dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pysy01

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Bielicha
    Kod pocztowy
    26-601
    Posty
    3

    Domyślnie Izolacja fundamentów + wykończenie cokołu

    Witam
    Mam dom na etapie gotowych ścian i stropu, bez dachu i okien. Jako że dach i okna będą robione za rok lub dłużej chciałbym
    wykończyć cokół, bo akurat mam styropian.
    Moja wizja jest taka:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój - Arkusz1.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	24,5 KB
ID:	460592
    Styropian to TERMONIUM FUNDAMENT, jest on bodajże grafitowy więc trzeba go wykończyć od razu.
    Planuję taki etap prac:
    1. Położenie dysperbitu na bloczki.
    2. Przyklejenie styropianu.
    3. Zatopienie siatki na kleju na styropianie z boku i od góry (czerwony kolor).
    4. Położenie folii budowlanej na styropianie w miejscu gdzie będzie on stykał się z ziemią/piachem (żółty) kolor.
    5. Przysypanie piachem styropianu do poziomu folii i zagęszczenie.
    6. Położenie tynku silikonowego (zielony kolor) tylko z boku styropianu.
    7. Położenie i wykończenie kostki.
    Proszę o radę czy rozumuję prawidłowo i nie popełniam jakiegoś błędu. Tak przygotowany cokół będzie musiał czekać parę lat aż do momentu gdy będę krył ściany styropianem, więc nie chcę żeby było zrobione źle.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Odkopywanie zasypanych ścian fundamentowych musi się odbywać etapami po 2 - 3mb a następnie zasypać częściowo zagęszczając i odkrywać następne.
    Jeśli wykończysz to na gotowo to wszelkie późniejsze prace na elewacji spowodują zrujnowanie tej kostki itp.

    Prace dociepleniowe na fundamentach powinny być wykonywane przed ich zakryciem i zasypaniem wewnątrz.
    Napór zagęszczonego piasku z wewnątrz przy odkopaniu za długich odcinków fundamentów może doprowadzić do ich pękania.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pysy01

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Bielicha
    Kod pocztowy
    26-601
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Rysunek który zamieściłem przedstawia moją wizję po skończeniu prac.
    Na dzień dzisiejszy ściany fundamentowe są odsłonięte od zewnątrz i zasypane od wewnątrz:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	460601
    Na wiosnę chcę położyć styropian, natomiast kostkę planuję kiedyś w przyszłości.
    Styropian ma być zasypany z zewnątrz do 2-3 bloczka, więcej nie mogę podnieść terenu.
    Jak prawidłowo go położyć żeby przetrwał ładnych parę lat do czasu aż będę kończył całą elewację

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Wykonanie siatki i kleju poniżej poziomu gruntu jest bez sensu. Poza tym klej może podciągać kapilarnie wilgoć wyżej, gdy już zostanie wykonana elewacja z tynkiem.
    Na hydroizolację (dysperbit to nie hydroizolacja) na ścianie fundamentowej nakleić płyty styropianu (delikatnie, na placki, bo i tak grunt dociśnie). Styropian nakryć folią kubełkową i zasypać. Folia kubełkowa ma wystawać ponad grunt tak aby nakryć styropian również od góry przed słońcem. Jeśli nie będzie dalszych prac to folię kubełkową wywinąć aż ponad ścianę fundamentową i przycisnąć od góry cegłami czy czymś. Tyle.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pysy01

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Bielicha
    Kod pocztowy
    26-601
    Posty
    3

    Domyślnie

    Folia kubełkowa odpada, ponieważ będzie zasypane 1/3 styropianu. Szkoda marnować folii. A nawet gdyby to jak to będzie poźniej wyglądać jak 2/3 folii będzie widoczne,czym ja to zamaskuję?
    Nawet jeżeli klej będzie ciągnął wilgoć to coś się stanie? W ściany nie wejdzie bo jest dysperbit lub dam lepszą masę hydroizolacyjną (bitflex np.). Jeżeli nałożę tynk silikonowy to nie będzie on odłaził od kleju.
    Czy tak może być:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj2.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	461309

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem co chcesz maskować. Folię kubełkową rozkładasz na fundament jako ochronę izolacji podczas zasypywania fundamentu a to co będzie wystawać powyżej zasypu przy okazji za jedną robotą będzie osłaniać resztę na czas budowy. Jak pisałeś dalsze prace będą po roku, więc i tak warto jakoś to zabezpieczyć (szczególnie styro przed UV) a kubełkowa jest dużo wytrzymalsza niż zwykła folia budowlana. Jak będziesz kończył ocieplenie całej chałupy to kubełkową obcinasz na docelowym poziomie terenu i tyle. Jeśli opaska w okół domu będzie z grubych otoczaków (frakcji 16-30) to wykończenie folii kubełkowej schowasz za kamykami.

    Jeśli klej będzie podciągał wilgoć kapilarną to ona wejdzie pod tynk i tynk zacznie odparzać. Do czasu zrobienia okien i dachu wydaje mi się bez sensu pakowanie się w siatkę na kleju, tym bardziej pod powierzchnią ziemi, gdyż niczemu to nie służy a tylko powoduje ryzyko późniejszych problemów.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony