dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie Ceglana ściana fundamentowa - izolacja przeciwwilgociowa oraz iniekcje

    Mam zagwostkę, zaczynam remont starego budynku, no i lecę od dołu - skułem posadzki wybrałemgruzy no i zabieram się zaraz za chudziaka.
    Wpadłem na pomysł żeby zagłębić się poniżej poziomu gruntu, chciałbym uzyskać większą wysokość pomieszczeń. Najbardziej martwą mnie wilgotne mury i grunt który po skuciu jest w tych pomieszczeniach cały czas wilgotny. Oczywiście nie ma izolacji przeciwwilgociowej- budynek przedwojenny i to chyba jeszcze z przed I wojny... .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izol przeciww.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	460579
    Jest jak na obrazku 1.
    Chcę zrobić tak jak na obrazku 2.
    - jakie izolacje wybrać - chodzi o "dysperbit"
    - oraz jakie iniekcje stosować i jak? - w instrukcjach widziałem otwory do 3/4 głębokości, widziałem robotę firmy specjalizującej się w tym i robili otwory na wylot tylko nie wiem czego używali.

    Wszelkie sugestie oraz podopowiedzi mile widziane (oprócz zburz i wybuduj od nowa )

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Temat jest (dla mnie) bardzo ciekawy, dlatego się dołączę do niego. Nie pomogę może za wiele, ale jaki masz poziom wód gruntowych wokół budynku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Wody raczej nie są wysoko, 2 m obok mnie jest stary budynek z piwnica do której jest ogólne wejście i nie stoi tam woda chyba że po opadach ( dziurawy dach)

  4. #4

    Domyślnie

    Najlepiej to zrobić izolację z zewnątrz. Jaką? - Dobrą. Dobrze bybyło odsolić mur.
    Iniekcja muru ceglanego jest nie tyle co trudna tylko pewność jej działania nie jest 100 procentowa, . Otwory wierci si ę tak aby iniekt miał szansę dojścia wszędzie i zależy od materiału

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Noo, tak chcę zrobić... jak na obrazku w pierwszym poście. A "Dobra" to jaka? -nie znam się na tych produktach, w hurtowniach polecają to co mają także pytam się tutaj bo tu są osoby z doświadczeniem a nie tylko handlowcy.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czasami lepiej nic nie powiedzieć niż kogoś wpuścić w maliny. Izolacje brałem od firmy Izohan, mają naprawdę dobre produkty - zadzwoń do technologa i opowiedz o problemie. Na swojej stronie mają schematy, przekroje, opisy - ładnie dobiera się wg tego kolejne warstwy izolacji. Jeśli nie masz problemu z wodą, to być może wystarczy porządna izolacja p-wodna lekka plus mnóstwo czasu na osuszanie ścian od wewnątrz. Wiesz, na Twoim rysunku nie widać nawet wymiarów ścian, a podciąganie kapilarne w murze ceglanym nie zachodzi na dowolną wysokość - jest ograniczone. To tylko taki mały przykład czynnika, który należało by znać przed doradzaniem.

    Wygląda to wszystko na dość drogą imprezę, więc zaczął bym od badan geologicznych - kosztują kilkaset zł.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Po zerwaniu posadzki próbowałem dokopać się od wewnątrz do "ławy", nie za bardzo miałem wtedy czas no i zrezygnowałem bo strasznie wszystko było zagruzowane, ale dzisiaj wbiłem szpadel pod inną ścianę i no i jestem zdumiony tym co odkryłem - jedną ze ścian ma "ławę" (choć to zbyt szlachetne nazewnictwo dla tego czegoś) na głębokości ok 40cm pod ziemią... Wydaje mi się że to może być woda opadowa która prostu przesiaka pod spodem

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    Po zerwaniu posadzki próbowałem dokopać się od wewnątrz do "ławy", nie za bardzo miałem wtedy czas no i zrezygnowałem bo strasznie wszystko było zagruzowane, ale dzisiaj wbiłem szpadel pod inną ścianę i no i jestem zdumiony tym co odkryłem - jedną ze ścian ma "ławę" (choć to zbyt szlachetne nazewnictwo dla tego czegoś) na głębokości ok 40cm pod ziemią... Wydaje mi się że to może być woda opadowa która prostu przesiaka pod spodem
    Wilgoć przesiąka kapilarnie przez całą powierzchnię styku betonu czy cegły (o ile nie ma hydroizolacji), nie tylko od spodu - grunt jest zawsze wilgotny wszędzie.
    Izolacja starych fundamentów to nie są proste i łatwe sprawy, bo ich nośność z reguły jest już kiepska, prace mogą grozić zawaleniem. Nie mówię żeby od razy wydawać tysiace na projekt, opracowanie technologii robót do tego konkretnego budynku i nadzoru prac przez KB, żeby było zgodnie ze sztuką. Ale zanim będą doradzać znafcy z hurtowni to wolałbym żeby jakiś inżynier budownictwa chociażby przyjechał, zobaczył i pomacał te fundamenty w odkrywce i wyraził ustną opinię.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Myślę, że kolejność prac będzie taka- chudziak -> nawierty tuż nad jego poziomem -> wzmocnienie fundamentów od zewnątrz -> hydroziolacja

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Schemat na rysunku jak najbardziej poprawny.
    Sam zakładałem folię budowlana pod chudziakiem.
    Zrezygnował bym z folii nad chudziakiem na rzecz papy termozgrzewalnej.
    Folia natomiast przyda się nad styropianem aby kruszynki zaprawy nie wchodziły pomiędzy płyty.
    Niestety z uwagi na wysokość posadzki poniżej terenu upewnił bym się na jakim poziomie są wody gruntowe przynajmniej kopiąc 4 doły dookoła budynku.
    Przykryte deskami i folią po kilku dniach ujawnią co to za teren.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-09-2022 o 15:36
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony