dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Podbitka a instalacja odgromowa

    Będę miał podbitkę prostopadłą do ściany (poziomą).
    Wkrótce elektryk wyciągnie instalację odgromową od gruntu na dach, żeby zdążyć przed wykonaniem elewacji. Ciąg dalszy odgromówki (na dachu) będzie wykonany jesienią.
    Moje pytanie jest takie.
    Jak w miarę estetycznie należy poprowadzić stalowy drut w okolicy podbitki, rynny i okapu dachu?

    PS. Instalator chce prowadzić drut na elewacji w rurce PCV 28 mm. Czy to normalna praktyka?

  2. #2

    Domyślnie

    Mimo braku odpowiedzi, wykonana została już część instalacji odgromowej.

    I teraz moje pytanie.
    Pręt wychodzi ze styropianu powyżej przyszłej podbitki (która będzie poziomo), czyli jest już w przestrzeni "trójkąta" między podbitką, ścianą a membraną dachową.
    Dalsza instalacja będzie wykonywana jeszcze przed podbitką.
    Czy można tak wykonać instalację, że wykonawca przewierci się przez deskę czołową i przez blachę i tak puści pręt aluminiowy? Czy jednak koniecznie należy wrócić pod podbitkę w pobliżu rynny i nie wiercić w desce ani w blasze? Tylko jak wtedy zamocować podbitkę, jeśli będzie już zamocowany pręt?

    Na czerwono zaznaczyłem podbitkę, a na zielono ewentualny punkt wiercenia, żeby dostać się w okolicę rynny.


  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Zwód w styropianie powinien znajdować się w specjalnej rurce odgromowej.
    Na zewnętrznych ścianach obiektu budowlanego należy układać sztuczne przewody odprowadzające w odległości nie mniejszej niż:
    a)2 cm od podłoża niepalnego lub trudno zapalnego,
    b)40 cm od podłoża z materiałów łatwo zapalnych.
    W przypadku, gdy nie można zapewnić wymaganej odległości, należy umieszczać przewód w rurze lub w rurach osłonowych z PVC o łącznej grubości ścianki nie mniejszej niż 5 mm.
    Dlatego to samo powinien zastosować przy przejściu przez deskę czołową oraz całą drogę pomiędzy deską a styropianem, ja jednak ze względu na prowadzenie przewodów najkrótszą drogą zrezygnował bym z tego rozwiązania i wyprowadził rurkę z prętem o,5m pod podbitką tak aby swobodnie przejść do poziomu rynny i uchwytów na dachu.


    Mam nadzieję że na fotce jest tam tylko okno bowiem odległość przewodów odprowadzających od drzwi, ogrodzeń itp. to 2mb.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zwód w styropianie powinien znajdować się w specjalnej rurce odgromowej.
    I tak jest zrobione.


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W przypadku, gdy nie można zapewnić wymaganej odległości, należy umieszczać przewód w rurze lub w rurach osłonowych z PVC o łącznej grubości ścianki nie mniejszej niż 5 mm.
    Dlatego to samo powinien zastosować przy przejściu przez deskę czołową oraz całą drogę pomiędzy deską a styropianem.
    Też o tym myślałem, jednak wiesz, że te rurki są bardzo sztywne i wątpię, żeby dało się je ugiąć w taki sposób, żeby poprowadzić je w zwodzie od styropianu do rynny. Ale zobaczymy.


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    jednak ze względu na prowadzenie przewodów najkrótszą drogą zrezygnował bym z tego rozwiązania i wyprowadził rurkę z prętem o,5m pod podbitką tak aby swobodnie przejść do poziomu rynny i uchwytów na dachu.
    Może i tak, ale już nie chce mi się tego przerabiać, bo zwód jest w sztywnej rurce, na końcu której jest łuk, który wyprowadza zwód nad podbitkę.


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Mam nadzieję że na fotce jest tam tylko okno bowiem odległość przewodów odprowadzających od drzwi, ogrodzeń itp. to 2mb.
    Tak, to jest okno.

  5. #5

    Domyślnie

    A może ostatecznie można by w tej przestrzeni nad podbitką użyć arota albo nawet "arota w arocie"?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Pamiętaj , aby ten zwód ładnie wygiąć w łuk bo woda opadowa będzie się lała po elewacji /lub przewierconej desce, a jeszcze gorzej jak wleje się do rurki osłonowej!
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A może ostatecznie można by w tej przestrzeni nad podbitką użyć arota albo nawet "arota w arocie"?
    Do rur odgromowych są dostępne kolanka więc jak fachowiec tylko będzie chciał zrobić to solidnie to ma możliwość.

    Dopóki to jest sam styropian bez kleju to moim zdaniem pruj naginaj i wyciągaj 0,5 m poniżej podbitki.
    Nie wiem jak to wygląda z bliska ale nawet jak przez deskę wyjdzie poniżej rynny to musi zejść w dół a następnie zrobić okrąg w górę tak aby woda opadowa nie moczyła deski wciekając nad podbitkę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie.
    Gdybym jednak pozostawił przewody w tej przestrzeni nad podbitką, to czy podczas montażu podbitki, można by ewentualnie przeciąć ten pręt aluminiowy, przepuścić go przez panel podbitki PCV, a potem połączyć te 2 odcinki pręta złączem uniwersalnym?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Po pierwsze to nie żadnym złączem uniwersalnym tylko dedykowanym złączem przelotowym do tego typu elementów.
    Po drugie to nie kombinuj. Elektryk odpowiedzialny za instalacje prawdopodobnie wie co robi, natomiast wiedza poznana na forum posłuży Tobie do uspokojenia sytuacji lub do ewentualnej korekty gdyby jednak fachowiec tworzył jakieś dziwadła.
    Po trzecie ostatecznie to nie pręt będziesz przecinał tylko raczej wykonasz otwór w panelu podbitki blisko łączenia z następnym panelem lub łączenie ich zaplanujesz właśnie w tym miejscu.
    Po piąte to nie wiem jak to wygląda w realu i możliwe że fotka oszukuje lub stwarza takie złudzenie ale po przyjrzeniu się jej z zaznaczoną podbitką twierdzę że pręt wychodzi ze styropianu pod podbitką.

    Powtarzam......radykalne wyjście z wycięciem bruzdy w styropianie i zastosowanie kolanka jest najprostszym i zarazem najlepszym wyjściem.
    Wyjście rurki z przewodem pod podbitką będzie bardziej estetyczne i bezpieczne aniżeli dzierganie drutem przez elementy dachu.
    Kolanko i rurkę tak czy inaczej elektryk raczej musi zastosować ponieważ zbliża się do elementów palnych jakimi są więźba dachowa , membrana itp.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-03-2023 o 11:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    To jeszcze jedno.
    Fachowiec chciałby mocować iglice do kominów poprzez wiercenie w kominie.
    Raczej na to nie pozwolę.
    Jakie znacie sposoby montażu iglicy bez wiercenia w kominie?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    W kominie z reguły się wierci.
    Może zastosować obejmę z taśmą jak do masztu antenowego lub wywiercić otwór tylko w betonowej czapie komina.
    Są także uchwyty masztu na gąsiory.
    Wszystko zależy od konkretnego dachu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-03-2023 o 15:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Masz na myśli taką obejmę?
    https://www.youtube.com/watch?v=ksI0H1XRBdI
    Chyba spełni to moje wymagania.

  13. #13

    Domyślnie

    Czy przewody odprowadzające mogą stykać się z pasem podrynnowym (blacha)?
    Mam wątpliwości, a tak mi to wykonuje elektryk.
    Przewód to pręt aluminiowy fi 8 mm.
    Przebieg przewodów zaznaczyłem kolorem czerwonym.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony