dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Legalizacja

  1. #1

    Domyślnie Legalizacja

    Dzień dobry wszystkim,

    Mam problem z domem, po którego rodzicach budowa zakończyła się w 2015 roku, chciałem dokonać do domu podłączyć gaz, uzyskałem warunki przyłączenia i podpisałem umowę. Dalszym krokiem jest wykonanie planu/mapki przyłączenia ze skrzynki do domu, a następnie pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych, niestety dom jak się okazało, nie został zgłoszony do odebrania (miał pozwolenie na budowę), z tego, co się dowiedziałem od brata to najprawdopodobniej ze względu na różnice w projekcie domu, przestawione ścianki w środku (nośne wygląda na to, że są ok), oraz budynek jest troszeczkę wyższy.

    Z tego, co wyczytałem to legalizacja, w przypadku lżejszych odchyleń może wynieść od 2500 do 5000? A większych nawet 50 000, czy przestawienie ścianek działowych w środku oraz zmiana wysokości budynku można uznać za znaczące i sprawiające, że legalizacja będzie kosztowała 50 000?

  2. #2

    Domyślnie

    Co to znaczy "zakończyła w 2015"? Nie jest istotne kiedy wykonywano roboty przy budynku, tylko wpis w Dzienniku Budowy. Kiedy jest ostatni wpis w Dzienniku Budowy?
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 17-08-2022 o 07:15
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ostatni wpis z dziennika jest z marca 2015 o zakończeniu prac budowlanych.

  4. #4

    Domyślnie

    Przestawienie ścianek działowych:
    1. Jest odstąpieniem nieistotnym i wystarczy udokumentować.
    2. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek PINB kontrolował układ ścianek działowych.
    3. Właściciel budynku może przestawiać w dowolnym momencie istnienia budynku i nie wymaga to pozwolenia na przebudowę.

    Ja osobiście bym nawet nie wspominał o tych ściankach działowych, ale jak chcesz być ściśle w zgodzie z przepisami, to pasuje wpis architekta (czyli wg PB "projektanta"), co nie powinno być problemem.

    Wysokość budynku jest odstąpieniem istotnym o ile przekracza 2% wysokości projektowej. O ile została zwiększona wysokość w stosunku do projektu?

    Inna sprawa, że w dzienniku budowy trzeba coś dopisać raz na 3 lata, aby pozwolenie nie wygasło, a budowa "trwała nadal".
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 17-08-2022 o 10:35 Powód: Dopisanie edycji
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Masz dziennik budowy? Skontaktuj się z kierownikiem budowy, 2015 to nie tak znowu dawno.
    On będzie wiedział jak wybrnąć z tej sytuacji

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jeśli jest wpis o zakończeniu budowy, to nie ma pola manewru i słabo to wygląda.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jeśli jest wpis o zakończeniu budowy, to nie ma pola manewru i słabo to wygląda.
    Teraz dopiero załapałem: po co w ogóle Dziennik Budowy? Nie wiem jak wygląda sprawa posiadania i przechowywania Dziennika Budowy. Ale nie składa się go do PINB przy zakończeniu budowy, więc nie jest ważne co w tym dzienniku jest wpisane...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony