dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Drenaż

  1. #1

    Domyślnie Drenaż

    Witam, jestem laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane. Postanowiłem zająć się mimo wszystko odwodnieniem fundamentów na własną rękę. Wg znajomych nic skomplikowanego, jedynie dużo fizycznej pracy. No to czemu nie…
    Niestety wiadomości jest na ten temat multum i nijak nie jestem w stanie zweryfikować i podpiąć pod siebie jak to zrobić.
    Do rzeczy, mam teren gliniasty i jak już wszędzie wyczytałem jest to praktycznie mus, żeby odwodnienie się pojawiło. Choć mój kierownik budowy twierdzi, że niekoniecznie.
    Po rozmowie z nim, odwodnienie układalbym odrazu przy ławie, bez żadnego odstępu. Natomiast wczytując się w dziesiątki artykułów, for internetowych, zaleca się, żeby rura była w odległości ok 40-50 cm.
    Ja to zrobiłem w ten sposób jak w linku. https://zapodaj.net/1b716674c6f28.jpg.html Akurat z jednej strony budynku mam grząski piasek stad taka prowizorka z mojej strony, ale działa. Od ławy piachu jest 25 cm, kolejne 15 to będzie otoczak, następnie rura w growłókninie 12cm i kolejne 15cm otoczaka, No i po wszystkim kamienie na górę, zasypać, No i właśnie tez nie wiem czym, czy glina czy jednak piaskiem ?
    Czy w ogóle idę w dobrym kierunku, czy jednak powinienem posłuchać kierownika ? A może w ogóle dać sobie spokój z tematem? Działka ma spad od strony domu i pytanie czy naturalnie woda noe zniknie.
    Dzięki za odpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.313

    Domyślnie

    A po co Ci to odwodnienie skoro nie masz piwnicy, Jeśli naprawdę masz teren gliniasty to skup swoje siły na zagospodarowaniu wody deszczowej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Hmmm obiegowa opinia, jest glina - robić. Szczerze to wolałbym nie, żeby nie zrobić sobie gorzej niż jest. Jakieś błędy żeby nie wyszły. Z drugiej strony jak obsypie dookoła fundamentu piachem, to nie będzie tak, ze ta woda będzie właśnie tam szła ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.313

    Domyślnie

    A czy w Twojej glinie jest woda? Glina glinie nie równa. Nie zrównuj mazistej i plastycznej gliny lepiącej się do szpadla z tą wysuszoną w którą trudno nawet cokolwiek wbić.
    Wykop dołek w rodzimym gruncie głęboki na 2-3 sztychy a jeśli na wierzchu jest już piach to na 0,5 m. Jeśli po pół godzinie na dnie nie będzie wody to nie masz się czym martwić.
    To samo będzie z piaskiem którym obsypiesz fundament. Odfiltruje on cząstki stałe pozostawiając brudną wodę.
    W takiej brudnej wodzie będzie stał Twój fundament bo ona zawsze najdzie w miejsca puste lub pozbawione gliny.
    Po drugie to nawet jeśli zrobisz odwodnienie to czy na tej gliniastej działce masz gdzieś miejsce aby to odsączyć wgłąb .

    Jeśli zatem Twój grunt to nie mazista i plastyczna glina która nie daje się zagęścić to spokojnie obsyp nim fundament z zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-08-2022 o 08:39
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Wysuszona ona jest, ale tylko z wierzchu. Po wbiciu pierwszego szpadla zaczyna się konsystencja jak to napisałeś mazista. Potrafię wyciągnąć zbite kawałki 30-40 cm z ziemi rękoma bo szpadlem nie daje rady. Jeśli chodzi o wodę, to były wykonane badania geotechniczne w czerwcu 2021. Woda była wtedy na 1,8m.
    Miałem plan na kręgi, coś w rodzaju studni bez betonowego dna. Nadmiar służyłby do podlewania ogrodu.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.313

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolus933 Zobacz post
    Miałem plan na kręgi, coś w rodzaju studni bez betonowego dna. Nadmiar służyłby do podlewania ogrodu.
    Moim zdaniem tylko kręgi a jeśli głębiej jest woda to wręcz szambo bo zbiornik PCV ze względu na wodę z rynien i drenażu musiał by być zbyt głęboko posadowiony tak aby nadmiar nie zalewał fundamentów.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony