dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    d4r0

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-686
    Posty
    25

    Domyślnie Inwentaryzacja powykonawcza budynku na zgłoszenie do 35m2 - w jakim terminie ?

    Witam serdecznie,

    Dokonałem zgłoszenia budowy budynku rekreacji indywidualnej o pow. zabudowy 35m2 i dostałem decyzję o braku sprzeciwu Na podstawie art. 30 ust. 5aa ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. 2021 poz. 735 z późn. zm.).

    Jednakże w decyzji organ zobowiązał mnie do prowadzenia robót pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane z zachowaniem przepisów bhp a po ich wykonaniu do sporządzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obejmującej położenie obiektu na gruncie zgodnie z art. 43 ust 1 i ust 2 ustawy Prawo budowlane.

    Według artykułu 30 ustawy z dn. 7 lipca 1994 prawo budowlane zgłoszenie to jest ważne 3 lata od wydania, tak więc jeżeli nie rozpocznę prac budowlanych w terminie 3 lat będę musiał wykonać nowe zgłoszenie.

    Pojawia się pytanie zatem co jeżeli rozpocznę prace budowlane w przeciągu 3 lat ale nie ukończę ich ? Czy prawo budowlane w tym przypadku definiuje termin w jakim muszę wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą a co za tym idzie nanieść budynek na mapę i zacząć płacić za niego podatek od nieruchomości ? Czy mogę po 2,5 roku rozpocząć budowę która będzie trwała w nieskończoność i nie będzie samowolą budowlaną bo została rozpoczęta na bazie ważnego zgłoszenia ?

    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Z geodezyjnego punktu widzenia ściany i dach to budynek, więc jeśli masz pod dachem to zlecasz pomiar budynku i będzie na mapie syt-wys. Jeśli zgłosisz zmiane do EGiB ("wniosek do starosty .... o wprowadzenie zmian w EGiB...") + dane z operatu geodezyjnego (mapa zmian, XY, pow. zabudowy) to bedziesz miał na mapie ewidencyjnej budynek bez numeru. Chyba że PINB w ramach kontaktów z EGiB, zablokuje ujawnienie budynku , to raczej jeszcze teoria. Może jeśli to budowa o której w telewizoriach mówią....
    PS
    Słyszałem o budowie trwającej od 30 (od trzydziestu lat!), dwóch kierowników już wykorkowało, obecnie jest trzeci ale budowa trwa i trwa mać - legalnie. Wpisy co tyle co trzeba, drobne kroczki i już nawet blisko ukończenia. Może nawet w tym roku... , kto wie...
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 07-09-2022 o 16:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony