dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Zakup udziału w drodze

    Witam,
    Przy umowie deweloperskiej (zakup domu) która zawarłam w maju tego toku zobowiązałam się w ciągu 5 lat zakupić od dewelopera udział tj. 1/50 w drodze dojazdowej za cenę 1 zł + VAT (do tej pory była ustanowiona służebność na tej drodze).
    Otrzymałam właśnie fakturę do opłacenia za te udziały zgodnie zgodnie z jakimś aktem notarialnym sprzed kilku dni.
    Na fakturze zakupu jako sprzedawca widnieje inna spółka niż dane dewelopera.
    1. Co to może oznaczać, skoro w księdze wieczystej działki nadal widnieje deweloper jako właściciel?

    2. Nie wiem co dalej powinnam zrobić w związku z zakupem tego udziału? Powinnam to zgłosić gdzieś do urzędu? Będę płacić jakiś podatek od ten części? Gdzieś jeszcze powinnam się zgłosić?

    3. Czy mam prawo wglądu do tego aktu notarialnego o którym mowa w fakturze?

    Proszę o pomoc, bo nie wiem kompletnie co dalej robić.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Deweloper widocznie sprzedał część udziałów innej spółce co wcale nie oznacza że nie jest on nadal większościowym udziałowcem.
    Skoro w umowie zobowiązałaś się do zakupu od dewelopera udziałów w drodze to proponuję udać się do niego i wyjaśnić sytuację.
    Służebność o której wspominasz mogła być wydana deweloperowi na czas budowy domu lub osiedla natomiast właścicielem faktycznym była spółka o której wspominasz.
    Sprzedaż mogła nastąpić przed wydaniem służebności.

    Dojazd do domu wymaga korzystania z drogi która jest własnością spółki wymaga zakupu udziałów w drodze lub zapłaty służebności i to jest coś normalnego.
    Możliwe że jako przyszły udziałowiec będziesz w zależności od statusu owej drogi pokrywać raz na rok również podatek od gruntu lub wieczyste użytkowanie oczywiście w stosunku 1/50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Właścicielem drogi na pewno jest deweloper od którego kupiłam dom, widnieje on w KW, stad tez moje zdezorientowanie dlaczego na fakturze vat za zakup udziału sprzedawcą jest inna spółka…. Oczywiście dopytam dewelopera o co tu chodzi…..
    Czy powinnam fakt zakupu udziałów zgłosić do podatku od nieruchomości?Tylko na jakiej podstawie? Nie mam tego aktu notarialnego na podstawie którego sprzedano mi udział. Czy mam prawo żądać wypisu od dewelopera?
    A może gmina sama naliczy w drodze jakiejś dezycji podatek i powinnam czekać na pismo? Nie wiem jak to powinno dalej wyglądać….

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Nic nie musisz zgłaszać. Jeśli będziesz mieć udział w drodze i zostanie ona ujawniona w KW działki to urząd miasta lub gminy znajdzie Cię sam i naliczy podatek.
    Kupiony udział może być np. w formie służebności względem Ciebie. Obie formy mogą być ujawnione w KW ale wcale nie muszą.
    Jeśli służebność przesyłu lub udział w drodze zostanie spisane w postaci umowy notarialnej to wtedy na 100% zostanie ona wpisana do Księgi Wieczystej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony