dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablos1995

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-136
    Posty
    11

    Domyślnie Uciekający poziom ściany fundamentowej

    Witam wszystkich chcących pomóc
    Fachowcy, których już pożegnałem dali ciała z poziomem, zaczynając do ław kończąc na ścianie fundamentowej.
    Różnica w poziomie ściany fundamentowej na gotowo to miejscami nawet 4 cm, wymiary budynku to około 13x13m.
    Ekipę pożegnałem przed zagęszczeniem i wylaniem chudziaka. Czy jest jakaś sensowna metoda na wyrównanie poziomów? Chudziak miał być wylewany na lico z ostatnią warstwą bloczka. Robienia wieńca raczej wolałbym uniknąć, przez duży nakład pracy i koszt, może wyrównanie zasypem a później trzymanie poziomu od najniższego punktu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak wysoko/głęboko jest poziom chudziaka względem docelowego poziomu terenu?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Jeśli nie wieniec to domurowanie jeszcze jednego poziomu bloczków na których zgubi się połowę z tego a drugą połowę zgubisz na warstwie startowej ścian nadziemia.
    Jeśli materiałem budowlanym jest co innego np.ceramika poryzowana to to samo sprawna ekipa zgubi na pierwszych 2 - 3 warstwach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablos1995

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-136
    Posty
    11

    Domyślnie

    Działka jest pochyla, w miejscu gdzie teren jest najwyższy jest to około +10cm względem terenu

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Moim zdaniem to sztuczny problem, bo jeśli występują "miejscami nawet 4 cm", to przy budynku 13x13m jest to w zasadzie apteka. Lał bym beton mocniejszy niż chudziak, a tą "super" nierówną ścianę fundamentową najwyżej obszalował, skoro ma być koniecznie zlicowane. A co mówi kierbud?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablos1995

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-136
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moim zdaniem to sztuczny problem, bo jeśli występują "miejscami nawet 4 cm", to przy budynku 13x13m jest to w zasadzie apteka. Lał bym beton mocniejszy niż chudziak, a tą "super" nierówną ścianę fundamentową najwyżej obszalował, skoro ma być koniecznie zlicowane. A co mówi kierbud?
    Kierbud daje trzy rozwiązania:
    1) rozebrać i od nowa murować(skrajność),
    2) wieniec na ścianach fundamentowych,
    3) zamówić na chudziaka b15 zamiast b10 obszalować cały budynek po zewnętrznej stronie ścian fundamentowych, zacząć od najwyższego punktu robiąc szalunek na + 4cm żeby cienka warstwa betonu nie pękała. Kierbud daje mi do zrozumienia, że to rozwiązanie może nieść za sobą nierówne osiadanie chudziaka, ale warunki glebowe u mnie są na tyle dobre, że dobrze zagęszczony piach ma małe szanse na osiadanie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jest jeszcze opcja rozebrania jednej warstwy i wykonania na niej wieńca - wtedy nie podwyższysz budynku i będzie równo i mocno. No ale to robota i materiał zostanie. Z kolei jak miałbym szalować dookoła taką dużą budę, to bym już się szarpnął na ten wieniec, bo on dodatkowo usztywni dom, będzie mniej spękań itd. 13x13 to jednak sporo. No ale trzeba wtedy się zastanowić, czy te dodatkowe 20 - 25 cm ściany fundamentowej czegoś nie popsuje, np wjazdu do garażu czy wejścia do domu itd.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Szalować musi tak czy inaczej przy obu opcjach. Przy wieńcu nawet z obu stron.
    Natomiast nadlewkę przy okazji płyty podłogowej po taniości zrealizuje jeśli ociepli fundamenty styropianem wyznaczając nim poziom +4 w najwyższym i +8 w najniższym miejscu i to on posłuży jako szalunek.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablos1995

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-136
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Szalować musi tak czy inaczej przy obu opcjach. Przy wieńcu nawet z obu stron.
    Natomiast nadlewkę przy okazji płyty podłogowej po taniości zrealizuje jeśli ociepli fundamenty styropianem wyznaczając nim poziom +4 w najwyższym i +8 w najniższym miejscu i to on posłuży jako szalunek.
    Przy tym sposobie zapala mi się lampka bo warstwa nadlanego chudziaka nie będzie miała hydroizolacji. W teorii może być małe ryzyko zaciągania wody, bo będzie to już powyżej terenu a styropian fundamentowy to XPS.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Podciągania wody przez co....płytę podłogową.
    A normalnie płyta leżąc na gruncie ( pospółce) wylewana wewnątrz ścian fundamentowych i stykająca się z nimi nie podciąga wody.
    Hydroizolację dajesz na płytę podłogową w tym wypadku będzie połączona szczelnie z izolacją poziomą ścian już lepiej nie można.
    A że 4 lub 8 cm nadlewki nie pomalujesz sobie jakimś dysperbitem który nic nie wnosi ale za to przy ocieplaniu ścian od zewnątrz zastosujesz pionowo papę i zostawisz u góry zapas na nadlewkę..
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-09-2022 o 12:26
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos1995 Zobacz post
    3) zamówić na chudziaka b15 zamiast b10 obszalować cały budynek po zewnętrznej stronie ścian fundamentowych, zacząć od najwyższego punktu robiąc szalunek na + 4cm żeby cienka warstwa betonu nie pękała. Kierbud daje mi do zrozumienia, że to rozwiązanie może nieść za sobą nierówne osiadanie chudziaka, ale warunki glebowe u mnie są na tyle dobre, że dobrze zagęszczony piach ma małe szanse na osiadanie.
    B15 to już nie jest chudy beton, więc zamiast chudziaka będzie całkiem normalny beton podkładowy. To plus.
    A minus: beton podkładowy czy chudziak pod podłogę na gruncie powinien mieć min. 10cm a i tak oparty na ścianach fundamentowych to duże ryzyko pęknięcia. Fizyki nie oszukasz - to musi inaczej pracować (m.in. nierówne osiadanie, nawet jeśli o ułamki milimetra), chyba że płytę zazbroisz jak strop (koszt bez sensu). Dziwne, że KB proponuje takie rozwiązanie, ale to on się pod tym podpisuje a nie internety, więc przypilnuj, żeby taką zmianę wpisał do DB.

    Nie do końca rozumiem w czym problem.. tzn. wiem 4cm tutaj to fuszerka dyskwalifikujacy ekipę - serio, utrzymanie poziomu dla ogarniętego majstra to nie jest żadna wyrafinowana sztuka a raczej pokazuje stosunek do swojej pracy. Ale skoro już jest jak jest, wylać tego "chudziaka" z B15 na równo z najniższymi bloczkami a tam gdzie bloczki będą powyżej te 4cm wywinąć hydroizolację - parę złotych trzeba będzie dopłacić do elastycznych taśm hydroizolacyjnych i wiaderka masy kmb. Tak przykładowo, ale to pytanie jakie rozwiązania hydroizolacyjne przyjęto w projekcie? Bo to trzeba wiedzieć co z czym i do czego jest powiązane.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Myślałem, że to oczywiste, że chudziak nie będzie cieńszy niż te 10 cm. Że pękać na styku ze ścianą będzie - też oczywiste. Trzeba tak ustalić poziom zagęszczonego piasku pod chudziakiem, żeby lekko przykryć te brakujące na ścianach fundamentów 4 cm. To na 100% pęknie i chudziak na ścianach się opierać nie będzie

    Właściwie nikt nie spytał, co te "gdzieniegdzie" 4 cm przeszkadzają i zrozumiałem, że autor chce wywinąć izolację znad fundamentu, aby ładnie ją połączyć z tą na chudziaku. Po co miałby sobie inaczej robić tyle zachodu? Zgubienie 4 cm zaprawą (poduszką) pod pierwszą warstwą bloczków przyziemia to przecież bułka z masłem. Od tego jest ta warstwa zaprawy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13

    Domyślnie

    Ratpaw ma rację, to niepotrzebnie stworzony problem

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jest jeszcze opcja rozebrania jednej warstwy i wykonania na niej wieńca - wtedy nie podwyższysz budynku i będzie równo i mocno. No ale to robota i materiał zostanie. Z kolei jak miałbym szalować dookoła taką dużą budę, to bym już się szarpnął na ten wieniec, bo on dodatkowo usztywni dom, będzie mniej spękań itd. 13x13 to jednak sporo. No ale trzeba wtedy się tlumaczenie , czy te dodatkowe 20 - 25 cm ściany tlumaczenie czegoś nie popsuje, np wjazdu do garażu czy wejścia do domu itd.
    Zgadzam sie z Toba calkowicie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony