dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Question Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę?

    Witajcie!
    Zabudowałem właśnie szachtem pokrytym różową GK jeden ze słupów podpierających płatwie. Między płytą a słupem mam ok 5 cm luzu i to wypełniłem wełną, dość zbitą - taką "ścienną".

    Spotkałem się z opiniami że słup na poddaszu użytkowym może ciągnąć parę z pomieszczenia (nawet w szachcie, różowe GK chyba nie jest paroizolujące) i że musi mieć "przewiew" żeby nie zbutwieć.

    Powinienem wyjąć tą wełnę dookoła słupa? (Dzięki bogu szacht jeszcze nie poszpachlowany)

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Drewno owszem staje się wilgotne jeśli ma kontakt z elementami betonowymi i murowanymi z zaprawy murarskiej które to chłoną wilgoć. W Twoim przypadku takiej styczności co prawda nie będzie ale ze względu na płytę gk oraz wełnę będzie utrudniony dostęp powietrza i przewiew.
    Jeśli u góry pod płatwiami jest sufit podwieszany i swobodny dostęp do słupa i więźby a drewno w więźbie było suszone i impregnowane to moim zdaniem wystarczy.
    Wełna jest hydrofobowa więc ani nie wchłonie wilgoci z płyt gk ani nie będzie jej transportować do drewna
    Robienie jakichkolwiek kratek wentylacyjnych w zabudowie słupa lub owijanie go folią paroizolacyjną jeszcze bardziej pogorszy sytuację.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Domyślnie

    Bardziej się zastanawiałem czy nie wywalić wełny z tego szachtu. Z drugiej strony słup jako taki przechodzi z poddasza (na którym jest zakryty tymże szachtem, z wełną, bez folii) przez sufit podwieszany (z folią paroizolacujną) na strych - więc może jeśli nawet złapałby jakąś wilgoć z pomieszczenia, to odda ją na stychu? ("W dachu" - ponad paroizolacją)

    Może powinienem dodać że sufit i paroizolacja jest uszczelniony dookoła słupa - więc z "wnętrza szachtu" na strych nie ma żadnej wentylacji (aby wilgoć z pomieszczania nie szła w wełnę powyżej i nie wykraplała się w wełnie po schłodzeniu)
    Ostatnio edytowane przez Integer ; 17-08-2022 o 11:41

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Niestety bez rozbierania płyt gk. nie ma idealnego rozwiązania.
    Rozszczelnij słup i góry i to wystarczy,
    To że na poddaszu jest para wodna to Ok ale to nie jest tak że krążąca opary wilgoci akurat obiorą sobie słup i wejdą tam przez szczelne płyty gk i przenikną nawet upchaną wełnę.
    Jeśli ów słup nie jest w łazience to moim zdaniem nic nie rób.
    Możesz nawet po środku słupa w obudowie gk wykonać otwór na kratkę wentylacyjną. Po pierwsze to posłuży ona dla wentylacji a po drugie do inspekcji. Po jakimś czasie możesz zdemontować kratkę i dokonać pomiarów wilgotności drewna i ocenić jego wygląd.
    Jeśli coś się będzie działo to przy najbliższym remoncie zdemontujesz wełnę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Niestety bez rozbierania płyt gk. nie ma idealnego rozwiązania.
    Z tym nie ma problemu, nie spoinowałem go jeszcze, narożników nie osadziłem, także bez problemu mogę płytę od czoła odkręcić i wełnę wyciągnąć
    Tylko wtedy - wiadomo jak to puste pudło GK, będzie dudnić

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Co ma tam dudnić? Wyciągnij wełnę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony