dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ściany bez dachu ile mogą stać? Czy to ma sens?

    Witam wszystkich

    Planuje budowę domu, w następnym roku. Na razie papiery ugrzęzły w gminie i czekam na warunki zabudowy aby dokończyć projekt.
    Dom 140m2 , użytkowe poddasze, dach prosty dwuspadowy, budowany z ceramiki.
    Niestety sam nie potrafię wybudować domu więc potrzebna jest ekipa i system zlecony.
    Buduje za swoje, ale już teraz wiem że nie starczy mi na więźbę dachową i na to żeby ją odeskować i opapować. Plan był taki żeby dobudować do takiego stanu i poczekać z 2, 3 lata aż koniunktura będzie znowu lepsza i zdolność kredyty większa.
    Niestety szalone ceny powodują że zostanie mi trochę kasy po ścianach ale zdecydowanie nie starczy na więźbę, bo o dachówce nie ma nawet co myśleć z tym budżetem.

    I tu pytanie, czy warto zaczynać. Rozmawiałem z wieloma ludźmi ekipami budowlanymi i mam mętlik w głowie. Niektórzy mówią nie masz tyle kasy żeby przykryć dachem to zostaw i nie buduj bo będzie się marnować. (Dostawałem też takie głupie rady w stylu lepiej jedź na wycieczkę po świecie)

    Druga strona mówi buduj ile dasz rady, co zrobisz to już będzie. Więc na jakim etapie można zostawić budowę i jak ją zabezpieczyć na te 3 lub więcej lat? Czy lepiej jak będą same ściany, czy ściany i strop? I wtedy jak to zabezpieczać - cegła ceramiczna? Przed zima, przed deszczem?

    Z jednej strony nie chcę patrzeć jak oszczędności dalej tracą na wartości a drugiej nie wiadomo co będzie. Może to będzie ostatnia zima gdzie będzie można kupić materiały w "dobrej cenie" Bo co jak faktycznie w następnym roku gaz i prąd pójdą x2 lub razy 3 do góry? Wtedy ceny oszaleją i nikogo na nic nie będzie stać.
    Jak skończy się wojna i będzie Europejski plan odbudowy Ukrainy to też wszystko będzie szło tam. Będą wysokie ceny i brak dostępności.
    Bo na sytuacja że kryzys spowoduję obniżkę cen jest raczej mało prawdopodobna.

    Żyjemy w trudnym okresie dla budowlanki, nie wiem co robić Proszę o rady, każda opinia będzie cenna

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.442
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Moim zdaniem deskowanie z papą należy zrobić. Na żaden koniec wojny nie licz, na program odbudowy Ukrainy też - wszędzie widać kryzys, więc prędzej dojdzie do impasu na frontach i biedę w Europie. Należy bezpiecznie odkładać kasę i negocjować cenę w ekipami tak, żeby jednak na wstępne krycie wystarczyło.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Kupuj materiały i składaj. Skleisz jak uzbierasz na dach.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    topilo

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moim zdaniem deskowanie z papą należy zrobić. Na żaden koniec wojny nie licz, na program odbudowy Ukrainy też - wszędzie widać kryzys, więc prędzej dojdzie do impasu na frontach i biedę w Europie. Należy bezpiecznie odkładać kasę i negocjować cenę w ekipami tak, żeby jednak na wstępne krycie wystarczyło.
    Mądre słowa ! Poważny kryzys przed nami, zwłaszcza w Polsce...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rdq

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Jeśli nie wystarczy na przykrycie nie ma sensu budować. Zimą to wszystko Ci zniszczeje, ceramika nasiąka wodą, przychodzi mróz i rozsadza, Nawet jak będzie strop to i tak wszystko spływa po zewnętrznych ścianach, żadne folie czy papy położone bez spadku nie zdają egzaminu, zawsze podcieka(wiem z doświadczenia)

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.847

    Domyślnie

    Nie masz kasy na dach to nie buduj.
    Ewentualnie kupuj materiały budowlane.
    Tylko czy z czasem nie ulotnią się.

    Dzisiaj wybudujesz ściany a za kilka lat mogą zmienić się twoje plany budowlane.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.442
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie masz kasy na dach to nie buduj.
    Ewentualnie kupuj materiały budowlane.
    Tylko czy z czasem nie ulotnią się.
    Składy budowlane czasem oferują składowanie materiałów u siebie na placu. Ja tak zrobiłem i nic za tę usługę nie płaciłem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Co masz u siebie to masz. Jak skład budowlany zbankrutuje to okaże się że materiały na jego placu nie były twoje i na zaspokojenie cudzych roszczeń idą.

    Na każdym etapie da się zabezpieczyć budowę na lata tylko na różnych etapach są tego różne koszty.
    Ściany bez dachu też skutecznie zabezpieczyć się da. Nie tylko materiały drożeją ale także mocno robocizna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony