dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    markus3163

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Sarzyna
    Kod pocztowy
    37-310
    Posty
    2

    Domyślnie Demontaż paneli fotowoltaicznych

    Panowie proszę o poradę, chcę odrestaurować dach na której są panele fotowoltaiczne. Jestem zmuszony do demontażu wlasnymi siłami i tutaj robi się problem. W jakiej kolejności mam odłączyć całą instalacje? Na innym forum wyczytałem że wystarczy wyłączyć inwerter i zabezpieczenia po stronie AC i można demontować panele, kto inny pisze że tam nadal będzie napięcie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Jakieś napięcie będzie zawsze, chyba że na moduły nie będzie padało żadne światło (np. nocą).
    Pojedynczy moduł to ok.40V i takie napięcie na biegunach będzie, rozłączenie izolowanych wtyczek jest bezpieczne po wcześniejszym całkowitym rozłączeniu przewodów od inwertera np. rozłącznikiem DC.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    markus3163

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Sarzyna
    Kod pocztowy
    37-310
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czyli odlaczam zabezpieczenie od strony DC i to wszystko? I mogę to zrobić nawet w słoneczny dzien czy zaczekać aż promienie słoneczne przestaną padać na panele.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Czyli odłączasz od strony falownika przewody biegnące od modułów, jeżeli masz rozłączniki z zabezpieczeniami to je otwierasz jak nie ma takich rozłączników to przekręcasz wyłącznik DC zintegrowany z falownikiem który to jest montowany w prawie każdym współczesnym falowniku.
    Oczywiste że na tych przewodach będzie napięcie rzędu 40V x ilość modułów więc tak pewnie min. 300V ale to tylko między przewodami czyli między plus a minus, przy nieuszkodzonych przewodach i modułach między tymi przewodami a ziemią żadnego napięcia być nie powinno, po drugie nie masz potrzeby dotykać nieizolowanych przewodów, wtyczki mc-4 mają izolacje i rozłączanie ich nie stwarza niebezpieczeństwa, tak że można to robić nawet w słoneczny dzień

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Zaczynasz od odłączenia napięcia po stronie AC. Później po stronie DC.

    Nigdy odwrotnie!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony