bufora jest około 1m, od bufora do zbiornika CWU 0,5m od bufora do rozdzielacza na piony do grzejników ( mam tylko grzejniki bez podłogówki - stary dom ) 1,5m. Połączenia te są wykonane w miedzi 28mm. Z rozdzielacza idzie 5 pionów w AluPex ( dwa 16mm i trzy 20mm ). W rurkach i grzejnikach mam około 160 litrów wody do tego bufor 80 litrów = łącznie około 240 litrów. Czy ta pompa uruchomi się dla takich parametrów?
    Jeżeli nie, to jak ją przerobić żeby było dobrze, z czego wykonać połączenia plastik czy miedz. Jakie średnice wewnątrz rur.
    Mam dostęp do domu gdzie jest pompa Monoblok LG 14kW i przyłącza są w miedzi 28mm i częściowo w skręcanym Pexie 32mm Tam wszystko działa bez najmniejszych problemów od 4 lat.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hainer Zobacz post
    Jeżeli w jednostce wew są rury miedziane 28mm, przyłącza są 1 cal, przyłącza bufora i zbiornika CWU też 1 cal to czy ma to sens dawać rury o większej średnicy niż miedziana 28mm. Przepływy i tak będą ograniczone na tych przyłączach.
    Przyłącza do bufora i zbiornika CWU muszą być > = 28 mm , bo inaczej przepływy będą ograniczały moc pompy,
    Średnice do rozdzielacza ;
    - powinny być nie mniejsze niż średnice wyjściowe z jednostki wewnętrznej,
    Większe średnice na wyjściu / wejściu z PC ;
    - na 100 % poprawią przepływy i moce znamionowe PC ,
    - założyć przepływomierz, który wskaże przepływ oraz moc,
    - przepływ większy o 10 - 20 % od nominalnego ;
    ........- poprawia nieco " osiągi " urządzenia,
    ........- a zbyt mały odwrotnie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony