dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Hej,
    jako że to mój pierwszy post to kilka słów wstępu - przymierzam się do budowy domu. Obecnie, od ładnych kilku dni zgłębiam temat przydomowych oczyszczalni. W mieście mam kanalizację w głównej drodze ale oficjalnie wymóg podłączenia mają domy w pierwszej linii, ja będę w drugiej więc liczę na to, że dostanę zgodę na montaż oczyszczalni zamiast konieczności podłączenia się do kanalizacji miejskiej. Chcę w ten sposób odciąć się od wysokich kosztów odprowadzania ścieków.
    Im więcej czytam w temacie oczyszczalni tym bardziej widzę, że można się jeszcze długo doktoryzować.

    Mam jednak na ten moment jedną główną zagwozdkę - umieszczenie oczyszczalni, a konkretniej studni chłonnej na działce. Chcę się do Was zwrócić o opinie ponieważ może są jakieś możliwości, o których jeszcze nie doczytałem.
    Mam działkę wąską ale długą. W północnej części (lewa strona na rysunku) będzie stał dom, od południa będzie część rekreacyjna. Chciałbym zmieścić oczyszczalnię i studnię w północnej części ale wymiary (wymagane odległości od granicy i budynku) nie do końca mi się składają do kupy. Wrzucę szkic, a pod nim opiszę o co chodzi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-08-15 152252.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	460333

    Wg mnie najkorzystniejsze byłoby wstawienie oczyszczalni w miejscu zaznaczonym na niebiesko, z odprowadzeniem powietrza ponad dach - dzięki temu wymóg odległości od budynku łapie się pod 0m. Wtedy studnię chłonną najlepiej byłoby zrobić w miejscu zaznaczonym na pomarańczowo tylko tu sprawa się komplikuje. U sąsiada w granicy stoi budynek gospodarczy (zaznaczone na czerwono), dodatkowo w tym miejscu - na równi z linią garażu będzie się kończył podjazd. Od podjazdu do granicy jest około 4m. Nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na to jaką powierzchnię pod studnię potrzebuję ale już widzę, że pewnie będzie za mało wolnej przestrzeni między podjazdem, a 'górną' granicą działki. I tutaj mam pytanie do Was, może ktoś będzie wiedział - czy jeśli sama studnia będzie na granicy podjazdu (poza nim), to drenaż może bez problemu wchodzić pod podjazd i to byłoby wystarczające rozwiązanie? Mam tam między północną granicą, a garażem 9m więc mogłoby to pójść 'w dół' (patrząc na rysunek). Nie znalazłem natomiast informacji czy takie metody się stosuje bez konieczności wydawania góry pieniędzy na dodatkowe zabezpieczenia. Może są jakieś patenty, których nie poznałem? Chcę uniknąć ciągnięcia rur i studni aż na prawą (południową) stronę ponieważ tam nie dość, że będzie kawał drogi do pokonania tymi rurami to jeszcze będzie taras, strefa wypoczynkowa, jest trochę drzew itp. więc jest sporo przeszkód.
    Jeśli ktoś ma jakieś rady co możnaby tam zrobić to chętnie przyjmę.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw to podstawowa sprawa, jaki masz grunt i jak najpłycej mogą być wody gruntowe. Jeśli grunt jest przepuszczalny i nie ma wody gruntowej przez cały rok na 3m to mogą być dopiero warunki na studnie chłonną. Ja jednak studni chłonnych nie polecam. Lepiej i dłużej działają zwykłe drenaże w ciągach na żwirze płukanym.

    Pod podjazdem do garażu, który pewnie chciałbyś wyłożyć kostką, nie radziłbym robić żadnego rozprowadzenia. Po za tym albo wybierasz studnie chłonną, albo drenaż, a nie jedno i drugie.

    Ja bym pomyślał o wstawieniu oczyszczalni, tam gdzie zaznaczyłeś na żółto obszar na studnie chłonną, a potem z jakieś 30m tłocznego PE40 na ogród i drenaż w dwóch ciągach stronę końca działki. Kominki wentylacyjne, kończące drenaż, masz wówczas najdalej jak to możliwe . Niestety w takim układzie szukasz oczyszczalni, która ma pompę mechaniczną na wylocie i jest on tłoczny, a nie grawitacyjny.

    Wiem, wiem, tak tego sobie nie wyobrażałeś, ale jak pokażesz tą swoją propozycję jakiemuś wykonawcy to pewnie nie będzie miał problemów ze zrobieniem wszystkiego tam gdzie chcesz i jak chcesz. Jak coś nie będzie działać to zawsze Ci później powie, że sam Pan tak chciał . Jak chcesz jednak mieć dobrze zrobioną oczyszczalnię jako całość to często trzeba się natrudzić, aby razem wszystko działało na lata i poświęcić na to kawałek z cennej działki
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 16-08-2022 o 12:37

  3. #3

    Domyślnie

    Na badania jeszcze czekam ale z uwagi na to, że to są tereny górnicze to od kopalni mam informacje, że wody są na 11m.
    Co do tematu studnia versus zwykły drenaż to przyznam, że mnie zaskoczyłeś. Czytałem tutaj masę wątków i Twoich wypowiedzi ale może z natłoku nie zwróciłem na to uwagi, że opowiadasz się za drenażem. Dotychczas jak się doszkalałem w temacie to jakiś człowiek z zielone-oczyszczalnie, który od lat się tym zajmuje i ma trochę filmików na YouTube mówił, że nie ma co iść w drenaż zwykły tylko od razu w studnię chłonną - dlatego na tym się skupiłem. Widziałem jednak, że też jesteś specjalistą w temacie więc przemyślę ponownie sprawę drenażu bo, jak ostatnio byłem na działce, to może nawet znajdzie się miejsce na niego. Mam tam trochę drzew, a w ziemi jest masa korzeni więc częściowo dlatego też myślałem o studni. To co zaznaczyłem na żółto to miejsce na taras ale patrząc na układ działki to faktycznie tylko gdzieś tam mogę wcisnąć oczyszczalnię gdyby miał być drenaż idący na południe (w prawo).
    Z tym, że będzie pompa już się pogodziłem więc to jest akceptowalne.
    Kominki odpowietrzające chcę wyprowadzić ponad dach.

    Jestem też na etapie wyboru oczyszczalni. Z tego co tu czytałem na forum ale też szukałem w Internecie wychodzi mi wstępnie, że albo padnie na coś pokroju W-H ZBS-6C albo coś od Haba, chyba że zasugerujesz pod takie warunki jak u mnie coś innego? 4/5 osób, duże zużycie wody.

  4. #4

    Domyślnie

    No ale żeby coś ustalić dalej, przyda się jeszcze dowiedzieć: na ile osób to ma być i jak głęboko będziesz miał wystawioną kanalizację z budynku ?
    Czy będziesz chciał mieć młynek na odpadki w zlewie ?

  5. #5

    Domyślnie

    Na 4 (maksymalnie 5) osób.
    Co do kanalizacji to jeszcze nie ten etap projektu więc trudno powiedzieć. Zakładam, że im płycej tym lepiej dla oczyszczalni.
    Młynka nie chcę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggut Zobacz post
    Jestem też na etapie wyboru oczyszczalni. Z tego co tu czytałem na forum ale też szukałem w Internecie wychodzi mi wstępnie, że albo padnie na coś pokroju W-H ZBS-6C albo coś od Haba, chyba że zasugerujesz pod takie warunki jak u mnie coś innego? 4/5 osób, duże zużycie wody.
    Ciężko porównać ZBS od W-H z oczyszczalniami od HABA. Obaj producenci mają bardzo dużo typów. Ja lepiej znam się na W-H, dlatego dla porównania dobiorę do tego coś zbliżonego od HABA. Od razu powiem, że jeśli myślałeś o bio easy flow to niestety Cię rozczaruję, bo nie wezmę go do porównania. Jest to model reklamowany, ale o uproszczonej konstrukcji, aby był tańszy i go nie polecam .

    Biorąc pod uwagę Twoją sytuację i pompowanie z oczyszczalni do drenażu, który jest skierowany ku końcowi ogrodu, konieczny jest wylot, który ma podłączoną pompę. Dlatego albo ZBS-6C-KP od W-H i bardziej rozwiniętym modelem SBR Primo Wiro 7 od HABA. Chciałem bardziej zbliżyć pojemności oczyszczalni i mieścić się w przedziale 3,4-3,9m3 oraz mieć dwie osobne komory oraz technologię SBR. Różnica w ilości maksymalnej osób, też nie ma co się sugerować, gdyż HABA ma mniejszą pojemość, a jest na więcej osób, a ZBS od W-H ma większą pojemność i jest na mniejszą ilość osób. Logiki ciężko w tym szukać

    Ogólnie to zorientuj się ile kosztuje, jedno i drugie. Dla mnie pewniejszy jest ZBS, bo takie montowałem i znam ten model. Dobre sterowanie, duże złoże biologiczne w drugiej komorze oraz dobra pompa na wylocie ebara optima. Oczyszczalnie od HABA miały pompy omnigena, które możesz też znaleźć w markecie i są to pompy kupowane dla niższej ceny. Nie wiem, czy tak jest obecnie. Ja nie używałem takich gdy jeszcze montowałem, bo różnica w serwisie za dojazd i tak jest większa niż zysk, a przeważnie wszystko się psuje, gdy mamy dzień przed wigilią lub rodzina ma wpaść przed wielkanocą .

    Wydawało mi się, że HABA miał też złoże biologiczne, ale teraz czytając ich opis na necie, takiej informacji nie widzę ? Oczyszczalnia biologiczna lepiej pracuje, gdy ma złoże, więc modeli bez takiego dodatku bym nie polecał, pomimo, że są nawet w technologii SBR

    Tyle na szybko i jak się boisz o ten duży przepływ, to możesz też popatrzeć nad ZBS-10C-KP, czyli już dużym modelem z pompą. W sumie drogo, ale masz większą pojemność i mocniejszą dmuchawę, ale sobie trybami na sterowniku przełączysz w dół na połowę wydajności. Nie polecam przeskalowania oczyszczalni ponad miarę, ale z drugiej strony patrząc jak często ludzie wybierają oraz jak dbają o oczyszczalnię to jednak większe może być lepsze
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 18-08-2022 o 09:52

  7. #7

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. Widzę, że co do W-H to w miarę trafiłem ze wstępnie wybranym przez siebie modelem. Zapoznam się też z tym co poleciłeś od Haba.
    10C raczej odpuszczę bo wydaje mi się, że to już będzie mocno nadmiarowo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony