dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Przebudowa przyłącza kanalizacyjnego

    Cześć

    Jestem na etapie poszukiwania działki do zakupu i mam kandydatkę (działka B) obciążoną pewnym problemem. Schemat poniżej, mam nadzieję, że jest czytelny:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sytuacja.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	460713

    Długość działki ok. 40 m

    Przez środek działki przebiega przyłącze kanalizacyjne z ulicy (brązowa rura fi 150) do innego domu na działce A (pierwotnie do działki z której było to wydzielane).
    Z tego co udało mi się dowiedzieć, to możliwa jest przebudowa przyłącza w ramach działki do kupna (przesunięcie do granicy np. wg koloru zielonego) na swój koszt, tak aby umożliwić zbudowanie czegokolwiek.

    Czy znajdzie się ktoś doświadczony w podobnej kwestii i pomoże wyjaśnić pewne wątpliwości:

    1. Czy właściciel domu A może zablokować przebudowę tego przyłącza? Czy potrzebuję jego zgody do zrobienia tego?
    2. Czy mogę oczekiwać, że to przyłącze zostanie przebudowane do odległości ok. 1 m od granicy działki B, tak żeby nie tracić szerokości zabudowy działki, czy też może mogę się spodziewać większych rygorów?
    3. Czy koszty takiej przebudowy będą się kształtowały w okolicach budowy podobnego przyłącza od nowa?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Pytanie 1A: Czy działka jest formalnie obciązona przyłączem ks? To znaczy że w "twojej" KW jest wpis ..."służebność przesyłu/lokalizacji kanalizacji do działki ...., a w działce zabudowanej (w jej KW) analogiczny wpis (działka władnąca...)? Obecność kanalizacji na mapie syt-wys nie przesądza o legalnym udostępnieniu działki dla przyłącza. Prawo nie ujawnione (zapisane) w KW nie istnieje, pozostaje twoja dobra wola. Jeśli nie ma zapisów to wzywasz pisemnie właściciela rury do usunięcia jej w terminie dwóch tyg/miesiąca , potem zatrudniasz koparkę do wykonania wykopów (przesada , bo jeszcze nie masz PnB). Jeśli sąsiad nie podejmie negocjacji (realny termin- mapa, projekt, wykonanie) to .... masz wroga smiertelnego, więc przynajmniej nie powinien blokowac twoich projektów czy prac. to Ad1.
    Ad2. Jeśli spadek terenu pozwala to nowy projekt ma byc taki jak ci pasuje, wszak ty go zlecasz i ponosisz wszelkie koszty - to Ad3. Sąsiad,gdyby miał cochones to powinien partycypować w kosztach. Osobna sprawa, że zbyt przyciśniety oleje temat a jego gónwa bedą lały się na twoją działkę czyli kolejna awantura na przyszłość. Szkoda życia. Podsumowujac - praktycznie koszty ponosisz ty, więc projektujesz i robisz jak fizyka, rozum i przepisy pozwalają. Sąsiad fikac nie powinien, chyba ze jest wyjatkowym ........ i .......... (ilość kropek przypadkowa).

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź
    Ad. 1 Od strony formalnej wszystko jest pozapisywane, stąd nie poruszałem tego tematu. Niestety

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Czyli projekt i wykonanie na twój koszt, odległości min. 1,5 m (niektóre źródła podają 1 do 2 m) od ogrodzeń oraz 3,0 m od budynków. Firma wykonuje nową instalację (zdjęcia i protokół odbioru przez inspektora lokalnych wodociagów i kan.) a przełączenie ze starego na nowe to kwadrans, więc sasiad nawet nie zauważy.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za rzeczową odpowiedź
    A jakiego kosztu mogę się spodziewać? Porównywalnie z budową takiego przyłącza czy raczej będzie to traktowane jako robota niestandardowa i mnożnik x2?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Co tu niestandardowego? Przełącznie nowego odcinka to nic wielkiego. Bierzesz firmę obcą lub lepiej kogoś z wodociągów kto świadczy takie usługi i po problemie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony