dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Zakładanie trawnika - choroba ?

    Cześć,

    Pierwszy w życiu trawnik, wszystko szło dobrze aż coś spieprzyłem.

    Przed pierwszym koszeniem po odkryciu, pierwsze 3 plamy wypalonej (chyba) trawy.
    Pierwsze koszenie, tylko uwidoczniły co raz większe plamy.

    Drugie koszenie, jest jeszcze gorzej. Zdjęcia w kolejności chronologicznej.

    Choroba ? Czy ja coś spartoliłem? Podlewana bardzo regularnie i dużo, wzniosła się pięknie, problemy przyszły później










  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Co to za ziemia pod tym trawnikiem. Jakieś kawałki kory, kamyczki czy coś innego.
    Te pajęczyny oznaczały by że chodzi o choroby grzybowe.
    Lato było upalne szczególnie w tym roku a to nie sprzyja zakładaniu nowego trawnika i nawet częste podlewanie tego nie zmieni.
    Poza tym w trawie jest dużo chwastów, więc chyba przed sianiem nie były zwalczane.
    Jak była siana ta trawa?.
    Po wyrównani, grabieniu i posianiu wypadało by poletko zwałować równając całość a przy okazji dociskając nasiona do w ziemi tak aby wiatr lub podlewanie nie grupował ich w jednym miejscu lub nie wydziobały ich ptaki.

    Wypowiedz się na temat ziemi i czy to na obrazku to faktycznie pajęczyna lub rodzaj pleśni.
    Możliwe ze nasiona były niezbyt świeże leżały w wilgotnym magazynie stąd zarodniki które spowodowały brak kiełkowania lub zaraz po wykiełkowaniu żółknięcie źdźbeł.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Ziemia czysta.
    Sposób zakładania wyglądał następująco.

    Równałem teren na działce za pomocą ziemi, którą wcześniej wykopałem z innego miejsca. Poczekałem około 3 tygodnie aż naturalnie ziemia siądzie.
    Następnie zasiałem trawę za pomocą siewnika, przysypałem około 1-2 cm warstwą świeżej ziemi ogrodowej z worka i zwałowałem całość.

    Chwasty nie były usuwane, bo nie zdążyły wyrosnąć przed zasianiem jeszcze.

    Trawa pięknie wyrosła po zasianiu, była cały czas przykryta plandeką i codziennie podlewana nawet 3x dziennie.

    Po zdjęciu plandeki, były dwa-trzy pierwsze placki. Po koszeniu, okazało się że jest tego więcej. Po kolejnym koszeniu, że około 40% trawnika chyba padło.

    Mnie też martwią te pajęczyny - choć są tylko w dwóch miejscach i zastanawiam się czy to może nie jest resztka trawy którą kosiarka nie zebrała i zgniło?
    Nie wiem.. Nie wiem..

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy po deszczach stała woda?

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety nie zwróciłem na to uwagi. Ale to się pojawiło jeszcze w czasie, kiedy na dolnym śląsku nie było deszczów i wszystko podlewałem ręcznie. Więc raczej nie przelałem..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wygląda jak po powodzi.

    masz glinę?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał m4ayhem Zobacz post
    (...)była cały czas przykryta plandeką i codziennie podlewana nawet 3x dziennie.

    Po zdjęciu plandeki, były dwa-trzy (...)

    Mnie też martwią te pajęczyny - choć są tylko w dwóch miejscach i zastanawiam się czy to może nie jest resztka trawy którą kosiarka nie zebrała i zgniło?...
    Prawdopodobnie tu wlasnie rodzi sie problem. Przedobrzyles. Niecelowe bylo przysypywanie wysianej trawy warstwą ziemi ogrodowej. Przestan stosowac plandekę. Nie podlewaj z taka czestotliwoscia.
    Posiales trawę.. tylko trawę..

    Wygrab dobrze cala nawierzchnię grabiami do lisci, zostaw na kilka dni. Powinno poprawic sytuacje. na chemię zawsze przyjdzie czas.

    PS. fajne klapki
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 28-08-2022 o 21:40

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Ta plandeka o której wspominasz że przykrywałeś to rodzaj folii która powodowała zmniejszone parowanie i utrzymanie ciepła ?
    Skąd wytrzasnąłeś tą nowinkę,,,,,, kolega z pieczarkarni podrzucił pomysł..
    Moim zdaniem to jest powód tego grzyba.

    Po ścięciu zruszyć ziemię grabiami w miejscach w których nie wzeszła a następnie posiać trawę i zruszyć jeszcze raz lub przysypać lekko nasiona torfem.
    Podlewać systematycznie bez żadnej folii i za parę miesięcy poletko się wyrówna.
    Na jesień lub najlepiej wiosną zastosować Starane na chwasty
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-08-2022 o 22:01
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    wygląda jak po powodzi.

    masz glinę?
    nie mam gliny, nawiozłem tam około 30cm ziemi która sobie chwilę leżała i nie było tam gliny.

    @tompas , źle napisałem, nie plandeka a agrotkanina która miała chronić młodą trawę przed upałami i utrzymywać wiloć.
    a klapeczki to prezent od żony, też mi się podobają, taki polski klasyk

    @mareks77, jak wyżej. agrotkanina. czyli nie stosować?
    Ostatnio edytowane przez m4ayhem ; 28-08-2022 o 22:02

  10. #10

    Domyślnie

    konczy sie lato, nie ma potrzeby chronic trawy agroczymśtam.
    podlewac tez nie powinieneś z taka czestotliwoscia.
    bardzo "wybiegana" ta twoja trawa, mozesz ja wzmocnic przed zima nawozem z potasem i fosforem. tylko nie azot.

    zadbaj tylko zima aby ci śnieg nie leżal w zwalach.

    jesli wyrownales miejsce ziemia wykopana z innego miejsca to pytanie o gline bylo zasadne

    pozdr

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Jeśli była czarna to pod żadnym pozorem.


    Pisałem że zagrabić lekko powierzchnię aby nasiona nie były na wierzchu lub posypać lekko ziemią lub torfem.
    On utrzyma wilgoć i uchroni od słońca ale nie spowoduje zaparzenia.

    Sam pomysł jest OK jeśli chodzi o słońce i wilgoć natomiast wiaterek i przewiew też jest potrzebny dlatego szybko można przedobrzyć tym bardziej że trawka wschodzi nie równo .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Rozumiem. Zatem dosiewka na większości, przegrabianie i umiarkowane podlewanie aby po prostu nie było za sucho powinno wystarczyć?
    Czy może macie inne porady?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał m4ayhem Zobacz post
    Czy może macie inne porady?
    siatka na krety skoro pytasz

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    W dzisiejszch czasach dla kretów zza wschodu chyba stalowa ocynkowana
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Ale ja pisalem serio
    Trawnik niewielki, mlody to jeszcze bez wysilku mozna go darniowac nad siatkę, przesypac piaskiem z torfem i dosiewka trawy..
    Ja przy nowym domu taki wlasnie mam zamysl...... wczesniej wymuskany trawnik i kepy zieleni, obecnie wszedzie gąszcz zieleni i tylko 20m2 trawnika ale ...... w stylu prima sort.... jak dywan.
    Podeszly wiek wymusza oszczedne gospodarowanie silami

    pozdrawiam

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ta plandeka o której wspominasz że przykrywałeś to rodzaj folii która powodowała zmniejszone parowanie i utrzymanie ciepła ?
    Skąd wytrzasnąłeś tą nowinkę,,,,,, kolega z pieczarkarni podrzucił pomysł..
    Moim zdaniem to jest powód tego grzyba.

    Po ścięciu zruszyć ziemię grabiami w miejscach w których nie wzeszła a następnie posiać trawę i zruszyć jeszcze raz lub przysypać lekko nasiona torfem.
    Podlewać systematycznie bez żadnej folii i za parę miesięcy poletko się wyrówna.
    Na jesień lub najlepiej wiosną zastosować Starane na chwasty
    Akurat odpowiednia agrowłókniana na wysiane nasiona to dobry pomysł.
    Np taka https://allegro.pl/oferta/agrowlokni...uv-11069794766, albo nawet 25gr/m2

    Ogranicza parowania, chroni przed nanoszeniem nasion chwastów na gołą ziemię.
    Ściągamy po wykiełkowaniu większości ziaren
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    @fotohobby, właśnie dokładnie taką mam. zdjęta jak trawa wyrosła na około 7cm, bo niektóre nasiona kiełkowały 14 dni, np. wiechlina łąkowa.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Akurat odpowiednia agrowłókniana na wysiane nasiona to dobry pomysł.
    Np taka https://allegro.pl/oferta/agrowlokni...uv-11069794766, albo nawet 25gr/m2

    Ogranicza parowania, chroni przed nanoszeniem nasion chwastów na gołą ziemię.
    Ściągamy po wykiełkowaniu większości ziaren
    Po pierwsze to agrowłóknina.
    Po drugie BIAŁA 25 - 75gr/m2 będzie Ok
    Po trzecie tak jak napisałem lekki ruch wiatru jest pożądany.
    W zależności od przepuszczalności podłoża jeśli będzie gliniaste to równie dobrze możemy wsypać nasiona do wiadra z wodą.

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    Ale ja pisalem serio
    Trawnik niewielki, mlody to jeszcze bez wysilku mozna go darniowac nad siatkę, przesypac piaskiem z torfem i dosiewka trawy..
    Młoda jeszcze nie kępiasta powinno być OK.
    Skosić dość krótko zruszyć puste miejsca lub delikatnie całość drucianymi grabkami do liści rozłożyć siatkę aby większość źdźbła przeszła na wierzch, rozsiać na nowo puste miejsca przysypać lekko ziemią.


    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    ....
    wczesniej wymuskany trawnik i kepy zieleni, obecnie wszedzie gąszcz zieleni i tylko 20m2 trawnika ale ...... w stylu prima sort.... jak dywan.
    Podeszly wiek wymusza oszczedne gospodarowanie silami.........
    To chyba wręcz odwrotnie. Kosiarki teraz z napędem a gąszcz raz na jakiś czas trzeba i tak popielić z chwastów.
    Prima-sort to od samego początku jeszcze jest czas na zoranie tego, rozłożenie kropelkowania i ponowny wysiew.
    Przy dobrze trzymającym wilgoć gliniastym podkładzie i wierzchnią urodzajną warstwą oraz dobrych nasion udaje się uzyskać efekt zbliżony ro trawy z rolki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Skosić dość krótko zruszyć puste miejsca lub delikatnie całość drucianymi grabkami do liści rozłożyć siatkę aby większość źdźbła przeszła na wierzch, rozsiać na nowo puste miejsca przysypać lekko ziemią.
    O co chodzi z tym rozkładaniem siatki?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Żeby na nowym trawniku kret nie narobił kopczyków w ziemię zatapia się (przysypuje ziemią) siatkę z tworzywa sztucznego o dość gęstych oczkach.
    Trawa swobodnie rośnie a system korzeniowy stabilizuje siatkę w ziemi przez co kret kopiący od spodu ma uniemożliwione wyjście na powierzchnię.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony