dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Ile kW na działkę?

    Witam wszystkich. Na początku nadmienię, że jestem totalnie zielony w tych tematach. Nie miałem nigdy styczności z elektryką ani tymi tematami.
    Planuję na swojej niewielkiej działce postawić przyczepę kempingową, a także jeżeli MPZP na to pozwoli(w co wątpię), również bardzo mały domek letniskowy.
    Jestem aktualnie na etapie składania wniosku do ZE(w Tauronie) o przyłączę trójfazowe. (W załączniku dodaję tabelę którą dostałem w ZE wraz z zabezpieczeniami. I tu pojawiają się moje wątpliwości co do mocy przyłączeniowej. Jako człowiek zupełnie niezorientowany w temacie przeglądam fora i czytam opinie, z których nie wynika zbyt wiele. Jedni twierdzą, że 10kW będzie wystarczające a kto inny pisze, że 16kW będzie okej.

    Kontaktowałem się z elektrykiem w tej sprawie i doradził, by złożyć o 16kW i 25A bezpiecznik.
    Jednak mimo rad elektryka przeglądając artykuły napotykam się z informacjami, że 15-20kW to wartości już do domów jednorodzinnych, a taki na pewno tam nie zostanie wybudowany.

    Urządzenia, które będę prawdopodobnie używał to m.in.: kosiarka, telewizor, przenośna kuchenka indukcyjna, czajnik, lodówka, grzejnik konwekcyjny(elektryczny), laptop i jakieś oświetlenie. Oczywiście nie wszystkie jednocześnie.



    Proszę o radę czy przyłączyć 16kW, czy może coś pomiędzy i np. 13/14kW? Albo może 11kW i zwiększyć moc w razie potrzeby?
    Koszt wykonania przyłącza nie ma dla mnie aż takiego znaczenia, ale sądzę, że nie ma sensu organizować mocy, której nie wykorzystam i za to płacić.

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (114).jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	460537

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Złożysz o 13 kW i dostaniesz zabezpieczenie 25A co wystarczy nawet dla domku. Złożysz o 10,5 i dostaniesz zabezpieczenie 16A. Mniej nie radzę na 3 fazach bo będzie zabezpieczenie 10 A chyba że nie zamierzasz podłączyć na jedna fazę więcej niż 2,3 kW. Zawsze możesz wystąpić o zwiększenie mocy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony