dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Temat: Vitodens 100-W B1HF + PSOP + czujnik temp. zewn.

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1HF + PSOP + czujnik temp. zewn.

    Witam, kocioł jak w temacie, standardowo zamontowany ze sterowaniem PSOP. Dołożyłem do niego czujnik temperatury zewnętrznej, przełączyłem na sterowanie pogodowe i mam pytania:
    1. Jak się będzie zachowywał kocioł w sytuacjach "sprzecznych" - jeśli ustawimy inny program czasowy na kotle/aplikacji, inny na sterowniku, to co wtedy? Gdy kocioł według ustawień chce grzać, sterownik nie - kocioł będzie grzał, czy nie? A odwrotnie - sterownik chce grzać, kocioł nie - kocioł grzeje, czy nie?
    2. Jak widać w pierwszym pytaniu, jedno sterowanie z drugim się gryzie - czytałem, że w tej sytuacji najlepiej sprawdza się sterownik Vitotrol 200-E. Czy jeśli się bym zdecydował na zmianę, mogę go podłączyć pod te same przewody po stronie sterownika PSOP? Oczywiście wiem, że po stronie pieca, podłączenie trzeba zmienić na PlusBus, ale czy mogę wykorzystać te same przewody, co do PSOP?
    3. Skąd w ogóle piec czerpie informację o tym, jaka jest temperatura wewnątrz (opcja sterowanie pogodowe)? Czy jest jakiś czujnik przy piecu, czy temperaturę odczytuje ze sterownika pomieszczenia - i jeśli mamy sterownik on/off (PSOP), bierze ją z niego? Jeśli połączenie pogodówki ze sterowaniem on/off jest w zasadzie trochę bez sensu, co w przypadku, gdyby PSOP całkiem odpiąć?
    Z góry dzięki, pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. to tzw funkjca hook-up, kociol w trybie podogowym w połączeniu z termostatem. Gdy termostat "pozwala" na prace (zwarte styki) kocioł podaje na instalacje wode o temperaturze wyliczonej z krzywej grzewczej. Gdy termostat przerwie prace kociol pozostaje aktywny na centralne ogrzewanie w trybie ochrony przed zamarzaniem.
    2. w przypadku automatyki pogodowej dużo bardziej komfortowym i jednocześnie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie zdalnego sterownika np Vitotrol 200. W tym przypadku sterownik na podstawie rzeczywistej i wymaganej temperatury pomieszczenia koryguje wymaganą temperature zasilania. Czyli najpier temepratura zasilania jest wyliczana z krzywej grzewczej a potem zdalny sterownik wprowadza swoją korektę.
    W przypadku termostatu (przyklad z pkt.1) zawsze będą występowały wahania temperatury w pomieszczeniu nawet przy minimalnej histerezie termostatu. W przypadku zdalnego sterownika nie ma histerezy gdyż automatyka dązy do sytuacji w której do pomieszczen dostarczane jest dokładnie tyle ciepła ile z tych pomieszczeń ucieka nam na zewnątrz.
    3 w przypadku dobrze wykonanego projketu i wykonaniu instalacji zgodnie z projektem (srednice, bilansowanie hydrauliczne) pomiar temperatury nie jest potrzebny. Ilośc ciepła traconego z budynku jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury zewnętrznej. Termostat (wymieniony tu PSOP) nie przekazuje do kotła odczytu temperatury w pomieszczeniu, "mówi do kotła możesz grzać albo nie wolno ci grzać". Tylko zdalne sterowniki Vitotrol 200 lub 300 przekazują rzeczywisty odczyt który może byc uwzględniany podczas pracy kotła.
    Po odpięciu PSOP kociol bedzie pracowal cały czas w oparciu o krzywą grzewczą. Jeśli w calym budynku temperatury beda zgodne z wymaganymi i jednoczesnie pomieszczenia np przy zmianie wymaganej temperatury (zmiana z nocnej na dzienną) będą się rozgrzewały w tym samym tempie to będzie oznaczało że instalacja została dobrze zaprojektowana i wykonana. Jelsi predkośc wygrzewania bedzie różna albo temperatury nie będa zgodne z planoanymi to będzie oznacało żeinstalator poszedl na skróty a instalacja wymaga poprawek....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia, dopiero teraz zrozumiałem w pełni ideę sterowania pogodowego - cały czas myślałem, że w tej opcji piec również dąży do zadanej temperatury w programie czasowym, sprawdzając jaka jest w pomieszczeniu - tylko nie zgadzało mi się to, skąd tę informację czerpie, skoro w którymś wątku czytałem, że w zasadzie można odpiąć sterownik pokojowy, a piec czujnika temp. wewn. nie posiada. A to jest tak, że temperatura, jaką chcemy mieć w domu - ustawiona w programie czasowym to tylko punkt wyjścia dla krzywej grzewczej - szkoda, że nigdzie wprost nie jest to tak napisane, chociaż teraz wydaje się logiczne Przede mną w zasadzie dopiero pierwszy sezon grzewczy, więc dopiero w praktyce sprawdzę, co jak się u mnie działa. Tylko mam potencjalnie dwa problemy - instalacja to jeden obieg, ale dół podłogówka, a góra grzejniki, a czujnik temperatury zewnętrznej mam w niezbyt dobrym miejscu - i nie mam opcji przenieść go na drugą stronę budynku, więc przed południem przekłamuje, bo za bardzo się nagrzewa... Jeszcze zapytam o kilka niewiadomych:
    1. Ponawiam pytanie, czy w miejsce PSOP mogę na tych samych przewodach podpiąć Vitotrol?
    2. Czy Vitotrol działa w sposób zsynchronizowany z piecem - to znaczy, program czasowy ustawiany na sterowniku to ten sam program, który ustawiamy na piecu lub w aplikacji? Czyli bez znaczenia, czy skorygujemy go przez Vitotrol/piec/ViCare, ustawienia dotyczą tego samego programu i zmieni się "wszędzie" - nie tak, jak w PSOP, program pieca swoją drogą, a sterownika swoją...
    3. Czy Vitotrol 200-E to jedyny sterownik z taką funkcjonalnością, który możemy podpiąć pod piec Vitodens 100-W B1HF?
    4. Czy jest, a jeśli nie - to czemu nie ma dostępnego czujnika temperatury zewnętrznej w opcji bezprzewodowej? Naprawdę nie da się tego ogarnąć inaczej, niż ciągnąć przewód, czasem przez cały dom? Jego umiejscowienie jest bardzo kluczowe, skoro w zasadzie całe sterowanie opiera się na temperaturze z niego podanej...
    5. Czy mogę dowolnie wybrać/zmienić serwisanta, który przyjdzie do mnie na przegląd gwarancyjny pieca? Ten, który mi go uruchamiał, od razu wybił mi z głowy pogodowe sterowanie, bo to nie działa, bo zawsze jest za zimno lub za ciepło i nie da się tego ustawić, a w tym piecu nie ma opcji regulacji krzywej (co oczywiście jest nieprawdą) - a tu widzę zupełnie odmienne stanowisko Szkoda zatem, że wszyscy serwisanci nie są kompetentni i prawidłowo przeszkoleni...
    6. I jeszcze jedno - czy Vitotrol może także zmniejszać temperaturę wody w obiegu/wyłączać piec jak PSOP, czy tylko może zwiększać, w razie niedogrzania? Sytuacja z wczoraj wieczór - w domu mam 25 stopni, na zewnątrz jest 10 stopni, więc według krzywej grzewczej - gdyby piec był włączony, toby grzał
    Ostatnio edytowane przez TheD ; 07-09-2022 o 23:05

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ad.1 przewody mozna wykorzystac te same ale podłączenie jest w zupełnie inne miejsce. podłaczenie Vitotrola 200 pod wtyczkę 96 spali go.
    ad.2 tak, ustawienia sa przenoszone z Vitorola na automatykę kotła i odwrotnie.
    ad.3 tak, aktualnie jedyny
    ad.5 tak mozna. Prosze tez dokładnie sprawdzić bo kazdy serwisant ma prawo uruchamiać ale nie kazdy uruchamiajacy ma prawo serwisować. Najlepiej wejść na strone www.viessmann-serwis.pl i tam odszukac partnera serwisowego - najlepiej o statusie VSG.
    ad. 6 Vitotrol koryguje w obie strony jak jest za zimno w pomieszczeniach to podnosi temeprature zasilania, jak wpomieszczeniach jest za cieplo to obniża. W przyapdku tak dużego przegrzewu nalezy najpier skorygowac krzywą grzewczą. Vitotrol wprowadza korekte ale nie "naprawi" zlych nastaw.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Proszę o informację co w przypadku instalacji podłogowej z dwoma obiegami (góra domu i dół). Czy potrzebne są dwa urządzenia Vitotrol 200 podłączone do pieca czy można mieć Vitotrol 200 jako urządzenie master a np z górnych pomieszczeń tylko zwykły pomiar temperatury np PSOP lub ST620. Chodzi o oddzielne sterowanie parteru ( 1 obieg) i góry ( 2 obieg). Zawsze góra jest cieplejsza. Jak sterować tymi obiegami oddzielnie.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    odpowiedz dostał Pan już w wiadomosci PW
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Dzień Dobry,

    Mam podobne pytanie. Mama dwa obiegi, podłogowe na dole a grzejniki na górze. Na dole jest vititrol200 i wszystko jest super. Mam problem z temperaturą na górze bo kocioł widzi temperature z sterownika parterowego. Czy jest możliwość zainstalowania vitotrola 200 albo innego urządzenia które pozwalało by zaczytywać temperaturę na górze najlepiej bezprzewodowo?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jezeli problem występuje tylko na jednym z obiegów należy skorygowac jego krzywa grzewczą. Oczywiście automatyka pozwala dołozyć Vitiotrola 200 przewodowego do każdego z obiegów (mowa o kotle Vitodens 100 B1HF).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    A czy jest możliwość zainstalowania vitotrola bezprzewodowego albo podłączenia bezprzewodowego systemu vicare ze sterowaniem każdego grzejnika?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    System ViCare może pracowac calkowicie samodzielnie bez komunikacji z kotlem zatem na pewno można go zastoswoać. Sterowniki Vitotrol 200RF (bezprzewodowe) można podpinac do kotłów z automatyka Vitotronic. Aby potwierdzic lub wykluczyć mozliwość w twoim przypadku potrzebuje znac dokladny model kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Vitodens 100-W b1hf-19 wraz z dwoma modułami EM dla każdego obiegu + czujnik temp zewnętrznej + zbiornik 120L + Vitotrol200 kablowy.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku kotła Vitodens 100 można zastosować moduł Vitoconnect OPTO2, bez komunikacji z kotłem. Zatem kociol będzie podawał na instalacje tempraturę w trybie pogodowym (mooże i w stałotemepraturowym ale sterowanie pogodowe bedzie oszczedniejsze i dużo bardziej komfortowe), a sterownik Vitoconnect bedzie odpowiedzialny za spięcie systemu Single Room Control.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    glowomlot

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-972
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry.
    Mam pytanie do Pana Konsultanta z Viesmana. Jaka automatykę zastosować?
    Jestem posiadaczem vitodens 100w b1hf. Przestrzeń użytkowa 100m2 (3 pokoje, salon z kuchnią, 2 łazienki). Dodatkowo garaż i kotlownia.
    W pokojach grzejniki, w jedej łazience także. Ogrzewanie podłogowe na tym samym obiegu w korytarzu, kuchni i łazienkach.
    Czy według Pana lepiej zastosować jeden termostat modulowany zk05991 vicare?
    Czy lepiej zamontować głowice vicare w każdym pomieszczeniu? Czy jedno i drugie?
    Czy model b1hf wymaga sterownika vitoconnect do obsługi głowic?
    Czy może pójść w sterownik przewodowy?

    Według Pana, jakie rozważanie byłoby najbardziej efektywne - odstawiając koszt początkowy za zakup sprzętu?
    Czy wg Pana Viesmann będzie inwestował w rozwój vicare?
    Pozdrawiam

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Pytanie co chcemy osiągnąć.
    Jesli stała temperaturę w pomieszczeniach wystarcza głowice termostatyczne na grzejnikach. Jeśli chcemy zdalna kontrole nad temperatura w pomieszczeniach to system ViCare. W przypadku ogrzewania podlogowego Najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe. Termostaty Vi Care (zarówno stałotemepraturowy jak i modulowane) nie będa tu najlepszym rozwiązaniem.
    ViCare jest caly czas rozwijany.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Dzień dobry.
    Ja również mam pytanie do Pana Konsultanta z Viessmanna. Posiadam mieszkanie 55m2, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Kocioł Vitodens 050-W BOKA z wifi. Obecnie nie mam żadnego sterownika, steruje wyłącznie ręcznie temperaturę zasilania. Nie mam możliwości instalacji czujnika pogodowego. Chciałabym dokupić termostat z czujnikiem temperatury i sterować temperaturą powietrza w pomieszczeniu poprzez aplikacje vicare. Termostat kupiłabym jeden i trzymała w pomieszczeniu dla którego chciałabym otrzymywać zadaną temperaturę.Który z tych modeli jest odpowiedni: ZK05991 czy ZK03839. Czy powinnam zakupić inne urządzenie i jakieś dodatkowe. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Anna.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    pod nr ZK03839 kryje się czujnik klimatu jest to tylko element pomiarowy dodatkowo wchodzi on w skład ZK05991.
    ZK05991 jest modulowanym sterownikiem który temeprature zasilania instalacji wylicza na podstawie róznicy miedzy wymaganą a rzeczywistę temepratura pomieszczenia. Sterownik ten przeznaczony jest do ogrzewania grzejnikowego i wprzypdku gdy będzie w pomieszczeniach zbyt chłodno poda on bardzo wysoką temeprature na instalację (niedopuszczalna doa ogrzewania podłogowego).
    Jedynym rozwiązaniem jest ustawienie stałej temperatuty na zasilaniu (takiej jaka jest potrzebna do utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach przy -20*C na zewnątrz) i zastosowanie termostatu wł/wył.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Rozumiem, że ZK05990 to będzie odpowiedni model termostatu.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    tak, ten można
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19

    Domyślnie

    Witam
    Posiadam Vitodens 100-W B1HF ze sterowaniem pogodowym.

    C.7: 4
    C.14 0

    Znalazłem informację że mogę dołożyć do tego regulator pokojowy on/off.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	on_off.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	51,9 KB
ID:	463964

    Mój serwisant mówi że chyba się to da zrobić, ale jeszcze nikt o to go nie pytał.

    Posiadam drugie źródło ogrzewania w postaci kominka i chcę żeby piec "wiedział" że palę w kominku i się wyłączył
    Czy wstawienie regulatora do wtyku 96 załatwi mi sprawę??czy muszę przestawić konfigurację??

    Na chwilę obecną usunąłem zworę ze wtyku 96 i obserwuję co się dzieje. Z tego co widzę piec się załącza - czy jest to ochrona przed zamarzaniem?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Można do sterownia pogodowego dołozyć termostat on/off nalezy przekodować urządzenie. Bez pdpowiedniej konfiguracji w trybie pogodowym kocioł nie słucha się zworki 96
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony