dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie konstrukcja tarasu z dachem pomoc

    Witam wybudowaliśmy taras trochę danych technicznych...

    powierzchnia tarasu w przybliżeniu 5x5 metrów

    konstrukcja oparta z jednej strony na murłacie o długości 5.4 metra i przekroju 15x8 mocowanej do ściany na kotwy chemiczne (5 punktów).

    po przeciwległej stronie trzy słupy o przekroju 15x15 spoczywa na niej płatew o wymiarach 5.4 metra i przekroju 15x12 wykonane miecze.

    krokiew co około 79 cm (na całej długości jest ich 7) i wymiary to długość 5 metrów i przekrój 15x8 punkty podparcia krokwi oddalone są od siebie na długości 4,4 metra

    z góry przeprasza jeśli pomyliłem fachowe słownictwo.

    Moje pytanie czy należy dołożyć jakieś wzmocnienie po środku tej konstrukcji? czy taka wytrzyma napór np. śniegu spad na całej długości to około 80 cm
    pokrycie dachowe to boazeria i blachodachówka.

    z góry dziękuje za rady.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4863.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	460690
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4862.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	460691
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4861.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	460689
    Ostatnio edytowane przez Yamamotoo ; 06-09-2022 o 14:13

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wygląda na to, że kantówka o wymiarach typowych do krokwi została zamocowana do ściany ale odsunięta od nie o grubość warstwy izolacji cieplnej. Te pięć śrub mocujących jest narażonych na siły ścinające, momenty gnące i siły wyrywające (prostopadłe do ściany). Trudno powiedzieć czy przeniosą one te obciążenie. Należało zamontować kantówkę o przekroju minimum 10x10 cm bezpośrednio do ściany zewnętrznej dając solidne naprężenie wstępne. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Nie wspomniano czym jest pokryty ów daszek.
    5 kotew chemicznych w zależności od rodzaju pokrycia oraz przekroju szpilek może być Ok ale równie dobrze może być mało. Poza tym pozioma belka przyścienna albo powinna być podparta lub powierzchnia styku ze ścianą większa.
    Na szpilki w warstwie ocieplenia powinny być nałożone tuleje aby pozioma belka nie zgniatała styropianu powodując luzy po czasie.

    Na słupach 10x10 i kantówki przyściennej 7 x 18 dla 9 krokwii robiłem podobne zadaszenie ale dla poliglanu komorowego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Pokrycie to blachodachówka. Tu jest płaski dach i największym zagrożeniem będzie śnieg. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Rejon kraju nie jest znany ale prawdopodobnie nie jest to Zakopane. Śnieg faktycznie trochę martwi ale pozytywnym trafem taras jest na ścianie szczytowej więc z dachu raczej nic dodatkowego się tu nie zsunie, natomiast po jakimś czasie nacisk na belkę przyścienną oraz niej samej na elewację może spowodować poluzowanie kotwienia co przy małym kącie dachu nie wróży wcale dobrze.
    Pytanie czy kotwy mocujące belkę do ściany są w lini prostej czy też w szachownicę, przy brzegu belki na przemian góra dół itp. co trochę zwiększyło by nośność.
    Ciężar nie jest wielki bo mniejsza połowa 7 krokwii, boazerii i blachodachówki ale dla świętego spokoju zanotował bym dokładną wysokość posadowienia belki przyściennej i skontrolował ją np. po zimie.
    Po obu stronach belki na ścianie wzmocnił bym jej mocowanie pionowymi podporami, zwykła belka pozostałość z budowy zadaszenia odpowiednio przycięta mocowana na 2 lub 3 kołki lub coś w tym stylu:

    https://allegro.pl/oferta/korbel-dre...ent-7216595107
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony