dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brodzio

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Łódz
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    9

    Domyślnie Zwiększenie ciągu kominowego

    Witam. Ogólnie mówiąc zorganizowałem sobie miły kącik na poddaszu gdzie stał wcześniej kominek wolnostojący. Bez problemu ogarniał sprawę. Był podłączony do Szybu wentylacyjnego czyli tego mniejszego. Zero dymienia.

    Teraz jestem coraz bliżej końca remontów. zakupiłem nowy kominek z płaszczem wodnym. Komora spalania dwa razy większa. Niestety podczas otwierania drzwiczek bardzo dymi. kominek wstawiony na miejsce starego. dziś zmarnowałem popołudnie na przełączanie rur miedzy szybami. Domyślnie podpiąłem go pod szyber przystosowany do kotła czyli o szerokości około 25 cm. Po prostu widać że w środku dym się kotłuje. z komina leci ale nie ma wystarczającego ciagu.

    Podejrzewam że jest zbyt wysoko ustawiony. z bólem serca zmieniłem koncepcję i jutro mam zamiar go znieść na dół załatać wszystkie otwory i podłączyć na próbę . Poniżej przedstawiam prosty rysunek jak to mniej więcej wygląda i będzie podłączone.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podlaczenie kominkaa.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	460496


    I teraz najważniejsze pytanie. Co jeżeli to nie poskutkuje ? Co mogę jeszcze zrobić ? Słyszałem o jakiś strażakach itp ale czy to jest w stanie pomóc to nie wiem. chciałbym żeby ciągło aż miło tak jak poprzednim kominku.

    Komin zbudowany z cegły. posiada jakieś 20 lat. Rura spalinowa dołączona do kominka posiada średnicę 18cm. Sam komin nie jest zasłonięty przez żadne budynki, znajduje się w najwyższym punkcie.

    Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Brodzio ; 24-08-2022 o 07:13

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.316

    Domyślnie

    Co z powietrzem do kominka i tlenem potrzebnym do spalania.
    Masz rurę pod posadzką prowadzącą na zewnątrz czy kominek czerpie powietrze z pomieszczenia.
    Prawie 6 m komina może trochę pomóc ale bez źródła powietrza nie spodziewaj się cudów.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brodzio

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Łódz
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    9

    Domyślnie

    Powietrze doprowadzone z zewnątrz. Szczelność też sprawdzona bo jak zamykam przepustnicę to na momencie widać że zaczyna gasnąć. gdy otwieram rozpala się. ale ciąg jest bardzo słaby. widać że dym z papierka wciąga ale jak przy otwartych drzwiczkach włożę papierek to widać że część dymu leci do rury a część do pomieszczenia.

    Przy zamkniętej szybie widać jak dym kotłuje się i utrzymuje na górnej połowie kominka. gdy uchylę drzwiczki na 5 cm to nic się nie dzieje ale jak otworzę na więcej to automatycznie wszystko lec i do środka. ewidentnie problem w cugu komina. Przepustnica wylotu otwarta na max.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.316

    Domyślnie

    Jaki przekrój ma kanał doprowadzający powietrze do kominka ?
    Przenosiny kominka na dół powinny trochę poprawić sytuację, ale jeśli przekrój komina to jak podajesz 25 a kominek ma 18 to 100% panaceum się nie spodziewaj.
    Każda sytuacja jest inna więc niezbędna jest wizja lokalna.....wezwij kominiarza aby skontrolował komin i może powie coś ciekawego
    Odpowiednie nasady kominowe mogą trochę polepszyć sytuację, czasem cugu nie ma tylko podczas rozpalania i gdy komora osiągnie już swoją temperaturę to chwyta i otwieranie drzwiczek przy palącym się kominku dymienia już nie powoduje.

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...gu-kominowego/

    Oglądnij filmik
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-08-2022 o 19:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brodzio

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Łódz
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    9

    Domyślnie

    Komin posiada wielkość około 28 cm na 14 cm.
    Dziś podłączyłem kominek na krótko na parterze i też nie ma cugu. czy jest to spowodowane wysokimi temperaturami na zewnątrz ?
    Będę teraz przerabiał całość pod kominek na dole. jaka średnica rury dolotowej świeżego powietrza ? Kominek stoi zaraz przy ścianie za którą jest dwór. czy jest sens pakować dużą średnicę na tak krótkim odcinku skoro wlot do kominka posiada 110 cm ?

    Przy okazji przeprowadzę dokładny remont komina, wstawię tak jak się należy wszystko do testów. rozkuć to nie problem Oczywiście podzielę się doświadczeniami gdzie mógł być błąd. Pozdrawiam.


    Tutaj jeszcze pytanie odnośnie czerpni powietrza. czy mogę zrobić tak jak na rysunku ? Niestety nie ma możliwości przekucia się pod posadzką. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DOPLYW KOMINKA.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	460515
    Ostatnio edytowane przez Brodzio ; 24-08-2022 o 20:48

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzio Zobacz post
    Co jeżeli to nie poskutkuje ? Co mogę jeszcze zrobić ?
    Ciąg kominowy zależy od wysokości komina i różnicy temperatur.

    Masz problem z rozpaleniem, czy również jak już uda się dobrze rozbuchać ogień?

    Przy rozpalaniu w dzisiejszych warunkach (gdy na zewnątrz jest cieplej, niż wewnątrz) to i otwarcie drzwiczek i okna na maksa przy rozpalaniu niewiele pomoże. Ale jak już uda się rozpalić i osiągnąć znacznie wyższą temperaturę niż na zewnątrz powinno już być OK. Chociaż nowoczesne kominki (zwłaszcza z płaszczem wodnym) mają wysoką sprawność a to oznacza dosyć niską temperaturę dymu. Rozwiązanie to wydłużanie komina (czy to poprzez dobudowanie, czy zniesienie kominka niżej). Możesz też powalczyć o wyższą temperaturę dymu. Jaką masz temperaturę wody na wyjściu z kominka? Może za bardzo go wychładzasz wodą?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.316

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzio Zobacz post
    ...... Kominek stoi zaraz przy ścianie za którą jest dwór. czy jest sens pakować dużą średnicę na tak krótkim odcinku skoro wlot do kominka posiada 110 cm ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DOPLYW KOMINKA.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	460515
    To wszystko zależy jednak od mocy, pojemności kominka gdyż na każdy kg drewna potrzeba dostarczyć 8 - 10m3 powietrza. Dlatego jeśli jest możliwość to nie twórz wąskiego gardła przez które później kominek będzie nadal kopcił.
    Dla małych wkładów 110 będzie Ok natomiast dla większych 120 - 160.
    Patrząc tylko na fabryczne przyłącza jeśli producent przewidział tam 110 to nie ma sensu stosować nic większego tym bardziej że rura będzie dość krótka.
    Ruch powietrza generuje i tak komin i ciąg, natomiast w początkowym procesie rozpalania ilość powietrza potrzebna do spalania jest większa stąd też czerpane jest ono także z pomieszczenia przez otwarte drzwiczki kominka.
    Jeśli pomieszczenie z kominkiem jest powierzchniowo małe to przy małej średnicy doprowadzenia tak czy inaczej może następować lekkie dymienie tym bardziej ze okna w dzisiejszych czasach są szczelne.
    Dlatego nawet jeśli fabryczny króciec ma 110 to jeśli jest możliwość zrobił bym tam przejście na np 125 .

    Wysokie temperatury na zewnątrz nie sprzyjają paleniu w kominkach tym bardziej że w domu jest często chłodniej aniżeli na zewnątrz. Jeśli więc robisz remont zadbaj o prawidłowy dolot oraz średnicę komina i jego wysokość i tym samym wyeliminujesz kilka najważniejszych rzeczy które mogą zemścić się w chłodniejsze jesienne czy zimowe dni.

    Nie widzę przeciwwskazań aby dolot nie miał być nad posadzką, tym bardziej że umożliwi to dokładne ocieplenie go które wyeliminuje wychładzanie pomieszczenia przez zimną rurę w zimie, i ewentualne wykraplanie się wilgoci
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie Kominek

    Ja mam kominek z płaszczem z i nigdy nie miałem takiej sytuacji. Fachowcy mi wszystko zakładali, świetna inwestycja i klimat, którego nie da się podrobić. W takiej sprawie to myślę, że najlepiej z fachowcem się jednak skontaktować bo to nie przelewki.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 25-08-2022 o 13:59

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brodzio

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Łódz
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    9

    Domyślnie

    Skontaktowałem się z fachowcem. Był u mnie i powiedział że przy tych temperaturach nie będzie ciągu. doradził mi co nieco. Jutro montuję rurę do wlotu powietrza. Może jak mi się uda to zakleję wszystkie dziury w kominie po moich próbach. Jak tylko się ochłodzi w przyszłym tygodniu to rozpalę konkretnie i zobaczymy.
    Fachowiec powiedział mi żeby był ciąg należy uzyskać wyższą temperaturę w kominie niż na zewnątrz. Zobaczymy ile uda mi się wycisnąć


    Co do doświadczenia to powiem wprost. Poprzedni kominek sam przerabiałem na taki z dopływem powietrza z zewnątrz. sam spawałem i uszczelniałem i działał idealnie. teraz leci do ogrzewania garażu.
    Wymieniłem na większy z płaszczem wodnym i ...
    W tym przypadku jestem przerażony tym co się dzieje i wolę doradzić się fachowców. Nie będąc samemu z tym problemem liczę że wspólnymi siłami dojdziemy do rozwiązania problemu a przy tym zostanie jakiś ślad z doświadczenia dla innych osób które będą mieli z tym problem.
    Ostatnio edytowane przez Brodzio ; 26-08-2022 o 21:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony