dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wzmocnienie konstrukcji, wymiana jętek

    Witam
    Jestem nowy na forum i mam kilka pytań.

    Jakiś czas temu kupiłem drewniany dom z 1954r i zabrałem się za remont.
    Usunąłem sufit i odsłoniłem konstrukcję dachu. Przez te wszystkie lata nikt nie remontował konstrukcji dachowej, kilka lat temu wymieniona została dachówka.

    Dach składa się z dwóch par płatwi (10x13cm) łączna długość płatwi około 9 metrów (około 50cm poza ścianą, wtedy 350cm i ściana nośna (łączenie płatwi), i kolejna płatwia o długości 470cm z czego 50cm na zewnątrz. Więc nie są niczym podparte na 350cm w jednym pomieszczeniu i 400cm w drugim.

    Rozstaw między krokwiami 90cm, jętki (5x11cm) z boku każdej krokwi pod płatwią, przybite trzema gwoździami na stronę do jętki (w niektórych miejscach wcale nie dotykają płatwi)

    Po tylu latach dach trochę siadł i płatwie się wygięły, około 25mm na 400cm i 15mm na 350cm, chciałbym je wzmocnić przykręcając od boku nowe płatwie (10x15cm) uprzednio prostując stare płatwie siłownikiem.

    Teraz moje pytanie, czy mogę po wzmocnieniu mogę przenieść jętki nad płatwie? Je też wymienię, myślałem nad podwójnymi jętkami na każdej krokwi.
    Zależy mi na zwiększeniu wysokości sufitu i wzmocnieniu całej konstrukcji.

    Dziękuję za wszelką pomoc! Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tak.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	460623

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Czy w oryginale płatwie nie były czasem podparte ścianami wewnątrz lub słupami.
    Nie wiadomo jakie wymiary ma dom.
    Dodatkowe płatwie po wyprostowaniu niepotrzebnie obciążą całość konstrukcji.
    Jedyne co jest potrzebne do wyprostowania to zastosowanie nowych podwójnych jętek lub w tym wypadku kleszczy które mocowane w to samo miejsce spowodują rozpieranie i tym samym wyprostowanie więźby i płatwii .
    Płatwie mocowane na ścianach szczytowych stężają konstrukcję a dach prawdopodobnie wystaje poza ściany szczytowe o 1 parę krokwii.
    Jeśli dobrze zrozumiałem są dwie płatwie łączone po środku to w miejscu łączenia powinna być ścianka lub słup podpierający łączenie.
    Jętki podpierają płatwie i przeniesienie ich nad jest błędem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-09-2022 o 12:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Wcześniej nie było tam ścian ani słupów, mam pewność.
    Dom ma wymiary 7x8 metra, płatwie biegną wzdłuż dłuższego boku.

    Dodatkowe płatwie wymyśliłem trochę na chłopski rozum, ale faktycznie nowe jętki powinny to wyprostować, pytanie czy samo podniesienie płatwi rozwiąże problem? Czy powinienem je jeszcze rozepchać do zewnątrz?
    Zastanawiam się czy po odpuszczeniu siłowników dach nie opadnie pionowo w dół.
    Jętki zamocowane do dłuższej płatwi są też podparte w 1/3 długości ścianą.
    Tak, dach wystaje poza ścianę szczytową właśnie o jedną parę krokwi.
    Zgadza się, wstawię uproszczony projekt na szybko.

    Pomysł przeniesienia jętek już wybiłem sobie z głowy, teraz chcę to po prostu wyprostować i wzmocnić.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220901_0002.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	106,1 KB
ID:	460639  

  4. #4

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Tylko i wyłącznie samo podparcie płatwi i wyprostowanie ich i gdy zamontujesz kleszcze to ruch jednej połaci poprzez kleszcze ( jętki) będzie powodował reakcję drugiej połaci bo na tym to polega.
    O żadnym rozpierania dachu ponad poziom nie może być mowy gdyż istnieje niebezpieczeństwo naruszenia wiązania z murłatą lub kalenicą.

    Co miałeś na myśli pisząc o 2 parach płatwi łączeniu płatwi na środku jedna ma 350 a druga 450 i są połączone ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak zrobię, materiał już kupiony, w weekend będę próbował jak to wyjdzie.
    Jak najlepiej połączyć kleszcze z krokwiami? Kupiłem akurat kilkadziesiąt śrub ciesielskich 6x180, nada się?

    Dokładnie, razem są cztery płatwie, łączenie wypada na ścianie działowej, zaznaczone na zdjęciu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220814_123930.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	460644

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Pierw zobacz w jakim to wszystko jest stanie.
    Krokwie nie wyglądają na jakieś solidne więc myślę aby nie dziurawić ich 2 lub 4 wkrętami.
    Jeśli jętki będą podwójne to jednak najlepiej sprawdza się śruba fi8 na przelot z nakrętką lub szpilka z dwoma.
    Podkładki oczywiście szerokim kołnierzem.
    Wszystko ocenisz podczas rozbierania.
    Płatwie podnoś ostrożnie bo te 25mm nie musi być opadnięciem spowodowanym luzami ale ich zwichrowaniem w związku z czym skontroluj połączenie obu krokwii to na środku i w razie czego jeśli ściana zostaje to podparł bym je na niej o ile na dole jest legar strop lub ściana parteru ale pierw rozebrał jej poszycie i zobaczył co tam jest.
    Z zewnątrz wygląda mi to na jakąś prowizorkę.
    Nad jętkami widać resztki grubych belek o wymiarach płatwii więc z tym nie będzie problemu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 02-09-2022 o 06:59
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam

    Jestem już po ,,prostowaniu'' i wyszło to połowicznie.
    Po objerzeniu wszystkiego wyszło, że płatwie nie są elementem nośnym całego dachu a tylko trzymają zewnętrzną parę krokwi.

    Najpierw krokwie zostały najpierw wyprostowane (kilka milimetrów ponad), między płatwie została wsadzona podpora stropowa. W miarę podnoszenia rozstaw między płatwiami zwiększał się a krokwie się prostowały.

    Zostały założone nowe jętki nad płatwiami (po zdemontowaniu starych jętek wyszło, że nie podtrzymywały one płatwi w żaden sposób, tylko w kilku miejscach stykały się z płatwią)
    Przekroje nowych jętek to 5x15cm, skręcone śrubą m12, między jętki a krokwie zamocowane zostały również pierścienie kolczaste.

    Po odpuszczeniu siłowników dach znów opadł, w mniejszym stopniu ale jednak, ugięcie (banan) krokwi na długości 4 metrów zmniejszyło się z 10mm do 4mm, ale ugięcie płatwi na długości 4 metrów, zmniejszyło się z 25mm do 15mm. Na tę stronę domu przypadało 5 par krokwi.

    Po drugiej stronie domu, tam gdzie płatwie mają długość 3,5 metra a par krokwi było trzy, wyszło to prawie idealnie. Jedna krokiew przypada na komin, tam oparłem nowe jętki właśnie o komin.

    Sam jestem średnio zadowolony, ale może to jakiś chory perfekcjonizm. Czy próbować to poprawiać, czy takie odchyłki są akceptowalne?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220911_174146.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	460797
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220911_174142.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	460798
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220911_174133.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	460799
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220911_174152.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	460796  
    Ostatnio edytowane przez Sylwo47 ; 12-09-2022 o 21:56

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    W starych zdjęciach płatwie były nad jętkami i powodowały spięcie całości krokwi ale przede wszystkim rozkład sił z jednej krokwi na 2 lub 3 jętki i odwrotnie. Obecnie niezgodnie ze sztuką i rozwiązaniem jętki zamocowałeś nad płatwiami co powoduje że jest ona tam tylko elementem obciążającym dodatkowo krokwie.


    Obecnie nowe jętki, kleszcze będą już za krótkie aby je zastosować tak jak było.
    Jedyne co możesz zrobić to w miejscu ścianek działowych które tam były należało by zastosować słupy podpierajace płatwie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem i nie rozumiem jednocześnie.
    Faktycznie stare jętki były pod płatwiami, ale jak pisałem nie stykały się z nimi, na zdjęciach może to tak wyglądać, ale między jętką a płatwią była przerwa, dodatkowo krokwie nie są w żaden sposób przytwierdzone do płatwi, tylko na niej leżą.
    Więc czy jest do dach krokwiowo-płatwiowy? Skoro żaden element nie był ze sobą połączony?

    Ścianek działowych tam nie było,
    Mogę zrobić to na nowo o ile to faktycznie nie jest dach krokwiowo-jętkowy, problem z jętkami pod jest taki, że mogę zastosować maksymalnie 5*10cm, inaczej sufit wyjdzie zbyt niski i bedzie kolidował z oknami.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Skoro nie były przytwierdzone i pomiędzy krokwiami a płatwią jest luz to czemu narzekasz na obniżenie płatwii?
    Co ją obciążyło skoro nic na niej nie leży. Jest wygięta w pałąk i obniżona środkiem bo przytwierdzona jest tylko do swoich dwóch krańców na ścianach szczytowych.

    Zostaw już tak jak jest bo w końcu podziurkujesz krokwie jak sito.
    Płatew musi się stykać z krokwiami jeśli jest wygięta to styka się przynajmniej z dwoma krokwiami koło ściany szczytowej.
    Umieść słupy w ściankach działowych podpierając ją tak aby stykała się z krokwiami bądź jętkami podpierając je.


    Wysokość Twojego sufitu mnie nie interesuje tylko bezpieczeństwo Twojego dachu i widmo katastrofy budowlanej podczas samowolnej przeróbki.. Na początku rozmowy było zapytanie czy możesz podwyższyć jętki nad płatwie na co odpowiedziałem że nie można i sam zrezygnowałeś z tego pomysłu stwierdzając że wybiłeś sobie go z głowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony