dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Sprzedaż domu w 2022

    Jako,że finalizuję podpisanie kontraktu na 5 lat w miejscu, gdzie miałbym fatalny dojazd do pracy, to zamierzam sprzedać swój dom w stanie deweloperskim - po uzyskaniu odbioru technicznego.

    Z uwagi na stopy procentowe i bardzo niski popyt jest teraz raczej ciężko.Trafiłem na taki okres, ale co poradzić... Przecież nie ma sensu tracić 4h dziennie na dojazdy.

    Nastawiam się na 6-12 miesięcy, ale mam dziwne wrażenie, że poczekam sobie do spadku stóp procentowych, czyli pewnie ponad rok.

    Ktoś z Was sprzedawał w ten sposób ostatnio? ile czekaliście? Uzyskaliście satysfakcjonującą cenę, czy była sprzedaż ze stratą?

    Korzystaliście z pomocy agencji? Te 3,5%, które chcą w postaci prowizji potrafi ubić znaczną część zysku...

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cześć,

    Podzielę się swoim doświadczeniem:
    # pośrednicy często ograniczają się do wrzucenia ogłoszenia na portal i czekają za tel. Także szkoda płacić za coś takiego kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy złotych... Jedyny "zysk" widzę w tym, że pośrednik ma klucze do domu i oprowadza oraz zachęca do zakupu potencjalnych kupców. Wbrew pozorom zabiera to sporo czasu, zwłaszcza jeśli mieszkamy w innej miejscowości.
    # sugerowałbym jednak wystawić płatne ogłoszenia na popularnych portalach. Kluczowe jest promowanie ogłoszenia by było wysoko.
    # nieruchomość zawsze można sprzedać. Liczy się to w jaki profil kupującego celujesz i by dom spełniał oczekiwania docelowego targetu.
    # zdjęcia. Filmiki. Reklama dźwignią handlu. Nie umiesz strzelać dobrych fot - zapłać komuś.
    # CCC. Im dłużej szukasz klienta tym wyższa szansa na sprzedaż w satysfakcjonującej Cię cenie.

    PS. Ustaliłbym jakiej grupie / rodzajowi klienta zamierzam sprzedać dom i w taki sposób go reklamował. Np. dom pod miastem - wiadomo że nie kupią go młode osoby (chyba że CCC), ale raczej rodzina. Znajdź więc najbliższe przedszkole, szkołę, las, wyeksponuj ogród, ułóż opis etc.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Jako,że finalizuję podpisanie kontraktu na 5 lat w miejscu, gdzie miałbym fatalny dojazd do pracy, to zamierzam sprzedać swój dom w stanie deweloperskim - po uzyskaniu odbioru technicznego.

    Z uwagi na stopy procentowe i bardzo niski popyt jest teraz raczej ciężko.Trafiłem na taki okres, ale co poradzić... Przecież nie ma sensu tracić 4h dziennie na dojazdy.

    Nastawiam się na 6-12 miesięcy, ale mam dziwne wrażenie, że poczekam sobie do spadku stóp procentowych, czyli pewnie ponad rok.

    Ktoś z Was sprzedawał w ten sposób ostatnio? ile czekaliście? Uzyskaliście satysfakcjonującą cenę, czy była sprzedaż ze stratą?

    Korzystaliście z pomocy agencji? Te 3,5%, które chcą w postaci prowizji potrafi ubić znaczną część zysku...
    Ceny będą spadać prze ok 2 lata , a stopy procentowe to jeszcze nie są najwyższe będą 2-3 razy takie. Zanim spadną to tak na spokojnie 5-6 lat.

    W twojej sytuacji to albo zastosowac korektę ceny i dom sprzedać ale szybko bo większyc cen to nie będzie albo nie być leniwym i podojeżdzać do pracy. Czy to pewne że wytrzymasz tam 5 lat i cię nie zwolnią albo nie znajdziesz czegoś lepszego? MOże wynajmij coś małego w miejscu pracy jezeli nie dasz rady dojeżdzać.

    Ja dojeżdżałem 5 lat i dojazdy tyle mi zajmowały , ale jakoś dałem rade, Wiem jak to jest 5 lat to max

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie na oszczędzaniu czasu by mi zależało, nie ukrywam. Jeśli kupię sobie coś blisko nowej pracy, to będę miał te same 2h w jedną stronę... do zbudowanego domu

    Nie spodziewam się wielkiej liczby chętnych, ale jednak 2-3 takie wizyty miesięcznie to już jest 12h samych dojazdów plus czas na miejscu. Słabiutko.

    Natomiast 3,5% od przewidywanej kwoty sprzedaży to ponad 20 tysięcy. Jeżeli od finalnej ceny muszę odjąć prowizję pośrednika (a przecież obojętne, kto ją zapłaci), to mogę słabo wyjść na tej sprzedaży, np. zarobić tylko 10-20k jeżeli bryndza na rynku będzie się utrzymywać. Czyli wyjść na tej całej zabawie na obiektywny minus zważywszy na inflację od momentu rozpoczęcia budowy.

    Trochę toczę wewnętrzną debatę ze sobą w tym momencie, bo i tak źle, i tak niedobrze.

    Dom raczej wpisuje się w kanony tego, co poszukują ludzie (mały, nowoczesny, dobrze docieplony, znakomity dojazd do Warszawy, spora działka). Nawet ten nieszczęsny mały salon który zrobiłem można powiększyć, gdyby ktos się upierał.

    Dom chciałem wystawić w uczciwej cenie (moje koszty budowy sumaryczne plus niewielka marża za stracony czas). Widzę, że większość osób w okolicy wystawiając taki dom raczej kieruje się zasadą koszty plus 100-200k. Atrakcyjność cenowa na pewno by była, ale też nie jakaś gigantyczna, bo jednak budowałem na bańce na materiałach, więc swoje to kosztowało. Ludzie, którzy zbudowali przed 2020 mogą dużo zejść z ceny i jeszcze będą mieli zysk, ja już stratę.
    Ostatnio edytowane przez Mokebe ; 29-08-2022 o 11:09

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Właśnie na oszczędzaniu czasu by mi zależało, nie ukrywam. Jeśli kupię sobie coś blisko nowej pracy, to będę miał te same 2h w jedną stronę... do zbudowanego domu

    Nie spodziewam się wielkiej liczby chętnych, ale jednak 2-3 takie wizyty miesięcznie to już jest 12h samych dojazdów plus czas na miejscu. Słabiutko.

    Natomiast 3,5% od przewidywanej kwoty sprzedaży to ponad 20 tysięcy. Jeżeli od finalnej ceny muszę odjąć prowizję pośrednika (a przecież obojętne, kto ją zapłaci), to mogę słabo wyjść na tej sprzedaży, np. zarobić tylko 10-20k jeżeli bryndza na rynku będzie się utrzymywać. Czyli wyjść na tej całej zabawie na obiektywny minus zważywszy na inflację od momentu rozpoczęcia budowy.

    Trochę toczę wewnętrzną debatę ze sobą w tym momencie, bo i tak źle, i tak niedobrze.

    Dom raczej wpisuje się w kanony tego, co poszukują ludzie (mały, nowoczesny, dobrze docieplony, znakomity dojazd do Warszawy, spora działka). Nawet ten nieszczęsny mały salon który zrobiłem można powiększyć, gdyby ktos się upierał.

    Dom chciałem wystawić w uczciwej cenie (moje koszty budowy sumaryczne plus niewielka marża za stracony czas). Widzę, że większość osób w okolicy wystawiając taki dom raczej kieruje się zasadą koszty plus 100-200k. Atrakcyjność cenowa na pewno by była, ale też nie jakaś gigantyczna, bo jednak budowałem na bańce na materiałach, więc swoje to kosztowało. Ludzie, którzy zbudowali przed 2020 mogą dużo zejść z ceny i jeszcze będą mieli zysk, ja już stratę.
    jaka mniej więcej lokalizacja, pow domu i działki oraz cena ofertowa?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    jaka mniej więcej lokalizacja, pow domu i działki oraz cena ofertowa?
    5km od Warszawy koło stacji kolejowej (28min dojazdu pociągiem podmiejskim, jeździ co 20-40min).

    1000m działki, 100m pow. użytkowej domu. Poddasze można zaadaptować w razie czego (obecnie nieużytkowe).

    Typowy wykończony dom w okolicy kosztuje 900k-1 mil, typowy bliźniak lub dom kopiuj/wklej od dewelopera w miejscowości - około 800k PLN (na mniejszej działce i/lub w gorszym standardzie ocieplenia, z wentylacją grawitacyjną, bez klimatyzacji, etc.).

    Myślałem o wystawieniu za 750-760k. Cenowo by wypadało nieźle względem osiedli od dewelopera i miałbym trochę profitu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    5km od Warszawy koło stacji kolejowej (28min dojazdu pociągiem podmiejskim, jeździ co 20-40min).

    1000m działki, 100m pow. użytkowej domu. Poddasze można zaadaptować w razie czego (obecnie nieużytkowe).

    Typowy wykończony dom w okolicy kosztuje 900k-1 mil, typowy bliźniak lub dom kopiuj/wklej od dewelopera w miejscowości - około 800k PLN (na mniejszej działce i/lub w gorszym standardzie ocieplenia, z wentylacją grawitacyjną, bez klimatyzacji, etc.).

    Myślałem o wystawieniu za 750-760k. Cenowo by wypadało nieźle względem osiedli od dewelopera i miałbym trochę profitu.
    Ja mieszkam koło Nadarzyna u mnie w tej chwili skrajny segment kosztuje 850 tys ale w stanie deweloperskim i zrobioną działką. https://domy.pl/dom/pruszkowski-nada.../dol1737871694

    Jeżeli masz dom w stanie developerskim to cena ofertowa byłaby OK ale obawiam się że do negocjacji. Nikt nie dostanie po prostu tredytu a raka kilkanascie tysiecy na iesiac to marny pomysł.

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie też oczywiście byłby stan deweloperski. Wszystko zrobione poza typowym wykończeniem, w tym piec, klima, reku, brama. Działka wyrównana, do własnej adaptacji. Trawę mogę posiać, bo dużo nie kosztuje.

    Pole do negocjacji jakieś super duże nie jest, bo poniesione nakłady to koło 700k sumarycznie. Dlatego obawiam się,że jak się doliczy prowizję agenta, to wyjdę na zero albo nawet lekki minus, a zważywszy na to, że ceny w 2 lata odjechały o 20-30% to robi się przykro w gaciach.

    Cena działek w okolicy obecnie 350-400 zł za m^2. Przez to nie da się zbudować raczej podobnego domu obecnie za pieniądze, za jakie wystawię swój, czyli cena ofertowa niższa od odtworzeniowej, i tak pozostanie nawet przy zauważalnym spadku cen materiałów (chyba, że działki spadną o 20-30%).

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Dom ma działkę obecnie uważaną za dużą natomiast sam jest w idealnej powierzchni nie za duży więc oferta będzie atrakcyjna , sama bliskość Warszawy też poprawi cenę. To są mocne strony. Jeżeli jest kanalizacja to ja bym spokojnie wystawił za 820k

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki tak, ma kanalizację - i światłowód też jest.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Powiem ci tak szkoda chyba tego domu, a może po prostu wykończ go budżetowo i wynajmij na spokojnie starczy ci na podnajem mieszkania dla ciebie, Po kontrakcie zrobisz remont i zamieszkasz.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zastanów się nad wynajmem.
    Umowa najmu okazjonalnego.
    Wysoka kaucja.
    7k i więcej możnevaie udac.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony