dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - pytanie

    Witam, przepraszam za być może głupie pytanie, ale przeprowadziłem się z bloku do szeregowca z ogrzewaniem podłogowym na dole i grzejnikami u góry. Mam pod schodami taka skrzynkę, czy ktoś mógłby napisać co to za urządzenie i jaki parametr wskazuje/powinno wskazywać ? Bardzo dziękuje Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A5FC3799-35C7-43D4-A65A-6F9960E96E89.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	15,3 KB
ID:	460481

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Skrzynka mieści w sobie rozdzielacz do podłogówki oraz mieszacz powodujący obniżenie temperatury wody idącej do podłogi w stosunku do tej która zasila grzejniki.
    Zaznaczony element to pompa a poniżej jej jest zawór trójdrogowy który ma nastawioną graniczną wartość temperatury.
    Pompa wysysa wodę zarówno z zasilania ( czyli kotła ) a także tą chłodniejszą z powrotu. Mieszając obydwie powoduje że temperatura wody idącej do podłogówki ma wartość ograniczoną do max 45 - 50*C
    To max które można puścić do instalacji podłogowej.

    Na dole białe gałki to zawory od każdej pętli podłogowej a na górze możliwe że są rotametry pokazujące wartość przepływu w pętlach.
    Można nimi regulować ten przepływ.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    A te 21 W jest ok ?

  4. #4

    Domyślnie

    Tu masz temat o ogrzewaniu swoim : https://forum.muratordom.pl/showthre...-pogodzi%C4%87. Spisz na kartkę dane tej pompy – właduj je w Google i się dowiesz między innymi co to jest to „21” a przy okazji jeszcze innych rzeczy które konieczne Ci będą w eksploatacji tego.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki, poczytam o niej. Jeszcze tylko dopytam - czy szkodzi coś takiej instalacji ze całe lato ogrzewanie jest wyłączone ? Jest to mercurio 25/60-130, moc 5-45 W. To 21 w to przy zupełnie wyłączonym ogrzewaniu, piec grzeje tylko wodę w kranie. Czy tą moc 5-45 pompa dobiera sobie sama ? Nie mogę znaleźć instrukcji tego modelu
    Ostatnio edytowane przez robert_gda1 ; 22-08-2022 o 20:33

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Szkodzi ale tylko twoim rachunkom za prąd.

    Wpisz w google CI-PE-MERC 25/60-130 i instrukcje masz w 1 linku.

    Pompa sama dobiera moc jeżeli jest w trybie auto. U mnie pompa pobiera 17-19 w




    Osobiście na lato bym to wyłączał.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Osobiście na lato bym to wyłączał.
    Gadają o tum różnie - są i tacy co twierdzą, że wyłączenie pompy na czas tak długi może być przyczyną tego, że stanie i później sama nie ruszy, bo osiadanie kamienia i takich tam dlatego też jak już to lepiej co jakiś czas ją puścić niech pochodzi trochę sobie a tak to faktycznie po co ma chodzić i łożyska sobie wycierać oraz bez potrzeby prąd chłeptać.

  8. #8

    Domyślnie

    Tzn pompa u mnie jest włączona jak na zdjęciu, po prostu na piecu Vitodens 050 mam ogrzewanie na OFF, piec jedynie grzeje wodę w kranach. Pompę tez mam wyłączyć w tym wypadku ? Czuje się jak głupek, ale w bloku nigdy nie miałem potrzeby interesować się tym, przepraszam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert_gda1 Zobacz post
    Pompę tez mam wyłączyć w tym wypadku ?
    Zależy od układu - może tylko ciągnąć prąd niepotrzebnie, a może też trochę ciepła rozprowadzać (też niepotrzebnie). Najlepiej jakby odpalała się na minutę czy dwie co jakiś czas (np. co tydzień) bo to zabezpieczy przed dosyć częstą sytuacją, gdy pompa obiegowa nie chce ruszyć na początku sezonu grzewczego (możesz do tego wykorzystać jakieś "sprytne" gniazdko, jak sterowanie pompy nie ma takiej funkcji).

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi jeszcze jedno małe pytanie, mam tez coś takiego jak na zdjęciu - od zakupu ustawione jest na praca ciągła i słychać cichy odgłos pracy. Ogrzewanie na piecu jak wspomniałem mam wyłączone obecnie, piec grzeje tylko wodę w kranie. Może lepiej zmienię to na opcje Automat ? Wtedy światełko „praca pompy” gaśnie i nic nie słychać
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1F55C9B6-7D9B-4109-9788-AD50B63EECDB.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	460585
    Ostatnio edytowane przez robert_gda1 ; 28-08-2022 o 18:01

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jest to sterownik pompy , najpewniej tej o której tu rozmawiamy czyli z niebieskim wyświetlaczem

    W trybie auto ( i tak powinien być ustawiony bo po kupuje się go do automatyzacji przecież ) uruchamia pompę w zależności od ustawionej temperatury na pokrętle i odczytu z czujnika który jest gdzieś na rurce przymocowany .

    W trybie manual pompa chodzi bez sensu cały czas. Można z tego trybu korzystać np w celach ochrony przeciw-zamarzaniu lub żeby okresowo "pogonić " instalację aby nic się nie zastało.

    Natomiast z tym konkretnym regulatorem jest problem . Jeżeli faktycznie steruje pompą przy rozdzielaczu to ma za dużą temperaturę załączenia bo aż 35 stopni.
    A przecież na ogrzewaniu podłogowym jest to temperatura osiągana w większe mrozy .

    Reasumując jeżeli będzie w trybie auto to załączy pompę dopiero przy 35 stopniach ( na minimalnym ustawieniu) a przy niższych temperaturach nie będziesz miał przepływów bo pompa będzie stała.


    Wg mnie do wywalenia lub zastąpienia czymś właściwym

  12. #12

    Domyślnie

    Popatrz sobie jak na FM-ie zdjęcia się wkleja – porób foty wszystkiego ładne i ładuj, bo tak jak teraz to idzie, to łatwiej w kolano sobie strzelić niż trafnej odpowiedzi Ci udzielić.

    https://www.tmk.com.pl/pl/produkty/s...ownik-pompy-co
    sterowniki pomp centralnego ogrzewania
    SP 100
    DANE TECHNICZNE
    Napięcie zasilania ~230V
    Maksymalna moc obciążenia 100VA
    Temperatura załączania pompy c.o. 35 - 90°C
    Histereza pompy 8°C
    Możliwość wymuszenia załączenia pompy
    Instrukcja do pobrania
    instrukcja
    Instrukcja do pobrania
    schemat
    Sterownik pompy SP100
    Elektroniczny sterownik SP 100 jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej c.o. Sterownik może być stosowany do pomp w instalacjach c.o. z kotłem opalanym paliwami stałymi lub gazem. Sterownik załącza pompę, gdy temperatura osiągnie nastawioną na skali wartość. Po wygaśnięciu kotła pompa obiegowa wyłącza się i dzięki temu grzejniki pozostają dłużej ciepłe, a zużycie energii jest mniejsze.

    https://www.google.com/search?channe...&bih=890&dpr=1

  13. #13

    Domyślnie

    "Natomiast z tym konkretnym regulatorem jest problem . Jeżeli faktycznie steruje pompą przy rozdzielaczu to ma za dużą temperaturę załączenia bo aż 35 stopni.
    A przecież na ogrzewaniu podłogowym jest to temperatura osiągana w większe mrozy . " Hmm, na piętrze mam grzejniki w pokojach, rozumiem, że na podłogówkę powinno być nawet mniej niż 35, a z drugiej strony na grzejniki nawet 80, w moim układzie nie da się tego pogodzić, woda na podłogówkę i grzejniki pójdzie w tej samej temperaturze ok 35 stopni..

    "maksymalne temperatury mogą osiągać wartości:

    29ºC dla stref przebywania ludzi (przy temperaturze powietrza tp = 20ºC),
    33ºC dla stref łazienek (tp = 24ºC),
    35ºC dla stref brzegowych (tp = 20ºC).

    Ogrzewanie konwekcyjne grzejnikowe z reguły jest zasilane wodą o znacznie wyższej temperaturze – na poziomie 60–80°C. Takie wartości nie są jednak odpowiednie dla ogrzewania podłogowego, ponieważ mogą spowodować nadmierny wzrost temperatury podłogi"

  14. #14

    Domyślnie

    Skoro obfotografować się tego nie da, to raczej wątpię by ktoś tu doszedł tego co jak i do czego.
    Do pompki od tego sterownika są podłączone przewody od instalacji – może w taki sposób – paluszkiem po rurce i zobaczysz do czego paluszek doprowadzi – równie dobrze to być może od CWU.
    A jeśli o ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem grzejnikowym chodzi, to aż tak pochopnych wniosków bym nie wyciągał, bo ktoś to zrobił i to w taki sposób, że działało więc lepiej zostać przy tam a nie tworzyć czegoś co miejsca nie ma.

    Grzejniki + ogrzewanie podłogowe - jak to pogodzić? https://forum.muratordom.pl/showthre...-pogodzi%C4%87.

  15. #15

    Domyślnie

    Dzis probnie odpaliłem ogrzewanie, na piecu Vitodens 050 ustawiłem temperaturę wody grzewczej 45 stopni, a na wskaźniku przy pompie od ogrzewania nie chce przekroczyć 30, jaki może być powód ? Mam wrażenie ze podloga jest ciagle zimna mimo, ze pompa pracuje
    Ostatnio edytowane przez robert_gda1 ; 08-09-2022 o 22:54

  16. #16

    Domyślnie

    Na FM-ie specjalistę mamy od tego : @asolt https://forum.muratordom.pl/member.php?113586-asolt - www.solterm.com.pl – napisz do niego lub zadzwoń – nikt lepiej Ci tego wszystkiego nie wyjaśni i o tym nie opowie – kto wie - może i by na miejscu coś pokazał i wytłumaczył ale to już między sobą musicie o tym rozmawiać.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Daj trochę czasu, Zanim temperatura się podniesie minie trochę czasu. Jaka moc kotła?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Daj trochę czasu, Zanim temperatura się podniesie minie trochę czasu.
    Oj a co z ogrzewaniem grzejnikowym na górze – info o tym dostał #14 – więc co – nie czytał czy i to do inć mości nie dotrze, że to nie jest od tak np. z 18*C do 23*C nagrzać kilka ton betonu zwłaszcza w sytuacji takiej jak ciepło z nagrzewanej masy betony jest też przez budynek pochłaniane.
    Ustawił 45*C na kotle i się zastanawia dlaczego : „na wskaźniku przy pompie od ogrzewania nie chce przekroczyć 30, jaki może być powód ? Mam wrażenie ze podloga jest ciagle zimna mimo, ze pompa pracuje.”
    @robert_gda1 – wylewny nie jest – chyba nie chcesz by to tu tym się skończyło, że : „prowadził ślepy niemego”.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam, przepraszam za opóźnienia, piec to Vitodens 050 moc Moc 6,5 - 24,0 kW. Wklejam zdjęcia.
    Na dole ogrzewanie podłogowe, u góry grzejniki, rzadko używane.
    Obecnie na piecu ustawiłem temperaturę wody 40 stopni - jaka będzie optymalna w tym wypadku? Na zdjęciach widać wskazania po ok godzinie pracy ogrzewania.
    Nie mogę również znaleźć informacji o tym, który tryb pompy zastosować (I, II, III, Auto), obecnie jest II od czasu poprzednich właścicieli.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-5969.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	101,0 KB
ID:	460783Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-6008.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	460784Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-6009.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	460785Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-6010.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	460786Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-6012.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	460787

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony