dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Konsekwencjie instalacji kotła CO o zbyt duzej mocy

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jasiekor

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Sadurki
    Kod pocztowy
    24-150
    Posty
    1

    Domyślnie Konsekwencjie instalacji kotła CO o zbyt duzej mocy

    Witam,
    pragnę zainstalować w domu o powierzchni 110 m2 kocioł CO zgazowujący drewno. Za 2/3 lata planuje dobudować kolejne piętro do domu. Czy wstawić od razu kocioł o mocy 21 kW czy zainstalować kocioł o mocy 15 kW (czy 11 bedzie lepszy?) a potem wymienic na wiekszy?

    Jakie są konsekwencje posiadania pieca o mocy 21 kW gdy zapotrzebowanie jest o połowę niższe?
    Z tego co rozumiem piece zgazowujace drewno powinny spalać cały czas w optymalnej temperaturze aby proces był wydajny.
    Jeśli piec o mocy 21 kW będzie pracował na 100% mocy to nie przegrzeje mi to instalacji? Czy piec ogranicza grzanie w momencie kiedy w buforze zebrana jest odpowiednia ilosc cieplej wody? Czy może cały czas ogranicza proces do niewydajengo spalania?

    Przeczytałem instrukcje pieca który mnie interesuje ale w jego dokumentacji nie jest opisany mechanizm współdziałąnia wraz z buforem.

    Dodatkowo:
    Do poprawnego wyliczenia zapotrzebowania energetycznego domu wystarczy np ilość zużytego gazu w ciagu jednej zimy ?

    Pozdrawiam serdecznie!
    Ostatnio edytowane przez Jasiekor ; 03-09-2022 o 15:54

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jasiekor Zobacz post
    Witam,
    pragnę zainstalować w domu o powierzchni 110 m2 kocioł CO zgazowujący drewno. Za 2/3 lata planuje dobudować kolejne piętro do domu. Czy wstawić od razu kocioł o mocy 21 kW czy zainstalować kocioł o mocy 15 kW (czy 11 bedzie lepszy?) a potem wymienic na wiekszy?

    Jakie są konsekwencje posiadania pieca o mocy 21 kW gdy zapotrzebowanie jest o połowę niższe?
    Z tego co rozumiem piece zgazowujace drewno powinny spalać cały czas w optymalnej temperaturze aby proces był wydajny.
    Jeśli piec o mocy 21 kW będzie pracował na 100% mocy to nie przegrzeje mi to instalacji? Czy piec ogranicza grzanie w momencie kiedy w buforze zebrana jest odpowiednia ilosc cieplej wody? Czy może cały czas ogranicza proces do niewydajengo spalania?

    Przeczytałem instrukcje pieca który mnie interesuje ale w jego dokumentacji nie jest opisany mechanizm współdziałąnia wraz z buforem.

    Dodatkowo:
    Do poprawnego wyliczenia zapotrzebowania energetycznego domu wystarczy np ilość zużytego gazu w ciagu jednej zimy ?

    Pozdrawiam serdecznie!
    Napisz czym będziesz podgrzewał CW, u mnie na podgrzew CW idzie dużo więcej ciepła niż na ogrzewanie domu.
    Nie wiem jaka masz instalację ale kiedyś w przypadku kotłów na paliwa stałe konieczna była instalacja c.o. systemu otwartego, żeby nie było że przy przewymiarowanym kotle woda się zagotowała i kocioł wybuchł. Czy tak jest obecnie nie wiem nie wiem też jak jest zaklasyfikowany ten kocioł czy jako gazowy czy na paliwa stałe ? Ustaliłbym jakie optymalne parametry ma mieć instalacja c.o. aby ten kocioł pracował optymalnie to znaczy temperatura zasilania i powrotu ? Czyli przykładowo czy jest to 90/70 czy raczej 50/70.
    Moim zdaniem w przypadku przewymiarowanego kotła sprawność będzie bardzo niska być może nawet na poziomie 40-50% przy dwukrotnym przewymiarowaniu, kolejna sprawa może się to odbić na jego trwałości.

    A tak naprawdę to nawet dobrze dobrany czyli na pokrycie strat przy temp. powiedzmy -25st głównie pracuje niedociążony bo średnia temperatura w sezonie grzewczym jest na poziomie +2st. Czyli dwa razy przewymiarowany kocioł będzie pracował przeciętnie z obciążeniem 25%.
    Powyższe nie dotyczy kotłów kondensacyjnych w ich przypadku sytuacja jest odwrotna.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak będziesz dobudowywał to będziesz musiał spełnić aktualne WT i te 15kW będziesz wymieniał na coś mniejszego.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Nie słuchaj bzdur
    Kaizen jak zwykle namieszał. Pomylił straty ciepła budynku z mocą kotła. Ale spoko u Kaizena to normalka.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Nie słuchaj bzdur
    Kaizen jak zwykle namieszał. Pomylił straty ciepła budynku z mocą kotła. Ale spoko u Kaizena to normalka.
    To pokaż wyliczenia, jaki będzie potrzebny bufor, żeby go załadować takim kotłem tak z raz na dobę, gdy QH,nd,n będzie w najgorszym miesiącu w okolicach 1500kWh (czyli 100h pracy W MIESIĄCU kotła o mocy 15kW). Bo jak będzie te 3h W NAJGORSZYM miesiącu jeszcze dzielił na kilka razy, to masa energii pójdzie w hen (na rozgrzanie kotła i komina do optymalnej temperatury - a przed osiągnięciem temperatury zgazowywania drewna sprawność będzie żenująca i ekonomiczność rozwiązania żadna)

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    @Kaizen czy już wyleczyłeś się z depresji czy czegoś tam ? Przecież miałeś jakiegoś takiego doła psychicznego nazwałeś to plonk czy coś takiego że nie widziałeś moich postów ?
    Może weź i zaplonkuj ponownie

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    @Kaizen czy już wyleczyłeś się z depresji czy czegoś tam ? Przecież miałeś jakiegoś takiego doła psychicznego nazwałeś to plonk czy coś takiego że nie widziałeś moich postów ?
    Co to jest PLONK masz wyjaśnione tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...znie-%C5%BCywe

    Oj... Nie widzisz? No to wytęż intelekt. Inni widzą.... Jak inni widzą, to co zrobić, żeby zostać innym?

    A ja czasami mam słabą silną wolę i klikam "zobacz post" w czymś takim:
    Ta wiadomość jest ukryta ponieważ inwestorjest na Liście Ignorowanych.
    Zobacz post


    Jak widzę, że ktoś ignorowany prowadzi innych na złe decyzje to zdarza mi się zainterweniować.

  8. #8

    Domyślnie

    Skąd się wzięło to 15/11kW dla 110m2? Zamierzać ogrzewać dom, czy durszlak jakiś?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    @Kaizen
    Nie próbuję nawet zrozumieć co maiłoby oznaczać że ktoś ignorowany prowadzi innych na złe decyzje to zdarza mi się zainterweniować.

    @Kaizen jak już wspomniałem weź i nie angażuj czasu innych w czytaniu swych intymnych wątków o Twoich "plonkowych" problemach osobistych.
    Rozumiem że potrzebujesz wsparcia może pomocy w swych utrapieniach Ok. są do tego inne wątki niż techniczne. Na pewno ktoś Ci pomoże.
    Ale skąd pomysły o prowadzeniu na złe decyzje ?
    Wydawało mi się że już minęły czasy jedynych słusznych decyzji nie zatwierdzonych przez jego wysokość, widać pomyliłem się.
    Możę więcej luzu i samokrytyki by się Kaizn zdało

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony