dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Mitsubishi Zubadan czy Kaisai Split Arctic ?

    Cześć

    Szukam pompy ciepła do domu modernizowanego.
    Ogrzewanie oparte na grzejnikach. Dom ocieplony.
    Energia końcowa dla pompy ciepła obliczona : 7500 kWh/rok (ogrzewanie + c.w.u)

    Dostałem 2 oferty:

    1. Mitsubishi Zubadan PUD-SHWM80YAA + zasobnik C.W.U.

    2. Kaisai Split Arctic KHA-10RY1 + zasobnik C.W.U.

    Różnica w cenie między Mitsubishi a Kaisai to około 6000zł.

    Chciałem się zapytać czy brać tańszą ofertę (Kaisai) czy tez warto dopłacić do droższego Mitsubishi.
    Na obie pompy mam 5lat gwarancji.

    Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mogły coś podpowiedzieć ?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Należy wykonać OZC budynku i zamieścić wyniki na forum
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynybol Zobacz post
    Ogrzewanie oparte na grzejnikach
    Wyciągnij od sprzedawców tabelkę jaką moc i COP mają pompy z ich ofert w zależności od temperatury DZ i GZ.
    Jaką temperaturą potrzebujesz zasilić grzejniki w największe mrozy?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyciągnij od sprzedawców tabelkę jaką moc i COP mają pompy z ich ofert w zależności od temperatury DZ i GZ.
    Jaką temperaturą potrzebujesz zasilić grzejniki w największe mrozy?
    Podczas dużych mrozów na obecnym gazowym ogrzewaniu miałem na piecu około 55-57st C.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynybol Zobacz post
    Podczas dużych mrozów na obecnym gazowym ogrzewaniu miałem na piecu około 55-57st C.
    Podałes wczesniej Ek, dla doboru mocy pompy dana calkiem zbedna, ale skoro Ek =7500 kWh to Eu > 22500 kWh, z tej wielkosci Eu nalezy domniemywac ze obciazenie cieplne budynku powyzej 10 kW. Dla podanej max temperatury zarówno Mitshubishi jak i Kaisai a szczegolnie Kaisai nie nadają sie do tego domu. Dobrym wyborem bedzie Daikin Altherma 3 H HT czyli wysokotemperaturowy, aczkolwiek nie najtanszym, raczej koszt w drugą stronę.

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra może inaczej.

    Przy starym piecu gazowym (co nie jest oszczędny - otwarta komora spalania) zużywam gazu: 2700m3/rok lub inaczej 30000 kWh/rok

    Poniżej wycinek z analizy energetycznej budynku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz-pc.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	460413

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynybol Zobacz post
    Dobra może inaczej.

    Przy starym piecu gazowym (co nie jest oszczędny - otwarta komora spalania) zużywam gazu: 2700m3/rok lub inaczej 30000 kWh/rok

    Poniżej wycinek z analizy energetycznej budynku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz-pc.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	460413
    Podaj z tej analizy taki parametr jak: "projektowe obciązenie cieplne budynku". Jezeli go nie ma to ta cała analiza nie jest wiele warta

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podaj z tej analizy taki parametr jak: "projektowe obciązenie cieplne budynku". Jezeli go nie ma to ta cała analiza nie jest wiele warta
    Nie widzę nic takiego jak "projektowe obciążenie cieplne"

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podałes wczesniej Ek, dla doboru mocy pompy dana calkiem zbedna, ale skoro Ek =7500 kWh to Eu > 22500 kWh, z tej wielkosci Eu nalezy domniemywac ze obciazenie cieplne budynku powyzej 10 kW. Dla podanej max temperatury zarówno Mitshubishi jak i Kaisai a szczegolnie Kaisai nie nadają sie do tego domu. Dobrym wyborem bedzie Daikin Altherma 3 H HT czyli wysokotemperaturowy, aczkolwiek nie najtanszym, raczej koszt w drugą stronę.
    Eu zakładam, że to Energia użytkowa (proszę mnie poprawić jak się mylę)
    To dla gazu tylko mam obliczone:
    Energia użytkowa dla C.O.: 20100 kWh/rok
    Energia użytkowa dla C.W.U. : 5500kWh/rok

    Panowie powiedzcie przynajmniej o jakiej mocy ta pompa ma byc, bo już mam kil;ka wycen i moc waha się od 7kW do 13kW

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynybol Zobacz post
    Nie widzę nic takiego jak "projektowe obciążenie cieplne"



    Eu zakładam, że to Energia użytkowa (proszę mnie poprawić jak się mylę)
    To dla gazu tylko mam obliczone:
    Energia użytkowa dla C.O.: 20100 kWh/rok
    Energia użytkowa dla C.W.U. : 5500kWh/rok

    Panowie powiedzcie przynajmniej o jakiej mocy ta pompa ma byc, bo już mam kil;ka wycen i moc waha się od 7kW do 13kW
    Nie ma czegos takiego jak energia uzytkowa co i cwu obliczona dla gazu. Ta energia to energia konieczna dla budynku i cwu niezaleznie od nosnika energii.
    Aby okreslic moc pompy konieczne sa obliczenia OZC. Nikt tu na podstawie tych szczatkowych informacji nie poda tej wielkosci. Nie rozumiem jak mozna ofertowac pompy nie mając dokladnych obliczen dla domu juz uzytkowanego o słabym ociepleniu. Poza tym Eu dla c.o. tez moze byc niewiarygodne, skoro nie ma podanego projektowego obciązenia cieplnego. Całe to opracowanie jest mało wiarygodne.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-08-2022 o 06:01

  10. #10

    Domyślnie

    Zrobiłem mniej więcej obliczenia przy pomocy: https://cieplo.app/start

    tu wynik:
    https://cieplo.app/wynik/16ju6

    Dom jest nieregularny - pow ogrzewana to 166m2
    Ostatnio edytowane przez dynybol ; 19-08-2022 o 09:57

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynybol Zobacz post
    Zrobiłem mniej więcej obliczenia przy pomocy: https://cieplo.app/start

    tu wynik:
    https://cieplo.app/wynik/16ju6
    Obliczenia to za duzo powiedziane, powiedziałbym ze raczej to szacunki. W kazdym razie pompa musi miec moc powyzej 10 kW, ile powyzej to juz trzeba obliczyc, ale te 14 kW zdaje sie byc mniej wiecej. Teraz pytanie jak sie mają te oferty do rzeczywistosci, czyli Mitshubishi 8 kW? po prostu nijak. O dwóch strefach nawet nie wspomne. Jak dla mnie co ma instalator w magazynie to próbuje wypchnąc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony