dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wygrzewanie wylewki - jak się powinno robic

    Mam pytanie o wygrzewanie wylewki. Wszędzie mam ogrzewanie podłogowe - w każdym pomieszczeniu regulator Salus ws30, piec kondensacyjny Vaillant Ecotec. Piec nie ma z tego co widzę jakiegoś specjalnego programu do wygrzewania wylewki. Wylewki (cementowe) mają już w 2mce - chciałabym już zacząć je wygrzewać. Nigdy tego nie robiłem i nie widać jak to zrobić. Różne czytam są metody, ale z grubsza co kilka dni podnosić temperaturę od otoczenia + 10 do 50 i potem np do 25. I tutaj moje głupie pytanie : ale czego to jest temperatura ? Zasilania ? Żądana pomieszczenia na piecu ? A może ta ustawiona na regulatorach w pomieszczeniach ?
    I takie pytanie przy okazji : jak się ma ta temperatura zasilania od temperatury na termostatach ? Jaka już potem ją powinienem ustawić ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zasilania. Sciagnij protokól wybranego producenta okladziny (np. Barlinka).

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Na podłodze będę miał żywice - w karcie produktu nie widzę nic na ten temat. Ekipa od żywicy przed kładzeniem sprawdzi wilgotność po prostu.
    1. Podczas wygrzewania rozumiem że termostaty mam mieć wyłączone tak ?
    2. A jeśli chodzi już o normalne grzanie to jaka temp. zasilania powinienem ustawić przy założeniu że na termostatach będę oczekiwana temp. w pokoju ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    1. Podczas wygrzewania rozumiem że termostaty mam mieć wyłączone tak ?
    Termostaty w ogóle wywal. Podłogówka jest tak bezwładna, że nie ma sensu na jej wysterowanie temperaturą powietrza. Znacznie lepiej sprawdzi się sterowanie tz na podstawie temperatury zewnętrznej (a może w przyszłości godzinowej prognozy pogody). O bezwładności masz w sygnaturce. Owszem, jak ktoś totalnie spartolił projekt podłogówki to może (MOŻE) sterowniki będą ciut lepsze, niż krzywa grzewcza + rotametry - ale nie zakładałbym się.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wygrzewanie a właściwie suszenie wylewek to proces technologiczny i nie można go przeprowadzać ot tak wg wlasnego uznania. Producent wylewki powinien wskazać jak tem proces powinien przebiegać. Jakie temepratury i w jakim czasie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Producent wylewki ? Czyli cementu ? Używany był polski portland plus - ale ja tam nic nie widzę osuszeniu wylewki w jego kontekście

  7. #7

    Domyślnie

    Żadne wygrzewanie nie jest koniecznie, jeśli od zrobienia wylewek do zamieszkania upłynie wystarczający czas.
    6 miesięcy powinno być aż nadto, chyba że coś stale zawilgaca jastrych, np. brak wentylacji.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Żadne wygrzewanie nie jest koniecznie, jeśli od zrobienia wylewek do zamieszkania upłynie wystarczający czas.
    6 miesięcy powinno być aż nadto, chyba że coś stale zawilgaca jastrych, np. brak wentylacji.
    Jest konieczne, chodzi nie tylko o uzyskanie odpowiedniej wilgotności, ale przede wszystkim o likwidację naprężen które powstaną przy załaczeniu podłogówki.
    Widziałem kilka nie wygrzewanych wylewek gdzie po załaczeniu ogrzewania popekały płytki w narożach. Nie wiem czy tylko dlatego anonimowo sie wypowaidamy na forum to mozemy dawac złe porady bez zadnej odpowiedzialnosci za swoje słowa?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Żadne wygrzewanie nie jest koniecznie, jeśli od zrobienia wylewek do zamieszkania upłynie wystarczający czas.
    6 miesięcy powinno być aż nadto, chyba że coś stale zawilgaca jastrych, np. brak wentylacji.
    Bajki opowiadasz.
    Ja wygrzewałem i po pół roku od wylania cykliniarz stwierdził, że trzeba jeszcze raz wygrzwać.
    Do tego przy podłogówce trzeba wygrzać koniecznie przed płytkami, bo podgrzane mokre w głębi (a w miarę suche na wierzchu) wylewki się znacząco wyginają i płytki pękają bądź się odklejają.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja będę miał żywice. Brak w karcie produktu specjalnych wytycznych jak wygrzewać posadzkę. Przed położeniem żywicy wykonawca będzie mierzył wilgotność, no ale rzecz jasna chce ją wcześniej wygrzać żeby mieć prawie pewność (jak wyjdzie że jest mokra to termin pewnie mi przełożą o kilka kolejnych mcy).
    Tak więc jak najbardziej chce wygrzewać (mimo że od wyłania do żywicy będzie 6 mcy w tym te gorące letnie). Myślałem że jednak znajdę jakiś przykładowy plan wygrzewania i tyle - a tutaj piszecie że to ma być dostosowane do przyszłej podłogi , albo też do wylewki ...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Tak więc jak najbardziej chce wygrzewać (mimo że od wyłania do żywicy będzie 6 mcy w tym te gorące letnie). Myślałem że jednak znajdę jakiś przykładowy plan wygrzewania i tyle - a tutaj piszecie że to ma być dostosowane do przyszłej podłogi , albo też do wylewki ...
    Nie wrzuciłeś jeszcze "barlinek protokół wygrzewania" w google? Masz też na FM spore wątki "wyrzewanie podłogówki" z wieloma, ale dosyć podobnymi, procedurami.

    Może wyda Ci się to dziwne, ale łatwiej osuszyć wylewkę w mrozy. Latem masz wysoką temperaturę i wysoką wilgotność bezwzględną - niewiele pary wodnej jest w stanie przyjąć powietrze nawet przy super wentylowanym domu.
    Zimą masz powietrze o bardzo niskiej wilgotności bezwzględnej.
    Jak masz powietrze o temperaturze 22* i wilgotności 70% (a często mamy i więcej * i % za oknem) to ma ono 13,7 g/m3 pary wodnej i jest w stanie przyjąć zaledwie 5,9g/m3 do osiągnięcia 100%
    Jak masz powietrze o temperaturze -5* i wilgotności 80% to ma ono 2,6 g/m3 pary wodnej, po ogrzaniu do 22* to ciągle 2,6g/m3 i jest w stanie przyjąć 17g/m3 do osiągnięcia 100%. Dlatego zimą mamy zazwyczaj przesuszone domy - ale też wszystko schnie błyskawicznie.

  12. #12

    Domyślnie

    W sumie to mogę wygrzewać już teraz , ale mogę też poczekać do połowy września, może wtedy będę niższe temperatury (choć gwarancji nie ma)

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Producent wylewki ? Czyli cementu ? Używany był polski portland plus - ale ja tam nic nie widzę osuszeniu wylewki w jego kontekście
    Wygrzewać należy do czasu osiągniecia równowagi wilgotością wylewki ze średnią wilgotnością otoczenia. Samo wygrzewanie jest tylko podjęciem czynności, o jego efekcie powie pomiar wilgotności. Czasami wygrzewanie należy powtarzać, ponieważ pomiary wskazują nadmiar wilgoci.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    podepnę się do tematu - czy wygrzewać posadzki jeszcze przed izolacją stropu? Okna powinny być pootwierane czy zamknięte jak nie ma jeszcze rekuperacji zamontowanej?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony