dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mmxmp

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Nowe Miasto nad Pilicą
    Kod pocztowy
    26-420
    Posty
    1

    Domyślnie Wymiana belki drewnianej na stalową

    Cześć,

    potrzebuję pomocy, porady fachowców odnośnie doboru odpowiedniej belki. Posiadam wiatę z dachem opartym na belce drewnianej o długości 8m. Belka na obu końcach zamocowana jest na stałe, bez możliwości przesuwania , aby dodatkowo spinała przednią i tylną część budynku. Dach oparty jest na podporach umieszczonych około 1,6m z każdej strony belki głównej. Dla lepszego obrazu zamieszczam rysunek. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia siły nacisku na każdej z tych podpór ale myślę, że nie będzie to więcej jak 200kg przy sporym ośnieżeniu. Przez 30 lat belka ta (przekrój 120mmx300mm) bez problemu radziła sobie z takim obciążeniem. Na samym środku ugięła się dosłownie o kilka cm, ale niestety zaczęły dobierać się do niej korniki. Dlatego też chciałbym ją zastąpić (z różnych powodów) koniecznie belką stalową dwuteownikiem. I moje pytanie jaki najmniejszy przekrój takiego dwuteownika mógłbym zastosować aby taka belka stalowa miała mniej więcej taką samą wytrzymałość co stara belka drewniana?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiata.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	460344
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiata.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	10,7 KB
ID:	460343  

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    W sieci jest dostępny specjalny kalkulator do tego typu obliczeń, więc na spokojnie możesz sobie wszystko przeliczyć.
    Tego nie pomalujesz (:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony