dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Izolacja - dach płaski, pełne deskowanie, papa, brak otworów wentylacyjnych

    Witam

    Planuję udoskonalić izolację dachu (pochylenie ~10%) dobudówki (2 kondygnacje), którą postawili poprzedni właściciele domu jakieś 20 lat temu. W dobudówce znajdują się łazienki (2,4 m x 4 m). Rysunek nr 1 przedstawia stan jaki zastałem po nabyciu domu. Jakieś 4 lata temu konstrukcja wewnętrzna musiała zostać rozebrana w celu stworzenia pionu wentylacyjnego (wcześniej łazienki w ogóle nie miały wentylacji). Przy okazji została zmodernizowana (rysunek nr 2). Mimo tego, że po modernizacji szczelność się poprawiła, zimą nadal czasem jest tam ciężko dogrzać, a w wietrzne dni jest jeszcze gorzej. Dach nie ma żadnych otworów wentylacyjnych ale wygląda na to, że dla wiatru to nie problem (nieszczelności deskowania). W niedługim czasie planuję domknąć temat i zrobić z tej konstrukcji jeszcze większy termos. I w tym miejscu chciałbym prosić o pomoc i sugestie. Czy wystarczy, że uszczelnię wszelkie połączenia (np. membrana z krokwią) i z obecnego 10 cm wełny zrobię 20-25 cm? A może lepiej zamiast tego wszystkiego dać pianę typu polynor? Na tą chwilę z wilgocią w izolacji raczej nie mam problemu ale nie chciałbym żeby moje działania do niego doprowadziły.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dachL.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	460323

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    A z jakiego powodu dach wewnętrzny nie jest prosty. Przecież robiąc wentylację mogłeś dać ją w suficie lub zejść nią niżej pod sufit.

    Jeśli będziesz uszczelniał wszystko to nic nie zepsujesz. Szczelina wentylacyjna raczej nie ma tam racji bytu bo przy ścianie i tak nie ma ona ujścia.
    Deskowaniem wiatr nie wchodzi bo pod nim jest membrana a nad nim papa, dlatego problemem jest tu szczelina wentylacyjna gdzie wiatr wchodzi i nie mając ujścia tworzy różnice ciśnień powodując ruch membrany a za nią także folii paroizolacyjnej.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 15-08-2022 o 07:14
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A z jakiego powodu dach wewnętrzny nie jest prosty.
    - łatwiej było budować wszystko do istniejących krokwi
    - to i tak nie miała być finalna konstrukcja więc zostawiłem miejsce na ewentualne docieplenie
    - konstrukcja drewniana na której był zabudowany sufit to była jakaś prowizorka nie nadająca się na płyty g-k (których i tak jeszcze nie ma)
    - ewentualna nagromadzona woda pojawi się w ten sposób w dolnej części i będzie widoczna szybciej co może zaalarmować zanim zgniją wszystkie warstwy

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przecież robiąc wentylację mogłeś dać ją w suficie lub zejść nią niżej pod sufit.
    Nie do końca rozumiem. Robiony był pion do wentylacji grawitacyjnej i aktualnie w łazience pod sufitem jest kratka wentylacyjna. Czy "w suficie" ma sugerować kratkę do wentylowania szczeliny?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli będziesz uszczelniał wszystko to nic nie zepsujesz. Szczelina wentylacyjna raczej nie ma tam racji bytu bo przy ścianie i tak nie ma ona ujścia.
    Czyli mógłbym równie dobrze zdemontować to co jest i opianować deskowanie?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Deskowaniem wiatr nie wchodzi bo pod nim jest membrana a nad nim papa, dlatego problemem jest tu szczelina wentylacyjna gdzie wiatr wchodzi i nie mając ujścia tworzy różnice ciśnień powodując ruch membrany a za nią także folii paroizolacyjnej.
    Ale w takim razie jaką drogą ten wiatr się dostaje do szczeliny?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    No właśnie, jeśli był robiony kanał wentylacyjny i obecnie znajduje się on przy suficie a ten jest na wysokości krokwii to jeśli sufit był podwieszany poziomo jak kiedyś to prawdopodobnie znajdował by się pod kratką wentylacyjną. J
    Jeśli tak by było to aby wentylacja nadal była to kratkę można wykonać w suficie podwieszanym i połączyć rurą z kanałem a na suficie dodać ocieplenie.

    Wiatr przedostaje się do szczeliny pomiędzy pokryciem dachowym i membraną a ociepleniem prawdopodobnie od przodu lub z boków.
    Przy murze napewno jest wszystko uszczelnione bo inaczej woda z opadów wpadała by do wewnątrz i do wełny
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    kratkę można wykonać w suficie podwieszanym i połączyć rurą z kanałem a na suficie dodać ocieplenie
    W sumie to dość ciekawy pomysł, ale nie wspomniałem jeszcze, że w niedalekiej przyszłości w planie jest mechaniczna wentylacja z rekuperacją i to już się chyba trochę gryzie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    A jaki to ma związek jeśli kratka jest podłączona z kanałem rurą. Przy rekuperacji tak czy inaczej wężami rozprowadzasz nawiew świeżego powietrza i odciągi zużytego z odzyskiem ciepła więc kratkę wykorzystasz a kanał wentylacyjny posłuży do wentylacji sufitu podwieszanego lub ją zaślepisz
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony