dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Duże rysy w stropie

    Witam.

    Będę wdzięczny za Waszą pomoc, gdyż mam problem na budowie. Wczoraj wylewany strop, wszystko zgodnie z projektem, beton b25 wg betoniarni wszystko było ok a niestety parę godzin po wylaniu zaczęły pojawiać się rysy. O 11 było wylane, po pracy o 19 podlalem strop i juz były rysy. Myślę że koło 40, wiele mniejszych ale parę też bardzo szerokich że wchodzi moneta 10gr. Niektóre krótkie, niektóre nawet na metr.Te najszersze mają głębokośc na 4,5cm. Te mniejsze z kolei na 1,2cm. Mają one raczej nieregularny kształt, nie układają się regularnie jak zbrojenie.
    Kierownik każe czekać, polewać dalej wodą i następnie zakleiny to żywicą. Ew. Za 28 dni zrobimy analizę tego betonu czy faktycznie betoniarnia nie poleciała w kulki.
    Czy miał ktoś z was aż tak duże pęknięcia ? Jak się to u was zakończyło ? Czy może ktoś polecić firmę z okolic Szczecina, który bada takie rzeczy i zajmuje się ew. Naprawami?
    Będę wdzięczny za każdą konstruktywna wypowiedź

    https://postimg.cc/5QLPYCDg

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Gregczan ; 08-09-2022 o 11:40

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregczan Zobacz post
    Witam.

    Będę wdzięczny za Waszą pomoc, gdyż mam problem na budowie. Wczoraj wylewany strop, wszystko zgodnie z projektem, beton b25 wg betoniarni wszystko było ok a niestety parę godzin po wylaniu zaczęły pojawiać się rysy. O 11 było wylane, po pracy o 19 podlalem strop i juz były rysy. Myślę że koło 40, wiele mniejszych ale parę też bardzo szerokich że wchodzi moneta 10gr. Niektóre krótkie, niektóre nawet na metr.Te najszersze mają głębokośc na 4,5cm. Te mniejsze z kolei na 1,2cm. Mają one raczej nieregularny kształt, nie układają się regularnie jak zbrojenie.
    Kierownik każe czekać, polewać dalej wodą i następnie zakleiny to żywicą. Ew. Za 28 dni zrobimy analizę tego betonu czy faktycznie betoniarnia nie poleciała w kulki.
    Czy miał ktoś z was aż tak duże pęknięcia ? Jak się to u was zakończyło ? Czy może ktoś polecić firmę z okolic Szczecina, który bada takie rzeczy i zajmuje się ew. Naprawami?
    Będę wdzięczny za każdą konstruktywna wypowiedź

    https://postimg.cc/5QLPYCDg

    Pozdrawiam
    Rysy skurczowe betonu.
    Między 11 a 19 to jest kupa czasu, szczególnie o tej porze roku beton takiej klasy już po 2-3h wiązania przesycha i jeśli nie jest stale wilgotny to pojawiają się rysy. Zamiast ciągle latać z wężem można nakryć strop szczelnie folią na tydzień i tylko doglądać od czasu do czasu czy folia nadal "klei się" do betonu pod wpływem wilgoci a jeśli nie to dolewać wody.
    Fakt, pęknięcia są dość spore jak na te warunki. Brak poprawnego zagęszczenia mieszanki przy wylewaniu mógł się do tego przyczynić. Albo beton jechał za długo z betoniarni (korki, itp.).
    Na tą chwilę pozostaje słuchać KB. Za 7 dni oceni beton i które rysy wymagają zszywania żywicą a które można dopuścić oraz czy warto czekać na pobranie próbek i walkę z betoniarnią.

    Ja miałem strop zalewany w październiku, było chłodnawo i wilgotno, więc woda tak szybko nie parowała i udało się uniknąć widocznych rys.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Długo zostawiłeś beton sam sobie. Nie dostałeś instrukcji? Dla przykładu:
    https://www.gorazdze.pl/pl/system/fi...pdf?download=1

    Ważne też pytanie - dopilnowałeś, żeby do betonu nie dostała dolana woda? To częsta praktyka słabych wykonawców chcących ułatwić sobie pracę.

    Szalunek nie opadł?

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz.

    Z szalunkiem wszystko OK. Betoniarnia dala mi wydruki i certyfikaty ze jakosc byla dobra. Podczas zalewania bylem w pracy ale moj sasiad byl na miejscu i tez potwierdzil, ze bylo zalewane prosto z gruchy. Czy w drodze na budowe ktos nie dolal wody oczywiscie nie wiem, ale watpie.
    No niestety nie wiedzialem, ze tak czesto trzeba lac. Przy lawach i plycie tez podlewalem dopiero wieczorem po pracy i nie mam ani jedne ryski.

    Czy jest mozliwa jakas analiza, czy moge dalej budowac czy nikt mi nie da gwarancji? Moj kierownik budowy jesz zdania to tylko wzgledy estetyczne i zalepimy zywica, no ale 5cm glebokosci wydaje mi sie duzo bo to juz dochodzi do a nawet poza gorne zbrojenie w niektorych miejscach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregczan Zobacz post
    Podczas zalewania bylem w pracy ale moj sasiad byl na miejscu i tez potwierdzil, ze bylo zalewane prosto z gruchy. Czy w drodze na budowe ktos nie dolal wody oczywiscie nie wiem, ale watpie.
    Jak masz papiery, to pewnie masz tam też napisane, że parametry pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji (powinieneś dostać instrukcję) i nie dolania wody.

    Dolanie wody i wymieszanie następuje w gruszce. To parę chwil gdy wykonawca mógł takie zlecenie wydać operatorowi. Dla niego rzadszy beton wygodniej rozprowadzić - jak masz zdjęcia, to przyjrzyj się, jak "płynny" jest - choć to też nie takie oczywiste, jak wygląda. Tu dla przykładu u mnie

    A tak czy inaczej za długo pozostawiłeś beton bez pielęgnacji. Nawet, jak nie było słońca, wiatru i było chłodno - to za długo. A co dopiero jak przyświeciło, powiało i go wysuszyło.

    A co dalej - ja bym pytał betoniarnię i szukał jakiegoś inż. speca co to obada na miejscu i oceni. Pewnie można dalej działać, bo konstruktorzy dają ogromny zapas na błędy wykonawcze (o ile to jedyny błąd - i reszta, głównie zbrojenie, zgodnie z projektem) właśnie na takie okoliczności. Ale dla świętego spokoju bym ściągnął speca namiary na którego powinna mieć betoniarnia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-09-2022 o 14:24

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregczan Zobacz post
    No niestety nie wiedzialem, ze tak czesto trzeba lac. Przy lawach i plycie tez podlewalem dopiero wieczorem po pracy i nie mam ani jedne ryski.
    To, że ich nie widać gołym okiem nie znaczy, że ich nie ma albo nie są przykryte kurzem/pyłem. Wszystko zależy od warunków, jaki beton, kiedy i gdzie wylewany. Szalunek czy kontakt z gruntem znacząco ograniczają parowanie wody z mieszanki, a taki strop to jednak spora powierzchnia parowania.
    Cytat Napisał Gregczan Zobacz post
    Czy jest mozliwa jakas analiza, czy moge dalej budowac czy nikt mi nie da gwarancji? Moj kierownik budowy jesz zdania to tylko wzgledy estetyczne i zalepimy zywica, no ale 5cm glebokosci wydaje mi sie duzo bo to juz dochodzi do a nawet poza gorne zbrojenie w niektorych miejscach.
    Czy można dalej budować zależy od konstrukcji stropu i projektu, czyli jakie siły w jakim miejscu działają.
    KB powinien potrafić na tyle przeanalizować projekt, by dać Tobie miarodajną odpowiedź. Dobrze, żeby też tą sytuację wpisał do DB. Na wszelki wypadek, będzie ślad w papierach.
    Jeśli odsłoniło się zbrojenie w tych szczelinach to pytanie czy nie trzeba teraz dodatkowo zabezpieczyć antykorozyjnie czy sama żywica wystarczy - ja tego nie wiem, żywice są różne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś na temat dolewania wody pisałem jakie są proporcje i jak się zmienia c/w po dolaniu, a ten kto pisze że wody w życiu ani budu- dudu nie dolewa się i że to tylko partacze tak robią to znaczy że nigdy nie wylewał betonów.
    Masz rysy skurczowe, tak jak przedmówcy pisali beton należy podlewać 2- 3 h po wylaniu w obecnych warunkach. Wojna z betoniarnią jest możliwa, po 30 dniach zrobić twardość i będzie wiadomo, ale w zasadzie im słabszy beton tym mniejszy skurcz, to skoro u ciebie był skurcz szybki ( bo zawsze jest) to znaczy że beton był ok lub dużo wody

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    ten kto pisze że wody w życiu ani budu- dudu nie dolewa się i że to tylko partacze tak robią to znaczy że nigdy nie wylewał betonów.
    Jasne, producent nie wylewał...


    Chodzi o uwagę z lewej strony różowego dokumentu (fotkę dawno wrzucałem w innym celu, więc co innego zaznaczone).

    Wyjaśnia też kwestię "wojny z betoniarnią" jeżeli byłą dolana woda i/lub beton nie był właściwie pielęgnowany.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-09-2022 o 19:08

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście. No nic w poniedziałek spotkanie z KB, zamówiłem też inspektora budowlanego niech oceni i zapadnie decyzja, ale jestem dobrej mysli, że wypełnienie żywica pomoże. Powodzenia i dziękuję.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregczan Zobacz post
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście. No nic w poniedziałek spotkanie z KB, zamówiłem też inspektora budowlanego niech oceni i zapadnie decyzja, ale jestem dobrej mysli, że wypełnienie żywica pomoże. Powodzenia i dziękuję.
    KB nie dopilnował właściwej pielęgnacji??
    Zatrudniłeś KB (czy jest z ramienia wykonawcy) i zatrudniłeś też IN ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Mam swojego KB, ale przy tam poważnym temacie chce zasięgnąć drugiej opinii.

    Dziś wlewalem w te szczeliny wodę i po 30 sekundach miałem krople wody kapiące z desek szalunkowych pod stropem więc niestety ale mam pęknięcia na całą szerokość stropu. Nie wiem oczywiście jak duże od strony deskowania, ale woda przechodzi przez cały strop to pewne..
    Czy rysy skurczowe powodują aż tak głębokie pęknięcia ? Na całym przekroju?

  12. #12

    Domyślnie

    Ten test z wodą nic nie mówi. Każdy beton kapilarnie ciągnie wodę.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Typowy skurcz z tym że spory jak na B25 i czas jaki upłynął od wykonania do podlania.
    Po kolorze betonu (za jasny na B25) wygląda że dolano trochę wody do gruszki na budowie by łatwiej rozprowadzić mieszankę.
    CX5 załatwi ci sprawę, ale KB powinien ci podpowiedzieć co zrobić.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony